Najpopularniejsze pytania o dietę ketogeniczną

Dieta ketogeniczna, keto dieta, dieta tłuszczowa, dieta niskowęglowodanowa – te określenia dotyczą diety, w której maksymalnie ogranicza się spożywanie węglowodanów na rzecz zwiększenia spożywania tłuszczu dobrej jakości. To dieta, która została stworzona jako lecznicza w przypadku m.in. padaczki lekoopornej, Alzheimera czy Parkinsona. Od kilku lat stosowana jest również przez osoby, które chcą szybko schudnąć i to bez katorżniczej diety i ćwiczeń na siłowni. Dziś chcielibyśmy odrobinę przybliżyć tę dietę czytelnikom, dlatego postanowiliśmy zebrać kilka najczęściej pojawiających się pytań o dietę keto. Zapraszamy do lektury, a być może odkryjesz, że to dieta, której od dawna szukałeś?

Czym jest ketoza?

Ketoza to stan organizmu, w którym organizm pobiera energię z ketonów i z tłuszczu, a nie z węglowodanów. Gdy organizm nie otrzymuje węglowodanów w pożywieniu, zaczyna spalać tłuszcz zgromadzony w tkance podskórnej oraz tłuszcz dostarczany wraz z dietą. To najlepszy możliwy stan organizmu – gdy jesteśmy w ketozie, poza gubieniem kilogramów, pojawiają się również znacznie cenniejsze korzyści, np. cofnięcie cukrzycy typu 2, obniżenie ciśnienia krwi, wyraźny spadek poziomu cukru we krwi, wzrost poziomu energii, zwiększa się również odporność organizmu.

Aby dowiedzieć się więcej – kliknij i sprawdź jak rozpoznać czy jesteś w ketozie.

Co można jeść na diecie ketogenicznej?

Dania ketogeniczne to morze możliwości! Z produktów niskowęglowodanowych można tworzyć ciekawe i smaczne kompozycje. Jeżeli lubisz boczek – będziesz zachwycony! Jajecznica na boczku na śniadanie, szparagi zawijane w plastry boczku, babeczki bekonowe czy burger wołowy z dodatkiem boczku – to idealne pomysły na keto posiłek. Na tej diecie można jeść nawet pizzę, o ile jest to pizza na spodzie niskowęglowodanowym, np. z kalafiora czy z mozzarelli, jajka i piersi z kurczaka.

Na diecie ketogenicznej można jeść dużo dobrej jakości mięsa. Masz ochotę na stek? Proszę bardzo! Stek z masłem czosnkowym, w towarzystwie sałaty z pomidorami i solą himalajską – takiego dania nie powstydziłaby się renomowana stekownia. Lubisz ryby? Łosoś pieczony, smażony, grillowany czy w formie sashimi? Wybór należy do Ciebie.

Sprawdź przykładowy keto jadłospis i przepisy keto, dzięki którym zdrowo schudniesz. Więcej przepisów można znaleźć w ebooku „Dieta Keto. Plan posiłków” Joanny Łysak.

Czy na keto diecie można jeść desery?

Tak, pod warunkiem, że są to desery ketogeniczne, a więc o znikomej zawartości węglowodanów. Istnieje wiele ciekawych przepisów na keto desery, jak chociażby widoczne na fotografii keto rolki cynamonowe. Inne pomysły na desery keto to np. lody z awokado, bomby tłuszczowe z masła orzechowego, keto rafaello z wiórkami kokosowymi itp.

Warto mieć na uwadze, że desery keto nie są zalecane w okresie adaptacji ketogenicznej, ani podczas redukcji. Mogą one spowalniać uzyskanie oczekiwanych efektów. Desery keto są zdecydowanie bardziej bezpieczne w okresie stabilizacji wagi i u osób, które stosują keto dietę dla zdrowia, a nie w celu pozbywania się zbędnych kilogramów.

Czy na keto diecie można pić napoje alkoholowe?

Dieta ketogeniczna wyklucza spożywanie produktów zawierających węglowodany, a więc nie można sięgać po wódki smakowe, likiery, drinki z napojami gazowanymi czy sokami, słodkie wino, coolery itp. Dopuszczalne są natomiast alkohole, które nie zawierają węglowodanów. Mowa o czystej wódce, tequili, whisky, winie wytrawnym czy szampanie. Alkohole można popijać wodą z cytryną czy z cytryną i miętą.

Warto pamiętać o tym, że organizm w ketozie, który nie przyjmuje węglowodanów, jest dużo bardziej podatny na działanie alkoholu. Oznacza to, że zdecydowanie szybciej poczujemy działanie procentów!

Uwaga! Doświadczeni dietetycy ketogeniczni przestrzegają przed spożywaniem alkoholu na keto adaptacji czy podczas pierwszych kilku tygodni redukcji wagi. Alkohol może spowalniać, a nawet uniemożliwiać wejście w stan ketozy i późniejsze skuteczne gubienie zbędnych kilogramów.

Czy na diecie ketogenicznej nie będę głodny?

Keto dieta to idealna metoda, by wyeliminować głód z naszego życia. Podczas stosowania tej diety można jeść do syta, nie trzeba liczyć kalorii, a dzięki osiągnięciu ketozy szybko zauważymy, że poza kilogramami coś jeszcze znika z naszego życia. Znika uczucie głodu. Organizm pobiera energię z własnych zapasów tłuszczu wtedy, gdy jej potrzebuje, a gdy przejdziemy keto adaptację – nasz organizm przyzwyczai się do tego, że spożywa dwa czy nawet jeden posiłek dziennie i nie będzie domagał się więcej.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować dietę ketogeniczną?

Stosowanie diety keto w przypadku kobiet ciężarnych jest dozwolone po konsultacji z lekarzem prowadzącym. Nie zaleca się keto diety kobietom karmiącym piersią. W przypadku kobiet ciężarnych i karmiących nie zaleca się stosowania postu przerywanego.

Każdorazowo przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek diety warto porozmawiać o niej z lekarzem lub z doświadczonym dietetykiem, który będzie w stanie udzielić profesjonalnej i wiarygodnej porady.

Czym jest post przerywany?

Post przerywany to okresowe powstrzymywanie się od jedzenia, zamierzone i w pełni kontrolowane. Klasyczną formą postu przerywanego jest 16:8, czyli 16 godzin postu i 8-godzinne okno żywieniowe. Oznacza to, że 16 godzin na dobę pościmy, a w ciągu 8 godzin można zjeść jeden lub dwa posiłki. Dzięki stosowaniu postu w połączeniu z keto dietą można osiągnąć najlepsze rezultaty i korzyści dla zdrowia.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat diety ketogenicznej – zajrzyj na stronę KetoDietetyk.pl, na której znajdziesz szereg informacji i odpowiedzi na najbardziej wnikliwe pytania dotyczące ketozy, postu i diety ketogenicznej.

Materiał partnera