Jak prawidłowo oczyszczać twarz z makijażu?

Odpowiednio wykonany demakijaż jest jednym z najważniejszych etapów codziennej pielęgnacji cery. Dzięki niemu udaje się usunąć resztki kosmetyków, nadmiar sebum i innych zanieczyszczeń, które nagromadziły się na skórze w ciągu dnia. Prawidłowy demakijaż przygotowuje twarz na dalsze zabiegi higieniczne. Jak go umiejętnie wykonać?

Jakie kosmetyki do demakijażu zastosować?

Kosmetyki wykorzystywane w demakijażu twarzy powinny odpowiadać indywidualnym potrzebom cery i pasować do jej rodzaju. Posiadaczkom skóry suchej, dojrzałej i ze skłonnością do powstawania zmarszczek poleca się stosowanie produktu w formie mleczka, kremu lub śmietanki. Kosmetyk delikatnie usunie zanieczyszczenia, nie wywołując uczucia ściągnięcia cery, a zarazem delikatnie natłuści i odżywi naskórek. Odpowiednie kosmetyki do demakijażu skóry tłustej, trądzikowej i mieszanej to łagodne żele i pianki do mycia twarzy. Skutecznie usuwają nadmiar sebum, nie dopuszczając zarazem do przesuszenia cery. Mogą zawierać składniki matujące, antybakteryjne oraz ściągające rozszerzone pory.

Uniwersalnym produktem do demakijażu, który sprawdza się w przypadku każdego typu skóry, jest płyn micelarny. Zawarte w nim micele wiążą wodę i związki tłuszczowe, dzięki czemu kosmetyki skutecznie usuwają każdy rodzaj makijażu. Płyn micelarny może być stosowany również do oczyszczania skóry wrażliwej oraz zmywania kosmetyków z okolic oczu. W przypadku wodoodpornego makijażu czy innych produktów trudnych do usunięcia z cery, pomocny okazuje się płyn dwufazowy, czyli zawierający fazę wodną i olejową. Chusteczki do demakijażu sprawdzają się z kolei w sytuacjach awaryjnych i w podróży, gdy nie ma się dostępu do wody.

Jak prawidłowo zmyć makijaż oczu i ust?

Po umyciu rąk należy nasączyć płatek kosmetyczny wybranym kosmetykiem. Akcesorium delikatnie przykłada się do powieki i trzyma się go tam przez kilkanaście sekund. W tym czasie produkt powinien rozpuścić cienie, tusz czy inne kosmetyki do makijażu oczu. Płatek należy przesuwać delikatnie, bez mocnego pocierania i rozciągania skóry – powoduje to podrażnienia i przyspiesza pojawianie się zmarszczek.

Zmywając makijaż, warto zachować ruch od zewnętrznego do wewnętrznego do wewnętrznego kącika oka. Tusz do rzęs najlepiej zmywać pionowym ruchem z góry na dół. Należy sprawdzić, czy ich resztki nie zalegają w kącikach oczu. Płatki należy wymieniać na nowe aż do całkowitego oczyszczenia rzęs i skóry. Podobnie postępuje się w przypadku demakijażu ust. Płatek przykłada się do ich skóry, odczekuje się kilka sekund, a następnie przesuwa się go z lewej strony na prawą i na odwrót.

Jak oczyścić z makijażu pozostałe patie skóry?

Aby usunąć makijaż i inne zanieczyszczenia z innych części twarzy, trzeba zwilżyć płatek kosmetyczny wybranym produktem do demakijażu. Najlepiej zacząć od policzków, a następnie przejść do oczyszczania szyi, podbródka, nosa oraz czoła. Należy wykonywać spokojne, okrężne ruchy i nie pocierać skóry za mocno. Jeżeli stosuje się żel albo piankę do demakijażu, nakłada się ich niewielką porcję na twarz i przy pomocy zwilżonych dłoni rozciera się kosmetyk na skórze do momentu pojawienia się pianki. Ostatnim krokiem jest dokładne umycie twarzy wodą, by pozbyć się resztek produktu.

Po starannym demakijażu warto stosować toniki do twarzy. Tego typu produkty przywracają skórze fizjologiczne pH, łagodzą podrażnienia, ściągają pory i pozbywają się resztek zanieczyszczeń. Kosmetyki wzmacniają również naturalną barierę ochronną skóry i zapobiegają nadmiernej utracie wody z naskórka. Po zakończonym demakijażu tonik delikatnie wklepuje się w twarz opuszkami palców albo nasącza się nim płatek kosmetyczny i lekko przeciera skórę.

Prawidłowy demakijaż twarzy pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń i przygotowuje skórę do nocnej regeneracji. Zabieg ułatwia także wchłanianie składników aktywnych kremów. Wykonując demakijaż, warto pamiętać o powyższych wskazówkach. Dzięki temu uda się skutecznie uniknąć powstawania niedoskonałości i zachować młody wygląd na dłużej.

Materiał partnera