Tarnobrzeg – info z 31 i 32 tygodnia roku

Podsumowanie spóźnione i okrojone, ale informacje istotne, to jakże ich nie zebrać? Opóźnienie przez liczne obowiązki, akurat w tym wypadku obowiązkowy odpoczynek 🙂

Podwyżka cen wody – prezydent wycofuje się z obietnicy dofinansowania

Jakoś trudno mediom lokalnym zabrać się za tematy naprawdę istotne dla mieszkańców, ale takie czasy – wszystko się spłyciło, dominuje wieść ulotna i klikanie. Na miesiąc przed zaplanowaną kolejną podwyżką cen wody spytałem zatem w UM jak ma wyglądać obiecane parę miesięcy temu dofinansowanie i okazało się, że nijak. Jeszcze w styczniu prezydent Bożek obiecywał, że tarnobrzeżanie nie odczują tegorocznej podwyżki cen wody, bo sfinansujemy ją pośrednio z budżetu miasta. Teraz mamy oświadczenie że nic z tego, i że wspaniale pozyskujemy środki zewnętrzne. Szczegóły w niżej linkowanym tekście.

Sprawa jest poważna, bo cena wody rośnie o 55% w ciągu raptem 5 lat! W informacji z Wód Polskich wśród jednej z przyczyn podwyżek podawano… koszt zatrudnienia dodatkowego wiceprezesa (obecnie już prezesa). W tej sytuacji pojawił się pomysł populistycznego rozwiązania, w którym podwyżkę finansowalibyśmy nie bezpośrednio, ale poprzez budżet miasta. Koszt to około 1,5 mln zł w ciągu pierwszego roku i kilka milionów w roku kolejnym. Ma to sens? No nie ma i od początku nie miało.

Wycofanie się z dopłat to rozsądna decyzja. Z pewnością może być wykorzystana w kampanii wyborczej przez większych populistów, którzy jednak chcieliby dopłacać do cen wody, komunikacji miejskiej itp., ale też w ewidentny sposób podważa wiarygodność prezydenta Bożka. Bo kto uwierzy w kolejne obietnice, jeśli w ciągu pół roku mogą się rozpłynąć?

Wiceprezydent Pluta zarobił w UM więcej niż prezydent Bożek, ale nie tylko on. Zaskoczenie?

Według oświadczeń majątkowych za rok 2020 wiceprezydentowi Tarnobrzega zapłaciliśmy w roku 2020 więcej niż prezydentowi. Mało tego – prezydenta Bożka nie ma nawet na podium. Więcej niż prezydentowi udało się zarobić kilku innym osobom zatrudnionym w urzędzie i w miejskich spółkach. Poniżej lista najlepiej zarabiających (powyżej 100000 zł rocznie z samego tytułu wynagrodzenia):
1. Wiceprezydent Tarnobrzeg Mirosław Pluta – 157.269,41 zł.
2. Skarbnik miasta Urszula Rzeszut – 154.573,18 zł
3. Dyrektor MOPR Liliana Lewińska – 154.340,02 zł
4. Sekretarz miasta Jolanta Majchrzak – 145.888,34 zł
5. Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek – 138.632,33 zł.
6. Kierownik przychodni specjalistycznej Marta Woś – 129.855,40 zł
7. Prezes RDM Artur Anioł zarobił 129.000,00 zł.
8. Prezes Kopalni Siarki „Machów” Józef Motyka – 120.199,92 zł.
9. PINB Wojciech Rawski – 115.698,74 zł
10. Dyrektor MOSiR Adam Strumiński – 115.589,86 zł
11. Dyrektor PP-P Jacek Kulas – 110.662,72 zł
12. Dyrektor SCUW Małgorzata Mazurek – 103.995,81 zł
13. Prezes TARR Bogusław Kobyłecki – 102.000,00 zł
W oświadczeniach nadal pojawiają się ceny nieruchomości kompletnie oderwane od lokalnego rynku. Zdarza się to również osobom, które powinny być dobrze zorientowane w sprawach miasta.

Ruszyła strefa płatnego parkowania w centrum

Do płatnego parkowania nad Jeziorem dołączyło (na innych zasadach) centrum. Sporo czasu minęło od pierwotnego głosowania, tymczasem wciąż mamy ograniczony zakres strefy, ale to chyba dobrze na początek. Zobaczymy czy efektem będą wolne miejsca w centrum, czy nie będzie ich za dużo, ale przede wszystkim zobaczymy jakim to się dzieje kosztem, i wcale nie chodzi mi o pieniądze. Przejeżdżałem dzisiaj przez centrum, rzeczywiście jest sporo wolnych płatnych miejsc, zupełnie niepotrzebnie aż tyle (znaczy za drogo?). Jak nam nie dowalą ograniczeniami covidowymi, to we wrześniu miasto powinno wrócić na normalne ścieżki, będzie czas na pierwsze oceny. Nie obyło się bez wpadek, bo informacje na znakach, parkometrach i w miejskiej uchwale podają inne godziny obowiązywania płatnego postoju…

Inwestycje

Punkt widokowy przy starcie tyrolki przykryto płytami betonowymi z demontażu. Rozwiązanie pewnie tymczasowe w ramach dostępnych materiałów i środków. Fakt, że robiło się tam porozjeżdżane kołami błotko.

Orląt Lwowskich przybywa, ale powoli. Droga nadal zablokowana, poniżej ładny filmik z realizacji:

Galeria w centrum przypomina o swoim istnieniu. Jeszcze niedawno wydawało się, że większe szanse ma park przy wiadukcie, tymczasem galeria w centrum informuje o ostatecznym pozwoleniu na budowę i zapowiada oddanie obiektu w roku 2023. Na powierzchni 16.000m2 ma się znaleźć około 60 lokali handlowych i usługowych, wielosalowe kino, czy parking podziemny na ponad 300 aut.

Jeśli chodzi o mapy zagrożenia powodziowego, wygląda na to, że inwestycje zostały znacząco utrudnione, ale jednak nie uniemożliwione. Mamy pierwsze przypadki przejścia indywidualnej ścieżki administracyjnej z pozytywną dla inwestorów decyzją. Więcej w stosownym wątku na forum.

Hala przy Wisłostradzie rośnie bardzo szybko.

Będziemy zabezpieczać skarpę na ul. Skrajnej. W związku z otrzymaniem dofinansowania przesunęliśmy środki z innych planowanych inwestycji – oświetlenia ścieżki wzdłuż Wisłostrady i ciągu pieszo-rowerowego z oświetleniem wzdłuż ul. Litewskiej. Dostaliśmy 1,85 mln zł, ale dokładamy drugie tyle. Łącznie wyjdzie ponad 3,5 mln zł na drogę o długości 200 metrów, chociaż rzeczywiście drogę wyjątkową. Co ciekawe w tym przypadku radna Monika Łagowska-Cebula nie pyta o liczbę zameldowanych mieszkańców i przedsiębiorstw…

O co chodzi? Pojawiła się seria interpelacji radnej MŁC z pytaniami o liczbę zameldowanych osób i zarejestrowanych przedsiębiorstw przy ulicach Wyspiańskiego, Kochanowskiego, Moniuszki, Bema, Ocickiej, Jagielskiego, Spokojnej, Wspólnej, Sarny i Długosza. Założony przekaz jest jasny, bo wydaje się oczywiste, że przy pierwszych trzech ulicach w środku miasta mieszka więcej osób i więcej zarejestrowano firm niż trochę dalej od centrum. Żeby jednak radnej MŁC w pełni się rozjaśniło, zapraszam chociażby na Długosza – raptem 1,5 km od rynku. O tej ulicy przez ostatnie niemal 30 lat przypominano sobie tylko jak szukano trasy na kolejne objazdy i dojazdu dla ciężkiego sprzętu.

Kamil Kalinka pyta w interpelacji o miejskie środki na budowę hospicjum, o którym wspominał prezydent przy okazji otwierania ronda im. ks. Michała Józefczyka. Tymczasem takich środków z budżecie na 2020 rok nie zaplanowano, a fundacja nie zgłosiła konkretnego zapotrzebowania. Formularz poszedł, a miasto ma podjąć starania o środki zewnętrzne. Oby się udało.

Znamy oferty cenowe w postępowaniu na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Widełki cen ofertowych dosyć szerokie, od 79.000 do 290.000 zł netto. Akurat znam architektów, którzy złożyli najtańszą ofertę i mam z nimi bardzo dobre doświadczenia, aczkolwiek współpracowaliśmy wiele lat temu w drobnej, nietypowej dla nich sprawie. Ciekaw jestem która oferta zostanie wybrana.

Od dzisiaj do 11 sierpnia zamknięto wjazd z ul. Sienkiewicza na Kurasia – trwa naprawa awarii sieci wodociągowej.

Obwodnica – poniżej dzisiejsze zdjęcie z wiaduktu.

Szkoła do wyburzenia, ach…

Pisałem ostatnio w „tygodniku” o wydaniu WZ dla działki przy ul. Dekutowskiego, na której znajduje się budynek dawnej szkoły. W necie pojawiły się liczne dyskusje i tradycyjnie zdania ekspertów są podzielone. Jedni proponują jak najszybciej budynek wyburzyć, inni żeby absolutnie go nie burzyć. A przecież sprawa jest prosta – to nie powinna być decyzja internetowych ekspertów, ale właściciela gruntu. Tymczasem właścicielem jest miasto, które, jak się wydaje, nie ma na ten teren żadnego możliwego do zrealizowania pomysłu. Pomysłów było wiele, ale niezbyt realnych. Wpływy ze sprzedaży tej nieruchomości wpisano już do poprzedniego budżetu, ale nic nie wiadomo o tym, żeby podjęto starania w kierunku jej sprzedaży. Niech się coś ruszy, obojętne w którą stronę, bo przykro patrzeć na tysiąclatkowy pustostan. Mamy już nawet przysłowiowe okno zabite dechami.

Moc wydarzeń

Ostatnie dwa tygodnie obfitowały w serię wydarzeń – koncert organowy, koncert fortepianowy na Zamku, muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej (gościnnie na zamku), Rzeszowianie, półtarnobrzeski koncert reggae w sąsiednim Baranowie i w końcu Jarmark Dominikański.

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim ludzi nie brakowało, otwarto oficjalnie i donośnie punkt Browaru Tarnobrzeg. Generalnie nie wiem, nie byłem, przejeżdżałem tylko wczoraj o zmierzchu i, ku mojemu zaskoczeniu, o dziwo stoliki były pozajmowane, podobnie jak duża część miejsc parkingowych. I dobrze!

Plaża się zmienia, klimat dla tych którzy są daleko i tęsknią:

Poniżej filmik muzyczny z Jarmarku:

oraz przeciętnych lotów relacja z wczorajszego pobytu nad Jeziorem Tarnobrzeskim, ale właśnie takie dzielenie się wrażeniami może zrobić czasem lepszą kampanię niż oficjalne inicjatywy reklamowo-promocyjne. Co według multivanowców na minus? KOMARY! To też jest ważne!

O „Jędrusiach” naukowo

Dnia pierwszego sierpnia roku pamiętnego 2021, dr Tadeusz Zych prezentował swoją nową książkę poświęconą organizacji Władysławowi Jasińskiemu i organizacji „Odwet”. Rozmawialiśmy niedawno ze znajomym, że warto by było historię Jędrusiów przypomnieć, wracając przede wszystkim do książek Eugeniusza Dąbrowskiego – „Szlakiem Jędrusiów” i „Bez broni”. Rzeczywiście warto by je przypomnieć, ale też dobrze że zostały solidnie uzupełnione. Książka dr Zycha to trochę inne podejście do tematu, typowo naukowe, mniej emocjonalne. Wielość źródeł i relacji, często niepublikowanych do tej pory, masa przypisów i wyjaśnień. To nie są łatwo przyswajalne treści dla każdego, ale konkret dla szczególnie zainteresowanych. Zupełnie niezależnie od tego „Jędrusiów” warto by przypomnieć w formie skierowanej do masowego odbiorcy. Na zdjęciu książka w zestawie tarnobrzeskim. Kolorem nawet pasuje, bo klimatem już niekoniecznie.

Protest w obronie TVN

W Tarnobrzegu odbył się skromny protest w obronie TVN. Jak widać po żelaznym składzie dyżurnych protestujących, tematyka dnia nie ma chyba większego znaczenia.

Piosenka o Jeziorze Tarnobrzeskim

Nie mamy wielu piosenek o Jeziorze Tarnobrzeskim i tylko dlatego cieszmy się chociaż tym co mamy. Poniżej najnowsza – mi raz wystarczy. Wezwanie tradycyjne – nie podoba się, zrób lepiej 🙂

Odnośnie zrób lepiej – sam próbowałem, ale zatrzymałem się wciąż na tekście. Przypominam zatem twórczość własną, jeśli ktoś jeszcze nie trafił lub zapomniał 😉 : https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=9&t=13713

Wystrzelaj bon turystyczny

Jeśli ktoś jeszcze nie wie gdzie zrealizować bon turystyczny, to na miejscu można go rodzinnie wystrzelać. Znacie inne tarnobrzeskie możliwości?

You May Also Like