Tarnobrzeg – info z 33 tygodnia roku

Dziś o miliardach na S74, płatnym parkowaniu, inwestycjach, sprutym centrum, estetyce, ale generalnie bez narzekania i wyśmiewania. Przynajmniej spróbuję.

Rządowe miliardy na S74 w odległej perspektywie

Do tej pory drogę S74 mieliśmy jako nie do końca jasną kreskę na mapce GDDKiA, a teraz mamy już jako planszę do prezentacji. W rządowym programie budowy dróg krajowych na rok 2030 wśród zaplanowanych blisko 300 mld zł, zaplanowano również 3,4 mld zł na nasz odcinek S74 na trasie Opatów-Nisko (71 km). Z jednej strony nigdy nie byliśmy bliżej S74 i bliżej jesteśmy z każdym dniem, z drugiej strony 9 lat to tak odległa perspektywa, nie tylko w Polsce, ale w dzisiejszym świecie, że trudno się tym szczególnie podniecać. Może z kolejnymi falami kolejnych pandemii mobilność zostanie trwale ograniczona, przynajmniej dla części społeczeństwa? A może nie będziemy mogli niczym jeździć, żeby nie emitować CO2, a może ze względu na rozwój społeczeństwa internetowego w ogóle nie będzie takiej potrzeby?
A czym mielibyśmy jeździć? Normalnie spojrzałbym na bieżącą ofertę w niemieckich salonach i wiedziałbym czym potencjalnie mógłbym jeździć za 10 lat, a teraz? W ofercie niemieckich salonów nie ma nic, bo brakuje elementów z Chin.

Wracając do S74 – w ramach rządowej propagandy rządowego programu zawitał na tarnobrzeski rynek wiceminister Rafał Weber. Polityczny, czy wręcz partyjny charakter promocji widać było na przykładzie zgromadzonego towarzystwa. Zabrakło władz miasta, pojawił się za to radny Kamil Kalinka z PiS, którego starania o finansowanie S74, w czasie krótkiego zarządzania miastem, bardzo podkreślał minister. Przy tej okazji Tarnobrzeg pojawił się nawet nie w Teleexpressie, ale również w Wiadomościach TVP, w których pokazano parę ładnych ujęć z góry, wypowiedź mieszkanki na rynku oraz ładne ujęcie radnego Kamila Kalinki.

Materiał z konferencji poniżej:

Strefa parkowania w centrum – uwagi

Strefa płatnego parkowania w centrum ewidentnie przynosi efekty, ale czy ma sens? Z tego co widziałem przejeżdżając przez centrum w ciągu dnia, rzeczywiście zrobiło się w centrum dużo pustych miejsc, za to wyraźnie zagęściły się okolice ulic Sokolej, Dekutowskiego, czy plac wokół hali targowej. Mówiąc innymi słowy, przez większość dnia marnują się świetne miejsca parkingowe w centrum, za to okolice są jeszcze bardziej zapchane niż do tej pory. Do stanu równowagi bardzo daleko. Może przyjdzie sam, może wskazane będą jakieś zmiany żeby go osiągnąć. Z ocenami warto poczekać na wrzesień, na zakończenie sezonu urlopowego i rozpoczęcie szkolnego. Dobrze, że zmiany wprowadzane są stopniowo, będzie okazja reagować. Oby ją wykorzystano.

Filmik od Strabagu z realizacji drogi obwodowej

Prezydent zamieścił na fb filmik od Strabaga przedstawiający prace przy budowie drogi obwodowej.

Rozgrzebany plac Surowieckiego

Rozkopano teren przed „pałacem prezydenckim”, czy też naszym „białym domem”, trwa wymiana instalacji.
Jednocześnie po sąsiedzku przygotowywany jest teren pod ustawienie popiersia śp. ks. Michała Józefczyka, które jednak, zgodnie z pierwotnymi założeniami stanie w centrum. Foto poniżej:

Teren spruty, cokół się formuje. Skopane zatem dwa elementy, ale ostatecznie skopany wydaje się również bukszpanowy żywopłot wokół fontanny. Miejscami przebija się zieleń, ale całość chyba już nie do odzyskania.

Patrząc po sąsiedzku

Części miejskiej zieleni nie udało się ochronić i upilnować, ale generalnie muszę przyznać, że jest ładnie. Od lat widać, że ktoś się troszczy o kwiaty na rynku, czy o kwietne klomby na rondach. Trudno tego nie zauważyć i trudno nie docenić – tak tworzy się pozytywny wizerunek miasta.

Oczywiście bywają również tereny skrajnie zaniedbane, chociaż nie zależne bezpośrednio od miasta. Ostatnio odbierałem gości z dworca z takim powitalnym widokiem jak poniżej.

Patrząc dalej po sąsiedzku

Nie wiem jak ten remont wygląda dzisiaj, bo zdjęcia robiłem parę dni temu, ale wciąż grzebano między blokami na Mickiewicza.

I jeszcze raz patrząc po sąsiedzku

Zauważyłem, że na ekranie w centrum, który wyświetlał do niedawna film o nasadzeniach, można zobaczyć również inne materiały. Oprócz wyświetlanego wcześniej prezydenta Bożka pojawił się m.in. dyrektor Zych, a film pewnie dotyczy Kolekcji Dzikowskiej.

COVID19 – dotarły do nas szczepienia kościelne

Mimo straszenia czwartą falą od połowy sierpnia, nowych przypadków oficjalnie wciąż niewiele. Tarnobrzeżanie masowo ignorują zalecenia i nakazy. Niedawno informowałem o szczepieniach jarmarcznych. Teraz, mimo, że Tarnobrzeg jest jednym z najbardziej zaszczepionych ośrodków w regionie, również i u nas będzie możliwość zaszczepienia się w…kościele.

Już za tydzień w godzinach od 8:00 do 16:00 w kościele na Serbinowie będzie się można zaszczepić przeciwko COVID19, zupełnie z marszu. Do wyboru szczepionki jednodawkowe lub dwudawkowe, jak widać zupełnie niezależnie od wcześniejszego stanowiska jednej z komisji przy episkopacie.

Podsumowanie Nadwiślański Fashion Week

W ograniczonym zakresie informowałem o Nadwiślańskim Fashion Week, tu można znaleźć podsumowanie:

Etnolas

Szykuje się kolejna szerokoregionalna impreza – Etnolas, czyli Festiwal Kultury Lasowiackiej. Szczegóły wkrótce, tymczasem można zajrzeć na profil:

https://www.facebook.com/events/357809815870503/

Mieszkania na Skarpie

Mieszkania na Skarpie są wciąż na etapie fundamentów, ale już się sprzedają. Ceny lokali na Otodom zaczynają się od 5760 zł/m², przy czym pamiętajmy, że są to mieszkania do wykończenia. Wydaje się, że to wysoka cena jak na Tarnobrzeg, ale okolica bardzo fajna, a o cenie zdecyduje przecież ostatecznie popyt. Niektóre najtańsze lokale mają skośne ściany, a wejścia prowadzą wprost do połączonej z salonem kuchni, ale mimo wszystko wydaje się, że nadają się do normalnego wykorzystania. Oferta pod poniższym linkiem:
https://www.otodom.pl/pl/oferta/inwestycja-na-skarpie-ID4bNUN.html

Wciąż wiele się dzieje

Tydzień obfitował w wydarzenia, niektóre wciąż trwają. Koncerty organowe zawitały na salę kameralną TDK. Nad Jeziorem drugie urodziny świętował Browar Tarnobrzeg, impreza oficjalnego otwarcia u Przyjaciół, świętowanie 15 sierpnia, w tym jazz pod Zamkiem i kolejne zawody przeprawowe. Nie ma jeszcze za wiele relacji, coś z przepraw już się poprawiło – poniżej:

Cisza, woda, powietrze, las, pofalowany teren – mamy na miejscu wiele darów natury, które możemy oddać na zasmrodzenie, zahałasowanie, połamanie i rozjechanie przyjezdnym 😉 Nieprawdaż?

Przez ciernie żywota

Jako, że obchodzimy w Tarnobrzegu Rok Ferdynanda Kurasia, serdecznie wszystkich zachęcam do zapoznania się nie tyle z wierszami tego lokalnego twórcy, co z jego wspomnieniami, spisanymi w książce „Przez ciernie żywota”. Często nawet pamiętając dobrze PRL, nie zdajemy sobie sprawy w jakich lightowych czasach przyszło nam żyć. Kuraś wspomina czasy moich pradziadków oraz dzieciństwa dziadków. Całkiem niedawno.
Przez ciernie żywota Ferdynanda Kurasia z przedmową Stefana Żeromskiego do poczytania online za darmo. Warto!
https://pbc.rzeszow.pl/dlibra/docmetadata?showContent=true&id=13523

You May Also Like