Tarnobrzeg – info z 19 tygodnia roku 2021

Dzisiaj wiosna na całego, widać ją chociażby nad naszym Jeziorem. W wiosennym rozluźnieniu nikt nie przestrzegał zakazu wjazdu na plac budowy, zakazu ruchu pieszych, obowiązku noszenia maseczek, a nawet znaków zakazu kąpieli. I fajnie, szkoda żeby się przestrzeń marnowała w tak piękny dzień. W tym tygodniu krótko, bo mieliśmy dość spokojnie.

Trzy PSZOKi i coś jeszcze

Od jakiegoś czasu mamy w Tarnobrzegu trzy PSZOKi zamiast jednego, ale mamy też coś więcej. Zdarzało mi się ponownie wykorzystywać różne rzeczy ustawiane obok śmietników, szkoda by było gdyby wszystko trafiało na zniszczenie, tym bardziej że zagospodarowanie gabarytów sporo kosztuje. Teraz przy PSZOKu na Rusinowskiego mamy oficjalnie kącik rzeczy używanych, do których można oddać sprzęty sprawne i czyste, które mogą się przydać innym. Widzę na zdjęciach np. ładną (obojętne czy sprawną) lodówkę sklepową obrandowaną logiem Pepsi. Gdyby to było logo Coca-Coli to sam bym podjechał 😉 Szczegóły tutaj:

Koronawirus gaśnie

W tym tygodniu zanotowaliśmy raptem 21 nowych zachorowań i 4 zgony, co jest wynikiem jeszcze niższym niż tydzień temu. Maseczki znikają na powietrzu niby dopiero za parę dni, ale realnie nasi praworządni mieszkańcy wdrażają w życie nowe zalecenie, jeszcze zanim zostaną oficjalnie ogłoszone. W związku z opadaniem trzeciej fali możemy oficjalnie odpalić fontanny… (czy fontanny można odpalić?)

Krajowy (ale pozatarnobrzeski) Plan Odbudowy

Ładnie brzmiały zapowiedzi prezydenta z przeglądu 41 tygodnia 2020 roku. Już wtedy pisałem, że to bardziej wizje niż projekty. I rzeczywiście – w Stalowej Woli będą realizowane (info za forum) dwa projekty za 300 mln zł i 393 mln zł. Tarnobrzeg zgłaszał infrastrukturę wokół jeziora, centrum sportów wodnych, renowację TDK i komunikację elektryczną w ramach Czwórmiasta. Pociecha taka, że samorządy mają dostać głównie kredyty, a nie wsparcie bezzwrotne, a czego jak czego, ale kredytów nam w Tarnobrzegu nie brakuje.

Tarnobrzeska Rada Kobiet z kolejną inicjatywą

Po systemie wymiany książek Tarnobrzeska Rada Kobiet wystąpiła z kolejną inicjatywą. Tym razem, we współpracy z Centrum Natura 2000 promowana jest wymiana kwiatów. I z jednej strony bardzo pozytywnie oceniam takie inicjatywy, a z drugiej nadal nie wiem ile i jakich TRK wymieniło pism i stanowisk z Prezydentem Bożkiem, któremu ma doradzać w ważnych dla miasta sprawach. Tymczasem pozostajemy przy wymianie kwiatków.

Koniec z Gminą Tarnobrzeg

To drobna kwestia formalna, ale pamiętam z dyskusji na forum, że paru osobom to nazewnictwo przeszkadzało. No bo dlaczego wciąż byliśmy oficjalnie Gminą Tarnobrzeg, a nie Miastem Tarnobrzeg? Teraz ujednolicamy nazewnictwo w najprostszą możliwą stronę.

30 lat MHMT

Mamy kolejny ciekawy wywiad w TVL, tym razem z dr Tadeuszem Zychem, dyrektorem MHMT. Trochę o historii muzeum, trochę o współczesności i trochę o planach. Staramy się przykładowo o dofinansowanie z centrali całej reszty kosztów zakupu Kolekcji Dzikowskiej, finansowanej do tej pory ze środków własnych (naszych własnych), w tym częściowo z pożyczki pod zastaw wodociągów. Oby się udało! Warto obejrzeć całość.

Komunikat od dominikanów

Tarnobrzescy dominikanie przekazali komunikat Polskiej Prowincji Dominikanów z prośbą o zgłaszanie wszelkich znanych przypadków nadużyć z przeszłości, szczególnie dotyczących ewentualnego wykorzystywania osób nieletnich. Tak że jak ktoś coś, to kiedy jak nie teraz? Szczegóły tutaj:
https://tarnobrzeg.dominikanie.pl/2021/05/07/komunikat-polskich-dominikanow-o-zglaszaniu-przypadkow-naduzyc/

Nowe komputery do UM

Urząd Miasta ogłosił przetarg na zakup 54 komputerów, 48 monitorów, 15 drukarek, 2 projektorów, programów i licznych akcesoriów. Liczymy, że na nowym sprzęcie wszystko będzie przebiegać sprawniej. Trochę zaskoczyło mnie, że kryterium ceny to 60% przy 20% za szybki termin wykonania zamówienia. To tak nagła i pilna sprawa?

Rozmaitości

Stłuczka na wiadukcie nad torami po raz kolejny zwróciła uwagę na to wąskie gardło transportu na wschód. W razie blokady wiaduktu, czy to stłuczką, czy niewystarczającym poziomem odśnieżenia, mamy najbliższy dojazd do Mokrzyszowa i dalej prowadzi przez Ocice. Jaka może być inna opcja dla ruchu lokalnego?

Kwestie sportowe tradycyjnie pomijam, ale wynik naszych trójderby ze Stalą i wynik naszych 30-krotnych mistrzyń, jest znany chyba wszystkim zainteresowanym?

Wiemy, że nowy blok Wikany przy ul. Kopernika/11 listopada będzie miał 8 kondygnacji, a blok na Zwierzynieckiej 6 kondygnacji + podziemne parkingi.

Zauważyłem w tym tygodniu, że zamilkły aktywne jeszcze niedawno serwisy tarnobrzeg.dlawas.info i dzienniktarnobrzeski.pl. W zeszłym roku zniknął też tarnobrzegtuzyjemy.pl, a rta24.eu to już tylko atrapa. Szkoda.

Budynek parku Aura już w pełni obrandowany, gotowy do użytku, ale niestety nie można powiedzieć, żeby reklamy MediaExperta i plandekowy namiot dodały mu urody. Niezależnie od warunków pogodowych właściwie stale przed Action jest kolejka na zewnątrz, czyli pewnie się przyjęło.

You May Also Like