Dni teatru i wyobraźni już w ten weekend

Teatr wyobraźni będzie tematem przewodnim Dni Teatru w TDK-u, które odbędą się w najbliższy weekend. Będą rozmowy, słuchowiska, archiwalne spektakle. Patronat nad wydarzeniem objął Teatr Polskiego Radia.

Dni Teatru w Tarnobrzeskim Domu Kultury organizowane są od lat z okazji Dnia Teatru, który przypada 27 marca. W tym roku z powodu pandemii zostały przeniesione na późniejszy termin – odbędą się w najbliższy weekend od 9 do 11 kwietnia. Inna będzie także ich formuła. Nie mogą się odbyć tradycyjne spotkania „na żywo”, dlatego organizatorzy znaleźli inną, nietypową formę, która pozwoli widzom zetknąć się z prawdziwym teatrem.

– Jest taki teatr, zwany teatrem wyobraźni, gdzie nie potrzeba ani sceny, ani kurtyny, a wystarczy tylko wygodnie usiąść w fotelu, toteż postanowiliśmy włączyć w Dni Teatru słuchowiska radiowe – mówi Renata Domka z TDK-u.

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek oraz autorka dramatów radiowych dr hab. Iwona Rusek spotkali się z Dyrektorem Teatru Polskiego Radia Januszem Kukułą. Wtedy zapadła decyzja o współpracy, a Teatr Polskiego Radia objął Dni Teatru swoim patronatem.

W ramach wydarzenia będzie można posłuchać rozmów o magii radia i specyfice spektakli radiowych, o pracy z aktorami, o efektach dźwiękowych, będzie trochę wspomnień i planów na przyszłość. Gościem Dni będzie sam Dyrektor i Główny Reżyser Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła – reżyser radiowy, poeta, scenarzysta, wielokrotnie nagradzany na festiwalach twórczości radiowej, laureat między innymi Złotego Mikrofonu oraz nagrody Rady Programowej Polskiego Radia. Rozmowę poprzedzi emisja słuchowiska Królowa i Szekspir według dramatu Esther Vilar w reżyserii Janusza Kukuły. Utwór ten otrzymał Grand Prix Festiwalu „Dwa Teatry” – Sopot 2014, a w główną rolę brawurowo wcieliła się Maria Pakulnis.

Drugim znakomitym gościem Dni Teatru będzie Dobrosława Bałazy – reżyserka radiowa, która pracując z najlepszymi aktorami w kraju, przygotowuje słuchowiska zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży. Dobrosława Bałazy zajmuje się także reżyserią dubbingu, czyli polską wersją językową filmów i seriali animowanych (między innymi Disneya). W ramach Dni Teatru usłyszymy wyreżyserowane przez naszego gościa słuchowisko Bura Gbura autorstwa Danuty Parlak, ze znakomitą Anną Apostolakis w tytułowej roli.

W programie zaplanowano także tradycyjne propozycje teatralne, choć z powodu pandemii udostępnione zostaną tylko online. Jedną z nich będzie spektakl dla dzieci i młodzieży zatytułowany Teatr jest dobry na wszystko w reżyserii Barbary Dziuby i Doroty Kordas. Zaprezentuje go Zespół Teatralny Studio 10 ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu.

Organizatorzy sięgną do archiwów teatralnych. Udostępnione zostaną dwa przedstawienia grup działających przy Tarnobrzeskim Domu Kultury, oba w reżyserii Sylwestra Łysiaka. Będzie to spektakl poetycki Ziemia na lewo w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Teatralnej oraz hit Teatru Czwartek sprzed kilku lat: Mąż zmarł, ale już mu lepiej.

Podczas teatralnego weekendu obradować będzie także komisja Konkursu Recytatorskiego „Dziecięce Interpretacje”. Jest to już 19. edycja. Ponownie konkurs ten odbywa się w formie wirtualnej – uczestnicy nadesłali filmy ze swoimi interpretacjami wierszy wybranych poetów. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, organizatorzy otrzymali aż ponad 130 zgłoszeń w trzech kategoriach wiekowych szkół podstawowych. Przed świętami poznaliśmy nazwiska 56 osób zakwalifikowanych do finału. Teraz komisja konkursowa spośród tych uczestników wyłoni laureatów. Ich lista zostanie opublikowana w poniedziałek 12 kwietnia na stronie TDK: www.tdk.tarnobrzeg.pl oraz profilu Facebook TDK.

Wszystkie wydarzenia w ramach Dni Teatru zostaną udostępnione bezpłatnie na profilu Facebook Tarnobrzeskiego Domu Kultury.

You May Also Like