Co dalej z projektami z BO2020? Jest odpowiedź z urzędu

Mam już odpowiedź z UM odnośnie ewentualnej realizacji projektów, które według RIO miały być zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego w roku 2020.

Redakcja: Czy realizowane będą wszystkie duże projekty, które nie uzyskały wystarczającego poparcia i w jakim terminie?

Wojciech Lis: Projekty budżetu obywatelskiego zgłaszane były do realizacji w ramach budżetu Miasta na 2020 rok. Rok 2020 minął, zatem nie ma możliwości ich realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. W 2021 roku realizowane są już inne projekty, zgłoszone właśnie na 2021 rok. Możliwa jest natomiast realizacja zadań w ramach budżetu Miasta, ale nie będą to już projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego.

Redakcja: jak się ma nowy projekt „Jeszcze widniej, jeszcze bezpieczniej” do projektu „Widno i bezpiecznie”?

Wojciech Lis: Projekt „Widno i bezpiecznie” oraz „Jeszcze widniej i jeszcze bezpieczniej”, są projektami komplementarnymi. Realizacja jednego nie wpływa na możliwość realizacji drugiego. Można je realizować niezależnie od siebie.

Redakcja: Czy z perspektywy czasu spór z RIO i odwoływanie się do kolejnych instancji miały sens, czy była szansa na utrzymanie ważności uchwał, ewentualnie ile nas dodatkowo kosztowały odwołania do kolejnych instancji?

Wojciech Lis: Spór z RIO miał fundamentalny charakter dla Tarnobrzega, ponieważ dotykał również problemu obrony woli wspólnoty samorządowej, czyli mieszkańców Tarnobrzega. To mieszkańcy zagłosowali za projektem „Widno i bezpiecznie”, nie prezydent. Liczba osób, które oddały swój głos na ten projekt wielokrotnie przekraczała liczbę głosów oddanych na pozostałe projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Odwoływanie się broniło woli mieszkańców, którzy życzyli sobie realizacji właśnie tego projektu, nie innego.

Instrumenty prawne wykorzystywane w sporze, w postaci skargi do WSA na rozstrzygnięcie nadzorcze RIO w Rzeszowie i wniesienia kasacji do NSA nie rodziły żadnych kosztów dla Miasta Tarnobrzega.

You May Also Like