Duże zmiany na os. Przywiśle. Jak mają się zmienić tereny zielone?

Ogłosiliśmy przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej z nadzorem autorskim dla zadania „Zagospodarowanie terenów zielonych na os. Przywiśle w Tarnobrzegu”. Czas na wykonanie projektu to 120 dni, przy czym bardziej premiowany jest czas do 113 dni.
W ramach propozycji zagospodarowania terenu pojawia się wiele interesujących propozycji, w tym tężnie, wodny plac zabaw, kompleks sportowy, ogród różany, łąka kwietna, plac sensoryczny, przystań kajakowa.

Lista obiektów do zaprojektowania poniżej:

 • tężnie z oświetleniem i ogrodzeniem wewnątrz kamiennego kręgu
 • wodny plac zabaw dla dzieci w mniejszym kamiennym kręgu
 • kompleks sportowy obejmujący zmodernizowane boisko do piłki nożnej, miniboiska do piłki nożnej i koszykówki, plac sensoryczny z huśtawkami, piaskownicą, tyrolką, minisiłownię, siłownię na wolnym powietrzu i betonowy stół do ping-ponga
 • toaleta parkowa
 • zagospodarowanie ścieżek istniejących z dojściem do Wisłostrady, ścieżki pieszo-rowerowe, dla rolkarzy, ścieżka zdrowia wokół skarpy, oświetlone ławki i kosze na śmieci, obiekty do street outu
 • modernizacja alejek w lasku Bulońskim z małą architekturą
 • zielony płot odgradzający cmentarz
 • zagospodarowanie ceglanego ogrodzenia przedszkola zielenią zewnętrzną
 • wykonanie łąki kwietnej (w sezonie zimowym górka saneczkowa dla dzieci)
 • adaptacja starej pompowni na schronisko dla nietoperzy i ptaków
 • odtworzenie przystani kajakowej z oświetleniem, ławkami i koszami na śmieci
 • zagospodarowanie źródełka przy skarpie
 • zagospodarowanie zieleni (krzewy, ogrody różane)
 • brama wejściowa na osiedle od strony Wisłostrady
 • wykonanie monitoringu

Do dyspozycji wykonawcy udostępniono przygotowany w maju 2021 projekt koncepcyjny zagospodarowania terenów zielonych na os. Przywiśle. Mimo, że nie wszystkie elementy planu przewidziano do zaprojektowania i wyceny w ramach bieżącego zadania, to warto się z nim zapoznać. Może kiedyś doczekamy się dodatkowych atrakcji na Przywiślu.

Poniżej mapki projektowe, gdzie numerami zaznaczono lokalizację obiektów z opisu, który jest w dalszej części.

Poniżej propozycje z projektu koncepcyjnego, z których część przewidziano do zaprojektowania:

Tężnie (2)
Tężnia solankowa miałaby powstać w centrum kamiennego kręgu, wokół przewidziano „strefę bosych stóp” z różnymi podłożami. Rozważane są dwie wersje tężni – tradycyjna i nowoczesna. Obie wersje przykryte by były zadaszeniem na słupach. Na poniższych zdjęciach dwie przykładowe wizualizacje z dokumentacji przetargowej.

Ogródek sensoryczny
Sensoryczny plac zabaw dla dzieci ma składać się z 6 małych placyków na rzucie koła, połączonych między sobą. Propozycja obejmuje zimny gejzer, z wodą spływającą między granitowe płyty, obszary do spacerowania boso, placyki z kołami optycznym z napędem oraz rury deszczowe „zaklinacze deszczu” – instrument pochodzący z Ameryki Południowej. Wokół ogródka sensorycznego miałyby się pojawić pachnące żywopłoty z lilaka Meyera Pablin. Poniżej przykładowe urządzenia z dokumentacji.

Toaleta parkowa (4)
Toaleta miałaby się pojawić w okolicy cmentarza. W koncepcji zaproponowano kilka rozwiązań, na zdjęciu jedno z nich. Przy wejściu na cmentarz miałby się pojawić ogrodzony punkt na zbiórkę segregowanych odpadów. Poniżej jeden ze wzorów toalet z dokumentacji przetargowej.

Ogrodzenie przedszkola (5)
Ceglany mur przedszkola miałby zostać pokryty siatkami bądź panelami ogrodzeniowymi do prowadzenia winorośli. Poniżej aktualny wygląd muru.

Ścieżki pieszo-rowerowe (6)
Ścieżki miałyby przebiegać w obecnym układzie, z remontem nawierzchni, jeśli się da to na starej podbudowie. Część rowerowa i do jazdy na rolkach miałaby być pokryta czerwoną nawierzchnią bitumiczną, zaproponowano również nawierzchnię świecącą w nocy na wybranym obszarze. Coś chyba autorka opracowania pomieszała, bo pojawia się zapis, że taka ścieżka „powstała w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego, na szlaku prowadzącym nad Jezioro Machowskie” 🙂

Zielony płot cmentarny, łuk na skrzyżowaniu ścieżek (7)
Północna strona ogrodzenia cmentarnego ma być obsadzona żywopłotem z grabu pospolitego w 2-3 rzędach, który szybko się zagęszcza, zatrzymuje kurz i hałas.
Na skrzyżowaniu ścieżek pieszo-rowerowych zaplanowano łuk, po którym ma się piąć roślinność. Nawiązanie do Amazonii ma uświadamiać zagrożenia względem lasów równikowych i tropikalnych, może też być charakterystycznym miejscem spotkań. Na poniższym zdjęciu przykład muru z zielenią z dokumentacji projektowej

Poidełko dla ptaków i owadów z mikro retencją (8)
W projekcie zaznaczono, że to najmniej prawdopodobny do realizacji element, jednak wspomniano o poidełkach dla ptaków na budynku trafo i tarasie z ulami na garażu.

Zadaszenie dla rowerów (9)
To również mało prawdopodobny obiekt – przy wejściu do lasku Bulońskiego w sąsiedztwie Biedronki miałoby się pojawić zadaszenie dla rowerów z dwupoziomowym parkingiem (wciąż mówimy o rowerach).

Brama wejściowa na osiedle od strony Wisłostrady (10)
Brama miałaby się pojawić w okolicy wejścia na osiedle przy przejściu dla pieszych między cmentarzami. Przejście przez Wisłostradę rzeczywiście jest dość niebezpieczne, a brama miałaby służyć głównie celom ostrzegawczym. Tu właśnie miałaby się pojawić świecąca nocą ścieżka rowerowa.

Kompleks sportowy (11)
W ramach kompleksu sportowego przewidziano:
– rewitalizację boiska do piłki nożnej z nawierzchnią trawiastą, w tym wymiana bramek, równanie terenu i nową nawierzchnię, wykonanie oświetlenia, monitoringu i łapaczy piłek
– betonowy stół do ping-ponga
– w przyszłości 3-4 torową bieżnię wokół boiska

Schody, placyk szachowy i tor przeszkód (12)
Schody na skarpie mają zostać odnowione, a w ich pobliżu ma powstać tor przeszkód do street workoutu.

Ogród różany (13)
W ogrodzie różanym przewidziano nasadzenia róż z okolic Gór Pieprzowych, w tym: róży dzikiej, pomarszczonej, wielokwiatowej i francuskiej. W okolicy rozarium miały by się pojawić berberysy, cisy, irgi, ligustr, mahonia, kalina koralowa czy rokitnik. W miejscu istniejącego żywopłotu od strony bloków miałby się pojawić nowy dwurzędowy żywopłot z grabu. W górnej części skarpy przy głównym chodniku zaprojektowano małe – uniwersalne boisko z nawierzchnia z tworzywa sztucznego do różnych aktywności sportowych i rekreacyjnych.

DCIM\100MEDIA\DJI_0588.JPG

Punkt widokowy (14)
Ewentualny punkt widokowy (zaznaczono go w planie jako rozwiązanie przyszłościowe) powstanie z mas ziemi z sąsiedniego boiska. Na górę mają prowadzić wąskie schody od strony północnej.

Góra saneczkowa/łąka kwietna (15)
Skarpa otrzyma charakter dzikiej łąki, koszonej tylko po obrzeżach. Zaplanowano wysianie nasion chabrów, bławatków, groszku pachnącego, jaskrów, goździków, lnu, maków, nagietka, niecierpka, wiesiołka, dziurawca, rumianku, szałwi, koniczyny, czarnuszki, a z myślą o pszczołach facelii i gryki. Mała tyrolka na tym terenie pozostaje jako opcja.

Schronisko dla nietoperzy i ptaków (16)
Budynek dawnej przepompowni ma zostać zaadaptowany na schronisko dla nietoperzy i ptaków. Na dachu miałoby się pojawić oczko z wodą i przelewem jej nadmiaru. Poniżej zdjęcia z dokumentacji.

Rondo na końcu wału (17)
W przyszłości zaplanowano w tym miejscu połączenie ścieżek, również w ramach systemu Wiślanej Trasy Rowerowej. W tym miejscu przewidziano zadaszenie z ławeczką i element bramy w jaskrawym kolorze.

Pomnik porucznika Sarny (18)
Na placyku przed pomnikiem miałoby się pojawić kilka ławeczek i tablica informacyjna. W planach również przycięcie części drzew, w celu uzyskania widoku na Koprzywnicę i Góry Świętokrzyskie.

Balkony z pnączami i tarasy (19)
W opracowaniu pojawiają się również propozycje dotyczące okolicznych bloków, jak porośnięte pnączami duże balkony na samonośnej konstrukcji, zielone tarasy widokowe, czy ule z pszczołami na dachach. Punkt jeszcze trudniejszy do zrealizowania, bo to nie jest własność miasta.

Zatoka dla kajakarzy (20)
Obecnie zatoczka jest zamulona i zarośnięta. Docelowo miałaby być pogłębiona, w celu przywrócenia funkcjonalności. Przy wschodnim brzegu mają się pojawić pomosty dla kajakarzy. W tym miejscu zaplanowano również maszt z gniazdem dla bocianów. Poniżej stan obecny.

Źródełko przy skarpie (21)
W tym miejscu miałoby powstać zadaszenie i elementy małej architektury. Woda ma być skierowana na elementy kamienne w celu wywołania skojarzeń z górskim strumieniem. Na murku miałyby się pojawić drewniane siedziska. Poniżej stan obecny.

Ławeczki zakochanych (22)
Ulubione miejsce zakochanych i spacerujących z psami miałoby się wzbogacić o ławeczki. Z tego punktu rozciąga się widok na Koprzywnicę i Góry Świętokrzyskie. Miałoby się tu pojawić kolejne pole dzikich róż w górnej części skarpy.

Punkt widokowy Natura 2000 (23)
Punkt miałby zostać zabezpieczony i zamykany w określonych godzinach w celu ochrony przed wandalami.

Parking (24)
Projekt przewiduje remont parkingu na około 30 miejsc oraz budowę monitoringu.

Brama do miasta – wieża południowa (27)
W miejscu domku przewoźników miałby powstać obiekt w nowoczesnym minimalistycznym stylu, żelbet o wysokości 2-3 kondygnacji. Na szczycie i wokół obiektu przewidziano tarasy widokowe.

Wieża północna (28)
Drugi z elementów „bramy do miasta”. Pomieszczenia w tym budynku miałyby służyć WOPR lub Naturze 2000. Budynek żelbetowy, uzupełniający wieżę południową. Na szczycie i wokół niego tarasy widokowe. Brama do miasta ma szansę stać się charakterystycznym rozpoznawalnym elementem architektonicznym.

You May Also Like