Tarnobrzeg – info z 13 tygodnia roku

Mam same ciekawe informacje, o których jeszcze szeroko nie napisano. Liczne inwestycje, ale i przegrany kosztowny proces. Statystyki policyjne, plany względem BO2022. Zapraszam na podsumowanie tygodnia.

Zacznę może tradycyjnie od COVIDa, oby jak najmniej już było tych covidowych początków. W Tarnobrzegu zanotowano w zeszłym tygodniu rekordowe 316 potwierdzonych zakażeń i 1 zgon. To wciąż mniej więcej dwa razy więcej niż średnia krajowa! Pewnie mamy też kolejny rekord dobowy – 79 zakażeń.
Mamy zatem kolejny wzrost ilości przypadków, któremu towarzyszy wzrost ilości testów oraz zajętych łóżek i respiratorów w szpitalu. Weszły w życie kolejne ograniczenia, tradycyjnie zresztą na święta. Znamy to z zeszłorocznej Wielkanocy, ze Wszystkich Świętych, Bożego Narodzenia i Sylwestra z Nowym Rokiem, miejmy nadzieję, że tegoroczna Wielkanoc to już koniec. Mamy jeszcze taką nadzieję?

Duże zmiany w Budżecie Obywatelskim na rok 2022

Na najbliższej sesji Rada Miasta zajmie się projektem dużych zmian w Budżecie Obywatelskim. Najważniejsze z nich to internetowe zgłaszanie i wybieranie projektów. Koszt systemu informatycznego to 14.000 zł. Kolejne to zmiana kategorii projektów.

Krótkie podsumowanie kategorii:

 1. Projekt duży, o szacunkowym koszcie powyżej 300.000 zł do wyczerpania puli środków na projekty z kategorii od 2 do 4.
 2. Projekt średni, o szacunkowym koszcie od 20.000 zł do 300.000 zł. W sumie na tę kategorię przewidziano 300.000 zł.
 3. Projekt mały, o szacunkowej wartości do 20.000 zł. Łączne środki na tę kategorię to 200.000 zł.
 4. Projekt młodzieżowy, o szacunkowym koszcie do 60.000 zł, taką też pulę wydatków przewidziano.

A więcej informacji w tekście:

Policyjne statystyki za rok 2020

Wiemy, że Tarnobrzeg jest miastem stosunkowo bezpiecznym i miejskie statystyki policyjne to potwierdzają. Nie zanotowaliśmy zabójstw, gwałtów stwierdzono 2, przy stuprocentowej wykrywalności. W wypadkach zginęło 5 osób, w tym troje rowerzystów, motocyklista i pieszy. O tym ile mieliśmy innych przestępstw, interwencji, mandatów, niebieskich kart, ile zarekwirowano narkotyków i zlikwidowano krzaków konopi i o wielu innych ciekawych przypadkach przeczytacie w poniższym tekście:

Miasto przygotowało budynek na Klub Seniora

Jakby nie patrzeć i co by nie robić, Tarnobrzeg się starzeje. Stąd na pewno będzie rosnąć zapotrzebowanie na usługi i infrastrukturę dla seniorów. Miasto przekazało właśnie na rzecz Klubu Seniora budynek w centrum. O szczegółach i planach w linkowanym tekście.

Sala sportowa przy szkole nr 6? Pisać petycje zawsze można

Szanse na budowę nowej sali sportowej przy SP nr 6 pewnie nie są wielkie, ale próbować trzeba. Rodzice uczniów napisali w tej sprawie petycję do władz miasta. Szczegóły w tekście poniżej:

Tarnobrzeg przegrał proces z Arkadiuszem Rakiem

Miasto zabezpieczyło 1,442 mln. zł. w związku z oddaleniem apelacji od wyroku SO w Tarnobrzegu, przez co wyrok stał się prawomocny. Gmina Tarnobrzeg ma wypłacić na rzecz Arkadiusza Raka 910 tys. zł tytułem odszkodowania wraz z odsetkami od dnia 28 stycznia 2015 do dnia 31 grudnia 2015 oraz ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 1 stycznia 2016 do dnia zapłaty (388 tys. zł) + koszty procesu 116 tys. zł i 23,5 tys. zł na rzecz Skarbu Państwa tytułem brakujących opłat sądowych i 4,5 tys. zł tytułem zastępstwa procesowego.

Pamiętacie tę sprawę?
Oświadczenie lokalnego przedsiębiorcy z 2014 roku mogło mieć wpływ na wynik lokalnych wyborów. Teraz nam wszystkim przychodzi płacić za dawne błędy. Tekst wciąż jest na portalu, ale linki do dokumentów zdezaktualizowały się w trakcie przeprowadzki. A skoro nie mam swoich źródeł, to co mi szkodzi zalinkować do NW24? Linkuję zatem poniżej do tekstu z tamtych czasów:

https://nadwisla24.pl/2014/11/07/tarnobrzeski-przedsiebiorca-realia-inwestowania-w-tarnobrzegu-sa-ryzykowne-przede-wszystkim-z-uwagi-na-niezrozumiale-przewlekle-i-merytorycznie-bledne-prowadzenie-administracyjnych/

Sprawy przyziemne, czyli cała masa konkretów o nowych inwestycjach

Mamy długą listę planowanego zwiększenie planu wydatków w budżecie:

 • przebudowa parkingu i chodników przy szaletach – 250 tys. zł.
 • przebudowa ul. Garażowej – 100 tys. zł.
 • odwodnienia dróg na terenach podmiejskich – 250 tys. zł.
 • przebudowa ul. Długosza – 200 tys. zł.
 • okolice Waryńskiego 2, 4, 6 wspólnie ze spółdzielniami – 200 tys. zł.
 • modernizacja TPPT – 400 tys. zł.
 • 400 tys. zł m.in. na wykup gruntów przy ul. Zakładowej (przygotowanie terenów inwestycyjnych)
 • 14 tys. zł. na zakup systemu teleinformatycznego do zarządzania budżetem obywatelskim
 • 130 tys. zł na działania promocyjne
 • 700 tys. zł na podwyższenie kapitału zakładowego RDM na samochód ciężarowy
 • 100 tys. zł na modernizację Orlików
 • 250 tys. zł na plac zabaw na terenach rekreacyjnych nad Wisłą z funduszy na przeciwdziałanie alkoholizmowi
 • 300 tys. zł na modernizację DPS
 • 250 tys. zł na klatkę przeciwpożarową w PSnrOzNI
 • 1354 tys. zł. – budowa oświetlenia ulicznego
 • 40 tys. zł na dokumentację techniczną zagospodarowania terenów Serbinowa od Sienkiewicza do Zwierzynieckiej
 • 50 tys. zł na zabezpieczenie kuchni dworskiej i otoczenia
 • 160 tys. zł na modernizację pływalni krytej (dokumentacja)
 • 240 tys. zł na zakupy inwestycyjne w MOSiR
 • 450 tys. zł na bieżące wydatki nad Jeziorem Tarnobrzeskim
 • 116 tys. zł na terminale i przenośne drukarki termiczne do zmiany sposobu poboru opłat nad Jeziorem (będzie sprawniej)

Na osiedlu Kajmów pojawi się przy skrzyżowaniu ulic Siarkowej, Żeglarskiej i Wakacyjnej nowa ulica: Kajakowa.
Na Dzikowie pojawi się Rondo Ochotników Dzikowskich.

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim dzierżawę nowych obiektów z przeznaczeniem na działalność gastronomiczną przewidziano na okres 10 lat, co motywowane jest koniecznością poniesienia kosztów na wyposażenie budynków i przystosowanie ich do prowadzenia działalności.

Jeszcze słówko o mapach powodziowych i polderach
25 marca były konsultacje online w Stalowej Woli. Jakąkolwiek informację o reprezentacji miasta znalazłem tylko na profilu radnej Moniki Łagowskiej-Cebuli. Tak się głośno zrobiło, taka katastrofa i cisza? Konsultacje trwają jeszcze 2 miesiące.

Od poniedziałku utrudnienia w ruchu, związane z budową drogi obwodowej

W poniższym tekście szczegóły. Będzie się działo!

W TDK kolejna wystawa online

PoznajMYTarnobrzeg

Na prawie koniec wspominka o młodzieżowej inicjatywie uczniów Hetmana.

Wystarczy tych literek na ten niedzielny wieczór? Chyba tak. Wczoraj mieliśmy piękną wiosnę, wyszły fiołki, a ludzie znów próbują udowodnić, że są w stanie zmieniać godzinę wschodu i zachodu słońca.


You May Also Like