Tarnobrzeg – info z 23 tygodnia roku 2021

Ależ piękna ta nasza różnorodność! A szczególnie w czerwcu. Możemy świętować miesiąc dumy społeczności LGBT+ (wciąż niewiele lokalnych logotypów zmienia barwy na tęczowe), możemy świętować miesiąc Najświętszego Serca Jezusowego, możemy świętować cokolwiek innego, albo nic nie świętować. Tydzień wyjątkowy, bo dla wielu osób wolny w proporcji 4/7.

Boże Ciało

Co najbardziej rzucało się w mieście w oczy w tym tygodniu? Chyba osiedlowe manifestacje uliczne, na których licznie zgromadzeni uczestnicy różnego wieku, różnych płci (chyba wszystkich możliwych) i różnego stanu, wznosili głośno hasła typu „My chcemy Boga w książce w szkole”, „Przed twoim Bogiem zginaj kolana”, „W tej Hostii jest Bóg żywy”, „W Tobie, Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki”. Frekwencja wciąż wyraźnie większa niż parę miesięcy temu pod hasłami „Wypierdalać”, „Jebać PiS”, czy też „Moja szpara mówi wara”. Ale to pewnie kwestia czasu.

Wicepremier minister Gliński w Tarnobrzegu

Więcej takich wizyt! Wicepremier Gliński pojawił się nie tylko w MHMT z talonem na zakup Kolekcji Dzikowskiej, ale również w TDK w roli „dawcy organów”. Tematyczne informacje z UM poniżej:

Jak to przy takich okazjach, nie zabrakło polityków. Najbardziej zaciekawiła mnie wypowiedź Tomasza Poręby: „Jestem szczęśliwy, że po wielu miesiącach zabiegów kolekcja Tarnowskich stanie się własnością państwa i dobrem narodowym”. Własnością państwa??
Teraz chyba wszystkim rozwiały się wątpliwości czy warto przejmować Kolekcję. Jeśli płaci centrala, to brać i się nie zastanawiać. Co do organów na sali kameralnej – jak pieniądze zewnętrzne, to czemu nie brać? Czekam na koncerty, zobaczymy – posłuchamy.

Inwestycje? Nie dziś

To co w robocie buduje się nadal, nie mamy widowiskowych zmian, bo tydzień krótki. Może tyle, że rozpoczęły się prace przy budowie bloku na skarpie.

Wynajem sprzętu nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Rozstrzygnięto przetarg na dzierżawę miejsc wynajmu sprzętu pływającego nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Na jedno z miejsc nie było chętnych, na pozostałe 6 licytowano kwoty 4000-4500 zł netto, niewiele większe od kwot wywoławczych, przy czym na 6 miejsc pojawiają się 3 nazwiska zwycięzców licytacji.

Pomnik krwiodawców na rynku?

To kolejny temat, który na fejsie wywołał sporo zamieszania, zbierając bardzo ładne zasięgi. Poprzez interpelację jednego z radnych pojawił się pomysł budowy na placu Bartosza Głowackiego pomnika upamiętniającego honorowych krwiodawców. Głowa pomnika w formie żeliwnego odlewu autorstwa Jana Chmielowca miałaby przedstawiać rękę przekazującą drugiej ręce kroplę krwi w sercu. Przewidziano cokół z granitu, a na nim tablicę z napisem „Mała kropla życiodajnej krwi to dar wielkiego Serca. Tarnobrzeżanie Krwiodawcom„. Szacunkowy koszt to 60.000 zł, inicjatorzy starają się o dofinansowanie. Dominują komentarze krytyczne, przy czym część nie krytykuje dla samej krytyki, ale twórczo, sugerując, że lepszym uczczeniem krwiodawców byłby chociażby zakup krwiobusa.

Jak już jesteśmy przy pomnikach, to pojawił się pomysł ustawienia pomnika ks. Michała Józefczyka nie przy fontannie na placu Surowieckiego, jak pierwotnie przyjęto, ale przy hospicjum na os. Miechocin. Co ciekawe rozmawiano o tym bez obecności reprezentantów Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. Michała Józefczyka, a jeszcze bardziej ciekawe, że według notatki, nikt z komitetu się nie pojawił na spotkaniu, mimo zaproszenia. W tej sytuacji komitet zdecydował o zabraniu popiersia z depozytu parafii. Czyżby brak zaufania?

Pandemia

Jeszcze niedawno informacja o wzroście potwierdzonych zakażeń o 50% tydzień do tygodnia mogłaby budzić niepokój. Ale przy liczbach wzroście z 2 do 3 przypadków możemy dalej czuć się stosunkowo bezpieczni.

Kolejna próba odkomarzania

Na początku czerwca ruszyła kolejna próba odkomarzania, tym razem trafiając na wyraźnie lepszą pogodę. Efekty jakieś są, chociaż nie da się powiedzieć, że komarów nie ma, albo że nie są dokuczliwe.

Wracają koncerty

TDK zaprasza na koncert „Powróćmy jak za dawnych lat” w wykonaniu dobrze znanego tarnobrzeskiej publiczności składu Strauss Ensemble. Start 12 czerwca o godz. 17:00 w TDK, bezpłatne wejściówki do odebrania w TDK.

Ruszyła Mobilna Gra Miejska od TuTarnobrzeg

Wyjaśnienie jak to działa najlepiej przedstawiają organizatorzy na filmiku:

Tyle na dzisiaj. Krótko, nieprawdaż?
Zdęcie bez większego związku z tekstem, ale tarnobrzeskie.

You May Also Like