Koncert kameralny – „Telemann na Zamku Dzikowskim”

W ramach cyklu „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej” 30 lipca o godz. 19.00 tarnobrzescy dominikanie zapraszają na koncert kameralny, który odbędzie się na Zamku Tarnowskich w Dzikowie.

Dzięki życzliwości dyrekcji Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, „Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej” po raz pierwszy przekroczy mury naszego sanktuarium i zagości w zabytkowych salach Zamku Dzikowskiego. Będzie to doskonała okazja usłyszeć utwory kameralne niemieckiego i francuskiego baroku, przeznaczone właśnie do wykonywania w komnatach zamkowych i pałacowych. Muzyka salonowa, którą usłyszymy w ramach koncertu, towarzyszyła książętom i arystokracji europejskiej w okresie baroku jako swoista rozrywka kulturalna. Spotykano się, aby wspólnie muzykować, grając i śpiewając w gronie najbliższych przyjaciół i zaufanych towarzyszy. W dobrym guście było, aby sam gospodarz posiadłości – książę czy hrabia – inicjował koncert, grając samodzielnie na jednym z popularnych w tym okresie instrumencie: flecie prostym, lutni lub violi da gamba. Niedościgłym wzorem dla wszystkich europejskich dworów tego czasu był pałac króla Francji, Ludwika XIV, który w Wersalu pod Paryżem sam przewodził orkiestrze grą na flecie prostym lub rozpoczynał pierwszy taniec, otoczony będąc nadworną arystokracją. Także na dworach polskich nasza szlachta starała się naśladować obyczaje francuskie i niemieckie, tworząc swoje lokalne pałacowe zespoły muzyczne, kopiując manuskrypty nutowe, zapraszając muzyków z zagranicy, by móc uczestniczyć w najnowszych europejskich trentach kulturalnych.

W czasie koncertu na Zamku Dzikowskim usłyszymy utwory na flet prosty i klawesyn wybitnego barokowego kompozytora niemieckiego Georga Philipa Telemanna, który pisał je dla europejskiej arystokracji, by mogła ona umilać swój czas muzyczną rozrywką w swoich pałacach. Jako kontrapunkt do niemieckiego stylu Telemanna usłyszymy muzykę francuskich kompozytorów – Jacquesa Martina Hotteterre oraz Signora Dietri.

Kompozycje tych barokowych, cenionych w swoim czasie na salonach kompozytorów, wykonają dla nas wykładowcy krakowskiej Akademii Muzycznej – Katarzyna Czubek (flet prosty) oraz Adam Jastrzęski (klawesyn).

Koncert został zrealizowany dzięki dofinansowaniu budżetu Województwa Podkarpackiego oraz wsparciu sponsorów: Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Grupy Kapitałowej Siarkopol Tarnobrzeg sp. z o.o.

You May Also Like