Jaka maszynka do papierosów będzie najlepsza?

Maszynka do papierosów umożliwia samodzielne zwijanie rulonów przy wykorzystaniu kupnego tytoniu. To rozwiązanie łączące wygodę i ekonomię: akcyza na wyroby tytoniowe z roku na rok rośnie, zaś ręczne zwijanie jest czasochłonne i wymagające staranności. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje tańszej, a jednocześnie wygodniejszej alternatywy. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, jaką maszynkę do papierosów wybrać.

1. Maszynka do papierosów – podstawowe rodzaje

2. Elektryczna maszynka do papierosów

3. Co jeszcze będzie potrzebne do gotowego papierosa?

4. Nabijanie papierosów – praktyczne porady

Zanim zaczniesz swoją przygodę znajdź dobrze zaopatrzony sklep z trafiką: stacjonarny lub w internecie. Kupisz w nim nie tylko maszynki do papierosów, ale także wszystkie akcesoria, ciekawe gadżety i wyposażenie tematyczne, jak na przykład tabaka czy platery na barek.

Maszynka do papierosów – podstawowe rodzaje

Podstawowe pytanie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć, brzmi: która maszynka do papierosów będzie lepsza? Na rynku znajdują się dwa podstawowe warianty: nabijarka (maszynka) tłokowa i sprężynowa. Czym różnią się te typy?

Maszynka tłokowa pozwala umieścić tytoń w gilzie za pomocą dopasowanego tłoka, dzięki któremu powstają papierosy nie różniące się w ogóle od tych wchodzących w skład sklepowej paczki papierosów. Czynność jest szybka – w ciągu kilku minut powstać może około dwudziestu sztuk. Jednocześnie użytkownik ma pewność, że żar nie zacznie wypadać w trakcie palenia. Ważne, aby do maszynki tłokowej wsypać tytoń o odpowiedniej wilgotności kilkunastu procent. Ten zakupiony w sklepie warto lekko przesuszyć przed zastosowaniem.

Warto dowiedzieć się, jak działa druga nabijarka: maszynka sprężynowa. Tutaj tytoń do gilzy wpycha specjalna sprężyna. Przy okazji dochodzi do zmielenia tytoniu, co oznacza, że przy spalaniu może dochodzić do wypadania żaru. Warto w tym przypadku korzystać ze starannie dobranych materiałów: nieco wilgotniejszego tytoniu o dłuższych nitkach. Najczęściej to automatyczna, łatwa w obsłudze elektryczna nabijarka, choć natrafić można również na modele ręczne. W niektórych przypadkach można regulować gęstość wypełnienia w kilku stopniach.

Elektryczna maszynka do papierosów

Wiele osób użytkuje papierosy wykonane maszynką elektryczną – to dobra opcja dla zaawansowanych i początkujących. Takie zwijarki składają się w dwóch rolek i taśmy. Wystarczy przygotować gilzy, ułożyć taśmę między rolkami i rozpocząć wypełnianie powstałej przestrzeni tytoniem. Później wystarczy wkręcić bibułę między rolki, aby dokończyć proces. Takie maszynki są niewielkie, a jednocześnie umożliwiają długotrwałą eksploatację. Nie potrzeba dużej wprawy, by osiągnąć zadowalający efekt.

Co jeszcze będzie potrzebne do gotowego papierosa?

Aby samodzielnie stworzyć paczkę papierosów za pomocą maszynki potrzebne będą dodatkowe akcesoria. Jakie?

  • Zapas tytoniu

Na rynku dostępne są różne marki, smaki i rozmiary pojemnika z tytoniem. Na pewno nie należy sugerować się wyłącznie ceną: najtańsze produkty są mało smaczne, te najdroższe – przeznaczone raczej dla koneserów. Nie ma również sensu kupowania zbyt wielkiego opakowania: tytoń szybko się wysusza, a później kruszy, co uniemożliwia robienie z niego papierosów za pomocą nabijarki.

  • Gilzy lub bibułki

Niektórzy wybierają bibułki, ale gilzy są zdecydowanie wygodniejsze. To już zwinięte rolki, wyposażone w filtry, ale bez tytoniu w środku. Pudło kilkuset sztuk kosztuje kilka złotych, więc nie jest to droga inwestycja.

  • Pudełko

Wiele osób zapomina o kupieniu pojemnika, a jest to dość ważny element. Pozwala przechowywać nabijarkę i wszystkie akcesoria w odpowiednich warunkach, dzięki czemu tytoń nie wietrzeje i nie pochłania wilgoci.

  • Papierośnica

Tu wszystko zależy od gustu użytkownika. Na rynku znajdziesz papierośnice skórzane, tworzywowe, metalowe.

Czy wszystkie te elementy są drogie? Nie. Porównania jasno pokazują, że – po odliczeniu jednorazowego kosztu zakupu maszynki do papierosów – samodzielnie wykonane papierosy kosztują o połowę mniej od paczkowanych. Samo przygotowanie zawiniątek wymaga czasu i wprawy, jednak nabijarka sporo upraszcza.

Nabijanie papierosów – praktyczne porady

Samodzielne nabijanie papierosów nie nastręcza wielu trudności, a poręczna maszynka jest przeważnie prosta w obsłudze. Wszystko wymaga jednak wprawy – zanim ją zdobędziesz, przyzwyczaj się, że tytoniem można nieźle nabałaganić. Kluczem do sukcesu jest wypracowanie umiejętności dobrania odpowiedniej ilości tytoniu i nie wrzucanie go do nabijarki w zbyt dużych porcjach.

Samo nabijanie wymaga cierpliwości i minimum zdolności manualnych. Na każdego papierosa trzeba poświęcić nieco czasu – z każdą kolejną próba będzie ci szło coraz lepiej. Optymalne tempo pozwala przygotować około dwóch papierosów na minutę. Są różne szkoły: niektórzy w ciągu jednej sesji robią porcję na cały tydzień, inni nabijają papierosy każdego dnia. Z czasem wypracujesz najwygodniejszy dla ciebie schemat.

Nabijarki rzadko ulegają uszkodzeniom – najczęściej sprawność przywraca im dokładne oczyszczenie.

Materiał partnera