I Tarnobrzeski Pchli Targ

Podaruj drugie życie książkom, ubraniom, bibelotom i antykom – w Tarnobrzegu po raz pierwszy odbędzie się Pchli Targ. Organizatorzy zapraszają na plac targowy w niedzielę 26 kwietnia.

Pchli Targ przeznaczony jest dla osób prywatnych – mieszkańców Tarnobrzega i okolic, turystów, łowców okazji. Każdy może w niedzielę 26 września przyjechać, by wymienić się, bądź sprzedać meble, bibeloty, naczynia, ubrania, książki, płyty, stare sprzęty…

Chyba każdy ma w domu przez lata gromadzone rzeczy, których nie używa i nie wie, co z nimi zrobić. Dla jednego są bezużytecznymi klamotami, dla kogoś innego mogą być prawdziwym skarbem. Dlatego zachęcamy, by wystawić je do sprzedaży i podarować im drugie życie – mówi pomysłodawczyni przedsięwzięcia Justyna Uchańska.

Organizatorzy zapewniają, że będzie można tu będzie złowić świetną okazję, ale także miło spędzić czas, spotkać się i porozmawiać z innymi pasjonatami rzeczy „z duszą”. Będzie to też świetny pretekst, by zrobić jesienne porządki w szafach, ogrodach, piwnicach, czy na strychach.

Pomysł oczywiście nie jest nowy, bo przed laty można było na targu kupić niemal wszystko. W wielu krajach popularne są tzw. wyprzedaże garażowe, czy „wystawki”. Przy takich okazjach można zdobyć świetne sprzęty, cenne antyki, czy rzadkie książki za symboliczną złotówkę – dodaje współorganizatorka Renata Domka.

Pchli Targ rozpocznie się o godz. 10.00 i potrwa do 14.00. Wystawcy powinni przyjechać odpowiednio wcześniej, by przygotować swoje stoisko. Sprzedawcy bezpłatnie będą mieć do dyspozycji stoły i teren targowiska. Przyjść może każdy – nie obowiązują zapisy, czy wcześniejsze rezerwacje. Miejsca zajmowane będą wg zasady „kto pierwszy…”. Organizatorzy proszą także wszystkich sprzedawców, by zachowali porządek i po zakończeniu sprzedaży posprzątali swoje otoczenie. Wszyscy uczestnicy proszeni są też o przestrzeganie obowiązujących norm sanitarnych – dezynfekcję dłoni, zachowanie odstępów, a jeśli to niemożliwe – założenie maseczek.

To już kolejna akcja promująca ten – coraz bardziej popularny w Polsce i na świecie – trend pod hasłem zero waste, czyli dążenie do zmniejszenia ilości odpadów i ograniczenia konsumpcjonizmu. W Tarnobrzegu działa już jadłodzielnia (foodsharing), a niedawno ruszył bookcrossing.

W ten sposób promujemy w naszym mieście ideę niemarnowania żywności i rzeczy codziennego użytku, które mogą być ponownie wykorzystane, a dzięki temu można zmniejszyć produkcję śmieci. Mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom zwiększy się też świadomość mieszkańców i dbałość o środowisko, o naszą wspólną przestrzeń – wyjaśnia Uchańska.

Jeśli Pchli Targ spodoba się mieszkańcom, w planie jest cykliczne realizowanie takich akcji.

Organizację wydarzenia wspierająZakład Działalności Gospodarczej Klubu Sportowego „Siarka” i Tarnobrzeski Dom Kultury.

rd

You May Also Like