Tarnobrzeg – info z 27 tygodnia roku

Oj był to tydzień obfitujący w interesujące wiadomości i wydarzenia. Zapraszam na możliwie krótkie zestawienie.

Mamy oficjalnie odebrane nowe budynki nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Najpierw odebraliśmy drogi wzdłuż Jeziora, teraz oddano do użytku budynki. Jeszcze trochę upłynie wody w Wiśle i odparuje z Jeziora zanim w pełni przejmą swoją funkcję, ale całkiem sporymi krokami idziemy w dobrym kierunku, co ważne ze sporym udziałem środków zewnętrznych.

Problem na drodze wokół Jeziora pozostał

Pamiętacie zdjęcia po deszczu z drogi wzdłuż Jeziora Tarnobrzeskiego? Słyszeliśmy wyjaśnienia, że problem został rozwiązany, a prezydent basenu nie zamawiał. Trudno było ocenić czy problem rozwiązano bez opadów, a teraz widać wyraźnie:

Może jednak zamawialiśmy basen?

Opóźnienie z parkomatami w centrum i nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planami władz miasta. Parkomaty wjazdowe nad Jeziorem miały ruszyć od 1 lipca, ale nie ruszyły ze względu na dwa złożone do wojewody protesty. Prezydent tłumaczył, że czeka na ich rozstrzygnięcie, czekamy i my, tymczasem wjazd nadal jest bezpłatny.
Minął również kolejny zapowiadany termin uruchomienia parkometrów w centrum. Pojawia się uniwersalne wytłumaczenie wielu problemów: oficjalnie winny jest covid. Nieoficjalnie pojawiają się inne informacje (chociażby na profilu GK), ale mniej wygodne. Termin przesunięty minimum o kolejny miesiąc.

Opóźnienie w oddaniu ścianki

Sytuacja podobna jak z parkowaniem. Temat ciągnie się za nami parę lat, mamy kolejne terminy i znów oficjalnie winny jest przede wszystkim covid. Tym razem, nawet oficjalnie, pojawiają się również inne przyczyny – ze względu na braki projektowe byłby problem z odbiorem w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Termin przesuwamy na jesień.

Info z budowy obwodnicy

TN wrzucił materiał z budowy obwodnicy, wyłaniają się kolejne ronda.

Będziemy mieli fabrykę styropianu Yetico w hali ARP na strefie

Takich informacji mamy wciąż mało, ale liczę na to, że będzie ich tylko więcej. W budowanej hali ARP na strefie (tarnobrzeska część) powstaje zakład produkcyjny styropianu. Sytuacja na świecie nam sprzyja, problemy ze światowym transportem i dostawami, braki surowców i materiałów budowlanych, mogą sprzyjać budowie nowych zakładów produkcyjnych, których od lat nam brakowało. Liczymy, że nie będą szczególnie uciążliwe dla wypoczywających po sąsiedzku, by Jezioro pozostało „cudem natury”. Minister Weber wspominał podobno o wsparciu w ramach Polskiego Ładu, w wysokości do 95% bezzwrotnego finansowania, można złożyć do 3 projektów do końca lipca. Wycelujmy tym razem i oby skutecznie.

Prezydent z absolutorium i wotum zaufania

Niczego innego się nie spodziewaliśmy. Na ostatniej sesji prezydent Dariusz Bożek uzyskał absolutorium z wykonania budżetu i wotum zaufania.

Galeria w centrum z pozwoleniem na budowę, a Karuzela zmienia inwestora

Galeria w centrum uzyskała parę dni temu pozwolenie na budowę, ale czy w ogóle wystartuje? Różne wątpliwości słyszy się na mieście. Tymczasem w sprawie parku handlowego za wiaduktem pojawiają się nowe informacje. Folderek z marką Stop Shop można zobaczyć pod tym linkiem: https://nuvalu.pl/wp-content/uploads/2021/04/prezentacja_STOP_SHOP_Tarnobrzeg_19_03.pdf

To marka firmy, która obsługuje m.in. VIVO ze Stalowej Woli. Inwestycja wydaje się niezagrożona, prace miały ruszyć w III kwartale, który już się rozpoczął.

Dino na ul. Sienkiewicza

Wspominałem o tym oględnie w podsumowaniu parę tygodni temu, teraz mamy oficjalnie – Dino złożyło papiery na budowę marketu na os. Mokrzyszów, zaraz przy ul. Sienkiewicza, blisko granic miasta.

Przychodnia na Sienkiewicza bez zmian

Informacja spowodowała gwałtowny ruch, który równie szybko zamarł. Przychodnia na Sienkiewicza przedłuża kontrakt z NFZ, nic się nie zmienia.

Trwa zbiórka podpisów pod wnioskiem o ZPK

Trwa zbieranie podpisów pod wnioskiem o utworzenie ZPK, najpierw nad Jeziorem Tarnobrzeskim, dziś na wejściach do Zwierzyńca, chociaż pogoda wyjątkowo nie dopisuje. Podpisaliśmy się parę dni temu, wydaje się, że 300 podpisów już dawno zebrano, a dalsze zbieranie nic formalnie nie zmienia, ale może mieć wydźwięk propagandowy, chociażby jako jakaś forma nacisku na radnych, bo od nich zależy ostateczna decyzja. W zbieranie podpisów włączyły się Wolne Rzeki.

Zmiany kadrowe? Czas na prawdę

Znacie ten wątek? Wystartował 7 lat temu i trochę się nazbierało informacji:
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=3&t=9553
Tam ćwierkanie dobrze zorientowanych ptaszków pojawia się często wcześniej niż oficjalne informacje, chociaż czasem trzeba czytać wiele, bądź czytać między wierszami. Oficjalnie ogłoszona, ale nie jedyna zmiana to nowy prezes RDM:

Przodujemy w województwie pod względem procentowej ilości szczepień

Trudno to komentować bez szczegółowych informacji o metodologii zbierania danych. Czy liczą się szczepienia w Tarnobrzegu, czy tarnobrzeżan? To by sztucznie zawyżało liczbę szczepień. Z drugiej strony nie ma nas tyle ile w oficjalnych danych, czyli w danych procentowych wynik mamy zaniżony.

Nowa książka Eweliny Miśkiewicz

Mamy trzecią część cyklu tarnobrzesko-kobiecego. Jak przeczytacie to podzielcie się gdzieś wrażeniami, ja pozostałe przy pierwszym tomie.

Promocja Siarkowej Monografii

W Muzeum Przemysłu Siarkowego zaprezentowano Siarkową Monografię. Szczegóły na materiale TVL.

Po raz 29 rusza Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

To cykl z ogromną historią. Odwiedzam wybrane koncerty od samego początku, jeśli tylko czas i przytomność pozwala (tzn. kiedy nie chce mi się spać).

DUSZA z zeszłego tysiąclecia

MHMT – wystawa rzeźby Jerzego Fobera

Wystawy i wernisaże odbywają się w Tarnobrzegu regularnie, ale kto był – nie wydaje Wam się, że odwiedza je stała niewielka grupa osób? To nie krytyka, ale zachęta. Nie ma się czego bać.

Kto pamięta tarnobrzeską grupę DUSZA? W necie pojawił się zapis koncertu z 1999 roku.

Tarnobrzeżanie jadą do Japonii

Na paraolimpiadę do Tokio wybiera się kilku tarnobrzeżan. Oprócz tenisistów stołowych Krzysztofa Żyłki i Macieja Nalepki chociażby pływak Jacek Czech. Olimpiada coraz bliżej.

Nie moje tematy

Jak pewnie zdążyliście zauważyć wiele tematów nie leży w zakresie moich zainteresowań. Zwrócono mi dzisiaj uwagę na fejsie, że Tinfo milczy w sprawie wypadku samochodowego pod Stalową Wolą. Rzeczywiście omijam taką tematykę. Kto chce oglądać zdjęcia i informacje z wypadków, czy to w wersji light czy hard na pewno znajdzie odpowiednie dla siebie źródła. Jeśli wchodzę w jakieś tematy z kroniki policyjnej, to raczej na zasadzie gdzie jest problem i co można zmienić w Tarnobrzegu, żeby pewnych zdarzeń uniknąć.

Można jednak obserwować pewne zjawiska społeczne, tzn. ocenianie zdarzenia głównie po rejestracji, marce i wieku pojazdu. Błyskawiczne rozsiewanie plot, które nie tylko w żaden sposób nie są potwierdzone, ale również od początku nie brzmią wiarygodnie, ale pasują pod przyjętą narrację. Widać jednak również niezwykłą hojność poruszonych obserwatorów. Dobrze, chociaż tyle można zrobić.

You May Also Like