Tarnobrzeg – info z 21 tygodnia roku 2021

Dwa przypadki Covida przez tydzień, bez zgonów okołocovidowych! To jest dobra informacja na początek przeglądu tygodnia. A dalej ponad 9500 znaków o naszych sprawach z zeszłego tygodnia.

Skoro odpływa trzecia fala (oby ostatnia), mamy kolejne objawy luzowania. Przykładowo od piątku działa Kino Wisła w TDK. Szczegóły:

Jak już jesteśmy przy TDK, to właśnie zakończono montaż organów w sali kameralnej. Instrument bardzo dobrej jakości sfinansowało ministerstwo i sponsorzy.

Na co wydamy wolne środki?

Miasto informuje, że na 31 grudnia zostało nam na koncie 1,87 mln zł wolnych środków. Planujemy je wydać na:

 1. 50 tys. zł na remont posadzki przychodni na Targowej 5
 2. 150 tys. zł na przeciwpożarową klatkę schodową w urzędzie
 3. 200 tys. zł dla OSP Mokrzyszów na zakup lekkiego samochodu
 4. 180 tys. zł na podwyższenie kapitału zakładowego RDM, konkretnie na samochód dostawczy
 5. 68 tys. zł z dopłaty ARiMR dla ZS nr 2
 6. 6 tys. zł na ratowników – dofinansowanie zakupu ambulansu
 7. 300 tys. zł na DPS przy Sienkiewicza, modernizacja budynku
 8. 250 tys. zł na klatkę przeciwpożarową w budynku Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
 9. 60 tys. zł na dokumentację projektowo-kosztorysową i pozwolenia w sprawie planowanej farmy fotowoltaicznej na Sobowie
 10. 40 tys. zł na dokumentację techniczną zagospodarowania przestrzeni na os. Serbinów
 11. 20 tys. zł na strefę kibica na Stadionie Miejskim w czasiei Euro 2021
 12. 550 tys. zł na funkcjonowanie Jeziora Tarnobrzeskiego

Dodatkowo 18 tys. zł przeniesione jest na OSP Nagnajów – remont elewacji.
Głosowanie na najbliższej sesji RM.

Foodsharing

Po raz pierwszy zastosowano inicjatywę lokalną, mechanizm realizowania pomysłów mieszkańców z ich udziałem, przy współpracy z miastem. Na bazarze uruchomiono miejsce w którym można wymieniać się żywnością. Motywacje mogą być różne, najważniejsze żeby się nic nie zmarnowało. Miejsce z założenia nie ma służyć tylko najuboższym, ale wszystkim chętnym na tego rodzaju współdziałanie. Bardzo jestem ciekaw jak takie nowoczesne pomysły, realizowane w ramach nowoczesnych mechanizmów, przyjmą się w Tarnobrzegu. Widać spore zaangażowanie pań z TRK, fajnie że niektóre inicjatywy można podejmować i wspierać bez podziałów politycznych.

Co się w mieście buduje?

Jesteśmy zbudowani patrząc jak rośnie droga obwodowa. Można trochę pooglądać z góry:W nowych pozwoleniach widać np. kompleks garaży w okolicach zjazdu z ul. Sikorskiego na drogę obwodową, widać też kilka domów na sąsiednich działkach, budowanych przez Dźwigmar na os. Borów.

Jezioro Tarnobrzeskie

Dojechało sporo nowego piachu, cały już rozgrabiony. Ładne kartoflisko 😉
Wizytowałem dziś okolice kanału odpływowego. Otoczenie zrobiło się mocno turystyczne, trafiliśmy przy okazji na spore zawody wędkarskie. Domki wypoczynkowe pojawiają się już na trzech działkach wzdłuż kanału, niezależnie od domków na skarpie – tam Widokówka się rozrasta, są ładne schody na dół, jakiś domek holenderski, rekreacja na całego. Na działkach przy zjeździe na Siarkową (pisałem o tym terenie parę tygodni temu) pojawił się pierwszy wygrodzony plac z kibelkiem i schowkiem na narzędzia, ławy wyznaczone.

Poniżej parę zdjęć i film z przelotu wzdłuż plaży.

Sprzątanie Kamionki

Jeszcze przed pandemią mieliśmy dowód, że zdalnie można organizować interesujące imprezy (zlot pojazdów PRL organizowany przez Jurka), teraz szykuje się organizowane zdalnie sprzątanie lasu Kamionka. Informacje w tekście poniżej:

A komary?

Na forum pojawił się komentarz, że przy sprzątaniu Kamionki wymagana jest ochrona przeciwkomarowa. Rzeczywiście sezon na komary się już rozpoczął, nie wiem czy ku zaskoczeniu Wodociągów, czy kontrolują sytuację. Start podobno od czerwca. Zamgławiacz, z którym pozował prezes wygląda niemal jak blaster Boforsa. Gdybym był komarem uciekałbym na sam widok sprzętu.

Będzie rondo ks. Michała Józefczyka?

To kolejny temat, nad którym będzie głosować RM na najbliższej sesji. Obstawiam, że wynik głosowania pewny, bo kto miałby zagłosować przeciw? No bo jak uczcić tą wyjątkową w historii miasta postać?
– Popiersie gotowe, ale bez cokołu i otoczenia.
– Hospicjum na Miechocinie prawie gotowe, ale bez sprzętu.
A rondo kosztuje tyle co tabliczki, bo przecież nikt przy rondzie nie jest zameldowany.

Współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi

Miałem dać powyżej tytuł „wsparcie miasta dla organizacji samorządowych”, ale przecież to działa w dwie strony. Mamy rozliczenie środków przekazanych w zeszłym roku trzeciemu sektorowi, znamy kwoty, zadania i rozliczenia. Pandemia i ograniczenia trochę namieszały, szczególnie w temacie kultury (co zrozumiałe) i ochrony zdrowia (paradoksalnie).

Mało cukierni? Serio?

Pisał ktoś na spotted że przydałaby się jakaś cukiernia/kawiarnia w centrum.
Serio? Do koloru do wyboru, tak dobrze chyba nigdy nie było. Od lewa do prawa:
Dominikańska – klasyka – sernik wiedeński z szarlotką
Czekoladowa Chatka – na wypasie i nowocześnie
Bombello – prostota
Kilian – po miejsku
Kilka przy rynku lodziarni różnego sortu
Motycze – po niemiejsku – zaskoczyłem określeniem? To dobrze 😉
Fit Cake – dietetycznie
KaFe klimat – klimatycznie
Gustum – klimat na wypasie
Dulce Mia na Zamku – nie wiem, jak sytuacja obecnie?
Ostatecznie do McD.
Pewnie coś pominąłem, przepraszam. Że mało cukiernio-kawiarni w centrum? Phi!

Ogłoszenia z działu Nieruchomości

I znów za spotted – gdzie znaleźć oferty sprzedaży mieszkań w Tarnobrzegu? Jak to gdzie? Na Tarnobrzeg.info!
https://www.ogloszenia.tarnobrzeg.info/c-nieruchomosci/mieszkania
Na ten moment kilkanaście mieszkań w Tarnobrzegu i najbliższej okolicy na sprzedaż. Ogłoszenia działają od roku, przez ten czas przewinęło się około 7500 anonsów. Wszystko zupełnie za darmo (ogłoszenia, nie mieszkania 😉 ). Polecam.

Podsumowanie tygodnia od Kochama

Wyszło w tym tygodniu, że moje tarnobrzeskie podsumowania tygodnia nie są jedynymi w sieci. Format zupełnie inny, treści zupełnie inne, ale to dobrze gdy pojawia się jakiś wybór, chociażby dla ludzi, którzy wolą oglądać niż czytać. To nie jest zestawienie wydarzeń i informacji, raczej cotygodniowa prezentacja rozmaitości w ramach Kocham Tarnobrzeg. W materiale m.in. sporo o prowokacji KT z zeszłego tygodnia, czyli publikacji przeróbki herbu Tarnobrzega (ale też Tarnowa, czy rodziny Tarnowskich), w tęczowych barwach przyjętych przez środowiska LGBTQI.

Przeróbka i publikacja przerobionego herbu ewidentnie łamie nasze lokalne prawodawstwo o ochronie miejskich symboli, ale nie sądzę, żeby władze miasta w jakikolwiek sposób na to zareagowały. Ktoś sądzi?
Reakcji było sporo, bo o to właśnie chodzi. Jak widać, tęcza dociera pod tarnobrzeskie strzechy, jak i blachę na rąbek stojący. Czy następne kroki etapowania to tęczowa Matka Boża Dzikowska i tęczowe logo KS Siarka? .
Oprócz tego parę ciekawostek historycznych z okolicy, tymczasem 52 odsłony na YT:

A pamiętasz jak…

To skoro jesteśmy przy popularności lokalnych materiałów na YT, to co powiecie na 34227 odsłon w tydzień od premiery? Nawet słynne opowieści po pasterce u dominikanów nie zebrały takich zasięgów 😉 Tarnobrzeskie do bólu, bólu różnego pochodzenia.

Opis filmu: Hermetyka i Banita Rec. prezentują drugi singiel z nadchodzącej solowej płyty Parol Syndykat „My freedom”
Rap: Parol Syndykat; Bit do kawałka wyprodukował: Krux Immortal Beats; Mix/Master: 3yGunLabel; Realizacja klipu: Mariusz Dyszlewski; Montaż: ProBrosStudio

Tarnobrzeg na YT – tak powstają materiały historyczne

Znacie na pewno materiał ze zwykłego przejazdu przez Tarnobrzeg w roku 1992.

Czy jest w nim coś niezwykłego? Niby nie, ale właśnie takich materiałów nam brakuje i często takich najchętniej szukamy. Bardziej nas interesuje przejazd przez miasto, z dokumentacją tego jak wyglądało kilkadziesiąt lat temu, niż konkretne wydarzenia. Dla wielu z nas to czasach dzieciństwa i młodości, dla młodszych to Tarnobrzeg jakiego zupełnie nie znają. Dokumentacja codzienności i otoczenia, a nie konkretnych ludzi, znaków i wydarzeń. Bardziej nas ciągnie do kilku starych zdjęć rynku z wieży dominikanów, niż do tysięcy innych z tych czasów.

Tyle tytułem wstępu. Oto dwa filmiki zwykłe i codzienne – podróż sentymentalna do Tarnobrzega, z anglojęzycznym komentarzem. Mamy przejazd przez miasto, niemal jak z 1992 roku i spacer po centrum. Jak będziemy odbierać ten materiał za 30 lat? Czy będziemy oglądać go chętniej niż to co teraz zbierają wszystkie media i indywidualni publikatorzy? Nie zdziwiłbym się. Filmy nakręcił Andy Citkowicz, perkusista z USA, grający głównie polkę.

Jak ktoś nie zauważył reklamy w nagłówku strony, to w czwartek otwarto duży MediaExpert, zapełniając w ten sposób Aura Park.

Na koniec trochę lokalnej polityki

Ta lokalna polityka nadal zupełnie bezpartyjna. Przedstawiciele ugrupowań z podium sondaży pochowali się w partyjne norki i czekają do wyborów. Za wyjątkiem Konfederacji. Poniżej nadesłana relacja z ostatniej konferencji:

Patrzę na podsumowanie z edytora. W to niedzielne popołudnie wklepałem ponad 9500 znaków (sic!), jakbym nie miał nic ciekawszego do roboty, albo do nieroboty. Jest mi naprawdę bardzo miło, kiedy podsumowania czyta te 1000 czy więcej osób, ale cieszyłbym się gdyby było Nas jeszcze więcej. Będę zatem wdzięczny nie tylko za czytanie, ale również za dzielenie się informacją czy polecenia przeglądu, jeśli uważacie że warto. Choćby na tym głupim facebooku.

A całkiem na koniec, skoro mamy dzisiaj Zielone Świątki to czego mógłbym Wam na koniec życzyć jeśli nie darów Ducha Świętego? Dla wszystkich: mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, a kto gotów przyjąć, to też pobożności i bojaźni Bożej.

You May Also Like