Tarnobrzeg – info z 20 tygodnia roku

News tygodnia może być tylko jeden. Na tyle rzadko dostajemy konkretne środki z centrali, że każde takie wydarzenie to coś bardzo znaczącego.

Prawie 12 mln zł dofinansowania na obwodnicę

Dostaliśmy kolejne 12 mln zł wsparcia w budowie drogi obwodowej, tym razem z centrali.
Oficjalne uroczystości wręczenia symbolicznego bonu odbyły się wczoraj na budowie. Przyjechali minister i wiceminister infrastruktury oraz marszałek województwa. Mamy zatem kolejne 12 mln zł, które według szacunków z forum, pozwolą wybudować nam drogę o wartości ponad 50 mln zł z wykorzystaniem tylko 2-5 mln zł środków własnych. Mamy również kolejne 12 mln (a to prawie połowa tego co uzyskaliśmy z zastawienia Wodociągów) do wydania. Bo nie sądzę żebyśmy przeznaczyli je na spłatę zadłużenia.

Bieżące naprawy dróg z opóźnieniem

Miasto informuje o opóźnionej realizacji pozimowych napraw bieżących, a rzeczywiście było co łatać.

4000 ton świeżego piasku i pole namiotowe z zapleczem

Nad Jeziorem przeczesano piasek, mamy też przygotowane dodatkowe 4000 ton do rozprowadzenia na plaży. To jednak nie morskie plaże, gdzie piasek uzupełnia się sam.

Profil JT informuje o zmianach na polu namiotowym i kempingu „Zielone Tarasy”. Do dyspozycji gości ma być ogrodzenie, oświetlenie, prysznice, lodówka i zmywalnia naczyń.

COVID19

Na świeżym powietrzu chodzimy bez maseczek już całkiem legalnie, otwarto również ogródki przy lokalach gastronomicznych. Tarnobrzeżanie licznie skorzystali z luzowań, jak i pięknej pogody. Wczoraj naprawdę można było powiedzieć że miasto żyje, a w centrum było dość rojno. W ciągu ostatniego tygodnia zanotowaliśmy raptem 20 nowych potwierdzonych zakażeń, ale również 4 zgony.

Materiał o kaplicy zamkowej

Na Zamku Tarnowskich w Dzikowie nie było tym razem Nocy Muzeów, ale mamy za to nowy materiał i zamkowej kaplicy, która znajduje się w najstarszym skrzydle. Video nie można zamieścić, ale można podlinkować. Link poniżej.
https://www.facebook.com/zamektarnobrzeg/videos/136304301851847

Jak jesteśmy przy tematyce zabytkowo-kościelnej, to u dominikanów pojawiły się stalle. Trzeba przyznać, że bardzo ładnie wpisują się w sąsiednią zabudowę, widać rękę fachowca.

Mamy część oświadczeń majątkowych za rok 2020

Na BIPie pojawiły się oświadczenia majątkowe radnych i większości władz miasta za rok 2020. Mamy już sporą porcję oświadczeń majątkowych za rok 2020.

Oświadczenia radnych:
http://www.tarnobrzeg.eobip.pl/bip_tarnobrzeg/index.jsp?place=Menu02&news_cat_id=684&layout=1&page=0

Oświadczenia władz miasta (tymczasem bez prezydenta):
http://www.tarnobrzeg.eobip.pl/bip_tarnobrzeg/index.jsp?place=Menu02&news_cat_id=675&layout=1&page=0

Generalnie nie potrzebuję zaglądać ludziom w portfele, ale jednak jest to źródło jakichś informacji. Możemy np. zobaczyć ile realnie (a przynajmniej oficjalnie) zarabiają w Tarnobrzegu nauczyciele czy lekarze. Jaka bywa wysokość emerytur (w tym młodych emerytów), czy jakie są wynagrodzenia na stanowiskach obsadzanych po linii politycznej.

Po deklarowanej wycenie nieruchomości możemy się dowiedzieć czy składający oświadczenia mają pojęcie o realiach w których żyjemy, a z porównania przychodów i dochodów poznajemy trudną sytuację lokalnych przedsiębiorców. Wartość zaciągniętych kredytów i ich przeznaczenie (konsumpcja/inwestycje) daje nam wskazówki jak radni mogą gospodarować naszymi wspólnymi środkami.

Staramy się o… slipy 😉

Chodzi oczywiście nowy o slip betonowy, slip sportowy i wykonanie betonowego nadbrzeża nad Jeziorem Tarnobrzeskim. W sprawie planowanych inwestycji wykonywanych w ramach II etapu rewitalizacji terenów wokół Jeziora Tarnobrzeskiego zwróciliśmy się do Wód Polskich.

Komendant SM w TVL

W Rozmowie Tygodnia w TVL pojawił się komendant Straży Miejskiej, tematem rozmowy są przede wszystkim strefy płatnego parkowania. Jeśli komuś brakuje wiedzy w temacie, to najwyższy czas się zapoznać ze szczegółami, bo do wdrożenia zostały raptem 2 tygodnie. Według oczekiwań, wbrew moim obawom, mamy nie dopłacać do systemu. Przy okazji wyjaśnienie, że wynajęte na 2 lata za blisko 700 tys. zł. parkometry, to 15 urządzeń w centrum i 10 nad Jeziorem.

Rozmaitości:

Na Geoportalu pojawił się obrys planowanej galerii handlowej w centrum. Trzeba przyznać, że po porównaniu z okolicą (sąd, bank przy krzyżówce) obiekt robi duże wrażenie. Wydaje mi się, że jedna kondygnacja jest nawet większa od placu Bartosza Głowackiego. Jest?

Mamy też chyba obrys planowanego sklepu Dino w okolicy Unimetu. Tu akurat spodziewałem się, że będzie większy.

20 maja MediaExpert otwiera się w nowej hali, co oznacza pełne wykorzystanie Aura Parku. Teraz dopiero widać, że dodatkową wielką zaletą tej inwestycji jest kilkadziesiąt bezpłatnych miejsc parkingowych w ścisłym centrum. Parking przy galerii też zrobi swoje w temacie.

W postępowaniu na pielęgnację roślin okrywowych w korze na terenach rekreacyjnych nad Wisłą w ciągu tego i przyszłego sezonu, wybraliśmy ofertę firmy z Połańca, o wartości 321 tys. zł.

W przetargu na sprzęt komputerowy dla UM oferty mieszczą się w zakresie od 269 do 322 tys. zł, wszystkie poniżej kwoty którą planowaliśmy przeznaczyć na to zamówienie.

W ogłoszonym wczoraj „Polskim Ładzie” pojawiła się zapowiedź, że w ciągu 10 lat ma być gotowa droga ekspresowa S74. O ile rozwiązania podatkowe można szybko przegłosować, o tyle z budową drogi może być trudniej. Będzie za 10 lat?

Rozpoczął się remont placu między blokami 5 i 5A przy ul. Mickiewicza. Remont zapowiadany od dawna, czas najwyższy. Informacje np. na TVL:

You May Also Like