Tarnobrzeg – info z 41 tygodnia roku

To był dosyć intensywny tydzień. Parę informacji zebrało baaardzo przyzwoite zasięgi, jakoś tak się udało, że info o ściance wspinaczkowej, o dofinansowaniu parkingu, czy o otwieranych suszarniach, które później rozeszły się szerszym echem, wrzuciłem jako pierwszy, a parę kolejnych wciąż jako jedyny. Zacznę zatem od informacji na które pewnie już trafiliście, chyba że ktoś czyta tylko podsumowania tygodnia.

Kolejne problemy przy budowie ścianki wspinaczkowej

Ścianka miała być otwarta na koniec września. To było i tak spore opóźnienie, bo pierwotnie planowano otwarcie na koniec czerwca. Spytałem zatem w UM jak wygląda sytuacja i nie wygląda dobrze. Nie tylko nie zakończono robót, ale po raz kolejny zabrakło pieniędzy. I tak jak większość z nas zaskoczyło, że jak ogłoszono przetarg na wykończenie ścianki, to jednocześnie nikt się nie zorientował, że brakuje w niej ważnych instalacji, tak teraz chyba większość zaskoczyła informacja, że to co w lipcu wyceniono na 100.000 zł, ma jednak kosztować 280.000 zł! Ja wiem, że wszystko drożeje, a usługi budowlane szczególnie, ale chyba nie aż tak?

Na ostatnim posiedzeniu RM przyznała kolejny raz dodatkowe środki, przez co całość znanych kosztów zbliża się do 3.000.000 zł. Zgadzam się jednak, że bez sensu byłoby przerywać prace na tym etapie. Według kolejnych zapewnień z UM, skoro przyznano środki to kwestia 3 tygodni, z odbiorami włącznie. Zatem ścianka na koniec października?

Dobre wieści – mamy obietnicę dofinansowania budowy parkingów nad Jeziorem

Od początku to miał być drugi etap, były przymiarki, a teraz jest obietnica rządowego wsparcia. Na parkingi nad Jeziorem Tarnobrzeskim mamy dostać 13,6 mln zł, przy czym wartość całego zadania to ponad 17 mln zł, czyli jeszcze trochę trzeba dorzucić z naszej kasy. Wydatki zaplanowane na ten rok przekroczą 2 mln zł, środki na wkład własny przenosimy z budowy drogi między ulicami Sienkiewicza i Dominikańską.

Dzięki pozyskanemu wsparciu powstanie ponad 1,5 tysiąca kolejnych miejsc parkingowych. Zakres zadania, na które miasto otrzymało finansowanie rządowe, obejmuje budowę parkingów, które zostaną zlokalizowane w trzech punktach wzdłuż ulicy Plażowej oraz Żeglarskiej i będą stanowiły kolejny etap uzupełnienia brakującej infrastruktury:
– pierwsza strefa parkingowa została zaprojektowana na 174 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i 28 dla motocykli,
– druga strefa parkingowa została zaprojektowana na 1114 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i 40 dla motocykli,
– trzecia strefa parkingowa została zaprojektowana na 265 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i dla motocykli.

Łącznie powstanie 1553 miejsc postojowych. Przy każdym z parkingów zostanie wybudowany budynek toalet publicznych oraz elementy małej infrastruktury. W ramach zadania zostanie wykonany system monitoringu nad jeziorem i liczenia miejsc postojowych na parkingach. Inwestycja została zaplanowana na trzy lata.

Na skarpie jest poziom zero

Wyjście z ziemi to ważny etap. Blok na skarpie doszedł do poziomu zero, czyli parking został pod ziemią, a teraz na stropie będą rosnąć kolejne piętra. Z dyskusji na forum wynika, że najatrakcyjniejsze lokale już są zajęte, podobnie jak w blokach po sąsiedzku.

Dzikowiak już na -1

Trochę to wygląda jak kopalnia odkrywkowa w centrum. Na terenie dawnego i przyszłego Dzikowiaka, a dokładniej na około połowie jego obszaru, powstał wykop, na dnie którego wylano płytę.

Nie wiem jakie są plany na druga połowę, być może to praca etapowa. I tak jak wcześniej można było pochwalić wykonawcę za polewanie wodą w czasie rozbiórki, żeby się za bardzo nie kurzyło, tak teraz w czasie opadów, błoto rozwoziło się szeroko przez rondo na ul. Sienkiewicza.

Szok śmieciowy – tylko 5% naszych odpadów to odpady segregowane

Ogłosiliśmy nowy przetarg na odbiór odpadów i przy tej okazji wyszła nieciekawa ciekawostka. Tylko 5% masy naszych odpadów kwalifikowane jest jako segregowane. 95% odbierane jest jako niesegregowane! W nowym przetargu umowa na 36 miesięcy, otwarcie ofert za miesiąc.
Wśród kryteriów cena 60%, 10% możliwe za bazę transportowo-magazynową na terenie Tarnobrzega, 10% za instalację komunalną na terenie Tarnobrzega, 10% za małą śmieciarkę i 10% za zatrudnienie 3 osób z miejscowego PUP. Wadium na 600.000zł. Kto ma asa w rękawie?

Gastronomia

Pamiętam z różnych dyskusji, że wielu tarnobrzeżan czekało na lokal z sushi. Ale dwa lokale otwierane na raz, to już niespodzianka. Yokoso Sushi na ul. Piłsudskiego otwarto w sobotę, pierwsza opinia z forum to brak mocy, co w dniu otwarcia szczególnie nie dziwi. Menu i ceny dostępne w sieci, chociażby na forum.
Drugi lokal Sushi SunRise ma być „otwarty wkrótce” na rynku.

To nie koniec tematów gastronomicznych – po drugiej stronie rynku w dawnym salonie Orange rusza pizzeria Koliber.

I w dalszym ciągu poniekąd gastronomicznie – MOPR informuje o bezpłatnych zupach dla potrzebujących. W ciągu dnia wydawane ma być 50 posiłków. Nie każdy potrzebuje sushi i nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Jezioro na minusie zgodnie z założeniami

Przy okazji rozpatrywania skargi Rada Miasta Tarnobrzega przedstawiła rozliczenia aktualnych przychodów i kosztów funkcjonowania Jeziora, z porównaniem jakie by to były koszty bez bieżącej inwestycji, a jakie wyszły z nią.
W uzasadnieniu czytamy: „Inwestycje w infrastrukturę nigdy nie są działaniami dochodowymi. Potwierdzają to dane bieżące zawarte w opracowaniu. Oto niektóre z danych:
Koszty operacyjne:
– wariant bez realizacji projektów (W0) koszty utrzymania Jeziora Tarnobrzeskiego ponoszone przez MOSiR w Tarnobrzegu – 333 722,23 PLN
– wariant z uwzględnieniem projektu inwestycyjnego (W1) koszty utrzymania Jeziora Tarnobrzeskiego ponoszone przez Straż Miejską w Tarnobrzegu (materiały i energia, usługi obce) – 65 655,28 PLN
koszty utrzymania Jeziora Tarnobrzeskiego ponoszone przez MOSiR w Tarnobrzegu (materiały i energia, usługi obce, wynagrodzenia, zarządzanie budynkami użytkowymi) – 871 259,36 PLN
koszty utrzymania Jeziora Tarnobrzeskiego ponoszone przez TTBS Sp. Z o. o. w Tarnobrzegu (materiały i energia, usługi obce, wynagrodzenia, opłaty i pozostałe koszty) – 564 505,16 PLN


W tabeli przedstawiającej zestawienie przepływów operacyjnych (W0-W1) odczytać można:
przychody operacyjne ogółem – 422 665,33 PLN
koszty operacyjne ogółem – 1 529 612,95 PLN”


Więcej informacji dla zainteresowanych tutaj:
https://tarnobrzeg.esesja.pl/zalaczniki/147021/711-skarga_1385955.pdf

Nie będzie wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta

W tym roku nie odbędą się wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Dorosła Rada Miasta rozesłała informację po placówkach edukacyjnych, ale wróciło raptem jedno zgłoszenie. Coś nie zagrało… Co?
Wkrótce pierwsza rocznica intensywnych protestów ulicznych, na których, przynajmniej na początku, młodzież nadzwyczaj dopisała, mimo dość surowych ograniczeń covidowych. Protesty przygasły i się rozeszły, tak jakby w „piekle kobiet” udało nam się jakoś urządzić. Nie pojawiła się zapowiadana wiosenna fala, która miała wyp******** rząd w kosmos, a sondaże wciąż wydają się zupełnie obojętne na skandowane głośno wygwiazdkowane hasło. Jedyną partią, która startowała w ostatnich wyborach i jej poparcie wzrosło, okazuje się… Konfederacja.

Opóźnia się budżet obywatelski

Wygląda na to, że mamy wyjątkowo dużo projektów, bo wydłużony został termin weryfikacji. Weryfikacja merytoryczna trwać będzie do 8 października 2021 r. Do dnia 11 października ogłoszona zostanie lista projektów zweryfikowanych pozytywnie i negatywnie. Rozpatrzenie ewentualnych odwołań od weryfikacji negatywnej nastąpi do dnia 22 października. Do tego samego dnia nastąpi ogłoszenie listy projektów, na które będziemy głosować. Termin głosowania nie ulega zmianie i rozpocznie się 25 października i trwać będzie do 5 listopada 2021 r.

Popiersie ks. Michała Józefczyka w „panteonie zasłużonych”

Po stronie przeciwnej do Juliusza Tarnowskiego i Hieronima Dekutowskiego ustawiono wczoraj popiersie ks. Michała Józefczyka. I w sumie rzeczywiście jest to jakaś przeciwna strona. Jeden zginął w pierwszym dniu kompletnie nieudanej wyprawy za Wisłę. Czy wcześniej zabił jakiegoś Moskala? Drugi zbierał punkty na bohatera przez kilka lat, na pewno zabijając znacznie skuteczniej niż pierwszy. Trzeci przez parę dekad ofiarnie budował i tworzył, oddając swoje życie nie mniej niż dwaj z przeciwka.
Kto stanie na czwartym miejscu? Oczekiwania rosną, miejsce może długo zostać puste…

Przy okazji wspomnienie ks. Michała Józefczyka – warto przypomnieć:

Ksiądz Józef G. prawomocnie skazany

Temat akurat między innym księdzem, a „znów głośno o Tarnobrzegu”. Oskarżony o molestowanie nieletniego ministranta były proboszcz dzikowskiej parafii został prawomocnie skazany na 3 lata więzienia.

Znów głośno o Tarnobrzegu

Akurat minął rok od czasu głośnego newsa z NW24, o tarnobrzeskim systemie komunikacji w placówkach medycznych, czyli słynnego kija do walenia w parapet przychodni. Ciągle jedna z podpowiedzi Google do Tarnobrzega to kij. Tydzień temu znów trafiliśmy do mediów ogólnopolskich, tym razem za sprawą polowania na kaczki, organizowanego przez lokalne koło łowieckie. Cóż – mogło być gorzej i jestem przekonany, że gdyby na polowaniu działo się coś gorszego (np. udział dzieci w samym polowaniu, czy alkohol w trakcie polowania, albo przed nim, ewentualnie jazda samochodem z promilami) to na pewno byśmy się o tym dowiedzieli. Tymczasem liczenie kaczek przez dzieci nie jest zakazane, podobnie jak przechwałki kucharza nad patelnią, czy też forma „ja żem”. Chociaż zrozumiałe że niektórych, szczególnie młodych, wykształconych, z dużych ośrodków, mogą razić.

W razie czego blisko na oddział

To coś, co się nam wszystkim może kiedyś przydać – otwarto psychiatryczny oddział dzienny w Tarnobrzegu. Info chociażby w materiale TVL.

Mural ze Stanisławem Jachowiczem

Tydzień temu zapowiadałem mural i już go mamy. Trzeba przyznać, że elegancko pasuje do nowoczesnych form na południowej ścianie TDK.

Jeszcze puściej w parku Markpol

Pusto się robi w parku handlowym Markpol. Po wyprowadzce MediaExperta teraz zamknięto Pepco. Według informacji z forum jeszcze w październiku ma powstać nowe większe Pepco, w parku jednak robi się pusto. Podobnie zresztą jak na placu i zajezdni, przy jednoczesnym ścisku busów obok. Może to się już robi kwestia polityki firmy, a nie tylko sytuacji rynkowej? Na pewno tymczasem w jedynym Rossmannie klientów nie brakuje.

Wymiana zniczy

Wydaje się, że to jedna z bardziej uzasadnionych tematycznych wymian, która sprawdziła się w innych miejscowościach. Często na śmietniku lądują całkiem zdatne do użytku znicze, dobrze że będzie można je wykorzystać ponownie. Z komentarzy wynika, że prezes TSM oddał już parę metalowych regałów na potrzeby inicjatywy.

Tarnobrzeżanin napisał poradnik

Tydzień temu pisałem o poradniku wydanym przez Tarnobrzeżanina w 1947 roku, a teraz o całkiem świeżym poradniku. Tym razem zamiast pożytku pszczelego tematem są rozwody z punktu widzenia mężczyzny. Więcej informacji w tekście poniżej:

COVID

W tym tygodniu zanotowaliśmy w Tarnobrzegu raptem 8 nowych zakażeń, zgonów wśród zakażonych brak. Nie jest to dużo, ale już bliżej średniej krajowej. Dziś odbyła się w Tarnobrzegu konferencja m.in. na temat pandemii i szczepień. Migawki które tymczasem widziałem nie zdołały mnie zachęcić, żeby wrzucić film w temacie covidowym.

Okołożydowsko

4 października odbędzie się kolejny marsz pamięci o żydowskich mieszkańcach Tarnobrzega, przy okazji tradycyjna część artystyczna, wspomnieniowa i kulturalno-naukowa. Godziny wydarzenia tym razem niedostosowane do osób pracujących.

Jak wrzuciłem tę informację na fejsa, to pojawiło się trochę komentarzy, np. że warto wspomnieć o innych Żydach związanych z Tarnobrzegiem, chociażby o ubeckim zbrodniarzu Salomonie Morelu. Tak, to też jak najbardziej postać warta niechlubnego przypominania, chociaż 3 miesiące pracy w miejscowej ubecji to dość luźny związek z Tarnobrzegiem. Bez porównania mniejszy niż kilkaset lat naszej wspólnej skomplikowanej historii. Wszystkim, którzy nie czytali mogę tradycyjnie polecić książkę „Mój przyjaciel goj” Czesława Schabowskiego. Bardzo tarnobrzesko, mocno lasowiacko, prze-żydowsko, ani pro, ani anty.

You May Also Like