Inwestycje nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Sezon letni nad Jeziorem Tarnobrzeskim dobiega końca. Wprawdzie przez realizowane do lipca inwestycje był nieco krótszy, ale za to dużo bardziej komfortowy. Wypoczywający mieli do dyspozycji nową infrastrukturę, a dbający o ten teren TTBS nowy sprzęt.

W ostatnim czasie w Jezioro Tarnobrzeskie olbrzymie pieniądze zainwestowało miasto, z kolei w sprzęt do utrzymania czystości nad jeziorem, zainwestował TTBS. Ten zaprezentowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej nie gdzie indziej, ale nad jeziorem właśnie.

– W ciągu ostatnich dwóch lat zainwestowaliśmy w Jezioro Tarnobrzeskie ponad 25 milionów złotych. Poczynione nad jeziorem inwestycje finansowaliśmy ze środków RPO województwa podkarpackiego oraz ze środków własnych miasta. Zrealizowaliśmy dwa olbrzymie zadania stworzyliśmy nad jeziorem nie tylko infrastrukturę drogową, ale także powstały nowe budynki, parkingi oraz place zabaw – mówi Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

Przypomnijmy, w ramach zadania wykonane zostały obiekty budowlane wraz z zagospodarowaniem terenu oraz budową niezbędnych urządzeń infrastruktury technicznej. Powstało 5 budynków – w tym dla służb (Policja, WOPR), ale też pod usługi gastronomiczne – wraz z zapleczem i miejscami postojowymi dla zaopatrzenia i zarządców tych obiektów, 2 budynki toalet publicznych. Teren w obrębie wszystkich budynków został utwardzony kostką brukową. Na placach zainstalowane zostały elementy małej architektury w postaci stojaków rowerowych, kilku rodzajów ławek (parkowe, piknikowe, pierścieniowe z modemem USB), kosze na śmieci, wykonane zostało dodatkowe oświetlenie placów i ciągu pieszo-jezdnego. W ramach projektu wybudowane zostały także 3 place zabaw, 3 altany grillowe, 2 dodatkowe zejścia na plaże dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych, boisko do siatkówki plażowej, park linowy, schody terenowe na plażę z siedziskami, wykonane zostały także dodatkowe nasadzenia drzew i krzewów. Wybudowano także 2 strefy parkingowe. Na ul. Plażowej powstał parking na 150 miejsc postojowych (w tym 6 miejsc dla osób niepełnosprawnych i 10 dla motocykli), z kolei na ul. Żeglarskiej powstał parking na 165 miejsc postojowych (w tym 8 miejsc dla osób niepełnosprawnych).

Z kolei w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Budowa drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych miasta Tarnobrzega” wybudowana została ul. Żeglarska i ul. Plażowa. Zakres robót na ul. Plażowej obejmował budowę całkowicie nowej konstrukcji drogi o długości 2655 m i szerokości 5,5 m. Wzdłuż drogi powstał szeroki na 1 m pas zieleni oraz szeroka na 2 m ścieżka rowerowa o przyjaznej dla rowerzystów nawierzchni bitumicznej. Dla bezpieczeństwa pieszych powstał chodnik z kostki brukowej o szerokości 2 m. W ramach zadania wykonany został nowy system odwodnienia drogowego, oświetlenie drogowe oświetlające jezdnię wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową, wybudowano kanał technologiczny. Zwieńczeniem prac było wykonanie oznakowania pionowego i poziomego. Na ul. Plażowej wprowadzono nową organizację ruchu, w ramach której wydzielono 332 miejsca postojowe. Podobny zakres robót zrealizowano na liczącym 1904 m odcinku ul. Żeglarskiej. Także tu powstała całkowicie nowa konstrukcja drogi o szerokości 5,5 m, z pasem zieleni, chodnikiem oraz ścieżką rowerową  o szerokościach i nawierzchniach jak wzdłuż Plażowej. Wykonany został nowy system odwodnienia drogowego wraz z przepompownią wód deszczowych, wybudowano kanał technologiczny, powstało oświetlenie drogowe oświetlające jezdnię wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową. Również na ul. Żeglarskiej pojawiło się oznakowanie drogowe poziome i pionowe regulujące organizację ruchu. Także wzdłuż tej drogi, dzięki wprowadzeniu nowej organizacji, udało się wydzielić dodatkowe miejsca postojowe, dokładnie 169. Łącznie na całej długości ulic Plażowej i Żeglarskiej wygospodarowano 501 miejsc postojowych.

– To nie koniec inwestycji nad jeziorem. Prowadzę rozmowy o przyznanie kolejnych środków finansowych na ten cel i mogę chyba powiedzieć, że mamy dużą szansę je pozyskać – dodaje prezydent. Miasto planuje m.in. dalszą rozbudowę parkingów i drogi opaskowej. Inwestowaniem nad Jeziorem Tarnobrzeskim, widząc jego potencjał, coraz bardziej zainteresowani są także przedsiębiorcy. Póki co, najmocniej działa tu branża gastronomiczna. W tym sezonie prócz stałych punktów gastronomicznych w nowo wybudowanych obiektach oddanych w dzierżawę na 10 lat funkcjonowały punkty tzw. mobilne, które były wynajęte na rok (sezon). Od przyszłego roku planowana jest zmiana. – Zamierzamy także i te mobilne lokalizacje wynająć nie na rok, ale na 10 lat. Dzięki temu przedsiębiorcy zainwestują w swoje biznesy, zadbają o wygląd lokali, co przełoży się na ogólną estetykę nad jeziorem – mówi prezydent Bożek.

Przyszłoroczne plany dotyczą także poszerzenia o cały kilometr miejskiej plaży. Już w tym sezonie plaże były nieco szersze, a spożytkowano na to 4 tysiące ton piachu zakupione wiosną. W przyszłym roku licząca obecnie 4,5 km plaża, która już teraz uznawana jest za najdłuższą miejską plażę w Polsce, poszerzy się o 1 km. Planuje się dodać dodatkowe 400 metrów plaży od Mariny przy ulicy Żeglarskiej w stronę ulicy Siarkowej i około 600 metrów w stronę działki Ligi Obrony Kraju przy ulicy Plażowej.

Dłuższa plaża, więc i pracy przy zapewnieniu czystości będzie więcej. O to, podobnie jak w tym roku, zadba spółka miejska Tarnobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, która posiada odpowiednie zaplecze, zarówno osobowe, jak i sprzętowe. – Jeszcze rok temu w TTBS pracowało 13 osób i zarządzaliśmy 8 wspólnotami. Teraz pracuje u nas ponad 30 osób, z tego część sezonowo, mamy pod zarządem 22 wspólnoty oraz obsługujemy Jezioro Tarnobrzeskie – mówi prezes TTBS w Tarnobrzegu Łukasz Mędrykowski. Spółka podejmując się obsługi jeziora zainwestowała w profesjonalny sprzęt. – Tylko w tym roku zakupiliśmy maszyny komunalne na łączną kwotę ponad pół miliona złotych. Nasz tabor maszynowy wzbogacił się  o dwa  Fiaty Doblo Cargo, mały ciągnik do koszenia trawy, kosiarkę służąca do pracy w trudno dostępnych miejscach, kosiarkę bijakową, przyczepę, włókę, zamiatarkę czy ładowacz przedni do piachu. Ponadto  spółka testuje maszynę przesiewającą piach. Urządzenie znacznie ułatwiłoby utrzymywanie czystości na plaży nad Jeziorem Tarnobrzeskim – dodaje prezes Mędrykowski.  

Nowy sprzęt służy do obsługi jeziora, ale wykorzystywany będzie także do prac na terenach podlegających TTBS, na zasobach gminy oraz wspólnot, którymi TTBS zarządza. – Do tej pory spółka zlecała takie prace firmom zewnętrznym. Wiązało się to z kosztami, do tego spółka była uzależniona od podwykonawców. Dzięki zmianie polityki staliśmy się niezależni oraz optymalizujemy koszty – podkreśla prezes TTBS. To znakomity prognostyk, dla spółki, która w tym roku obchodzi swoje 20-lecie. – Zdaję sobie sprawę, że jest jeszcze kilka obszarów, które należy poprawić w TTBS, ale mam nadziej, że mieszkańcy widzą już zmianę na lepsze i uważam, że mamy się czym chwalić – podkreśla Łukasz Mędrykowski.

Info/fot. UM

You May Also Like