Tarnobrzeg – info z 42 tygodnia roku

Plany rozwoju os. Przywiśle, dostaliśmy oficjalnie kolejne miliony na drogi, wychodzą na jaw projekty do BO2022, czwarta fala ciągle daleko.

Nowa wizja terenów zielonych na Przywiślu

Wspominałem o tym parę razy, wcześniej proszono mnie żeby nie używać nazwy „tężnie”, tylko zostać przy atrakcjach wodnych. Teraz już można oficjalnie. Przy okazji przetargu na projekt wykonawczy i kosztorysy możemy poznać (częściowo) przygotowaną w maju tego roku koncepcję zagospodarowania terenów zielonych na os. Przywiśle. I rzeczywiście możemy się spodziewać tężni w kamiennym kręgu oraz ogrodu różanego, łąki kwietnej, obiektów sportowych, nowych uliczek, zagospodarowania terenu, poprawy nie tylko wyglądu, funkcjonalności, ale i bezpieczeństwa okolicy.
W koncepcji sugerowano, żeby podzielić prace na 3 etapy i rzeczywiście mamy tymczasem wybraną część punktów, ale chyba najważniejszą. Na „bramę do Tarnobrzega” z dwoma wieżami może też kiedyś przyjdzie czas. A może wystarczyło przemalować „zapałkę” zamiast ją burzyć? Byłby symbol od zachodu.

Wybrane informacje, mapki i propozycje z koncepcji w poniższym tekście:

Mamy kolejne miliony na remonty dróg

Jutro będzie o tym oficjalnie na konferencji z „naszym” (chyba już mogę tak oficjalnie powiedzieć) posłem Weberem – otrzymaliśmy miliony na remont dróg. Piszę „naszym posłem”, bo ostatnio to on przywozi miliony i wręcza czeki. A co mogą przywieźć i wręczyć posłowie Poncyliusz czy Braun? Taka sytuacja. Mamy zatem środki na remonty ul. Chemicznej, Siarkopolowej, Mechanicznej na strefie oraz Kwiatkowskiego, Kazimierza Wielkiego, Zwierzynieckiej i Moniuszki na mieście.

O tym, że jest pewne iż te środki otrzymamy pisał parę miesięcy temu na forum Norweski_leśny, który teraz zwraca uwagę, że do kolejnego programu zgłosiliśmy… dokładnie te same drogi, chociaż mogliśmy inne. Ciekawe czy pytanie w tym temacie pojawi się na jutrzejszej konferencji.

Głosowanie w sprawie ZPK na Zwierzyńcu

Chyba miastu udało się rozwiać wcześniejsze wątpliwości, widocznie już wyjaśniono co oznacza „nadzór prezydenta”, bo wcześniej był problem m.in. z tym zwrotem. Głosowanie w sprawie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego na terenie lasów Zwierzyniec i Jasień na sesji 27 października. Chyba ostatni problem jaki się pojawił ze strony urzędu to… zbyt mały górny margines na złożonych dokumentach 🙂

64% to śmieci niesegregowane – błąd w specyfikacji przetargowej

Taką ładną tabelkę zrobiłem na podstawie danych z SWZ do nowego przetargu na odbiór śmieci, a tu się okazało że miasto się rąbnęło w specyfikacji i podało złe dane. Nie ma za co 🙂 Po korekcie SWZ wychodzi że nie jest aż tak źle, że 95% masy odbieranych odpadów to śmieci niesegregowane, według poprawionych danych to 63,75%. Dużo, czy mało? Na pewno lepiej.

Budżet Obywatelski 2022

Znamy pierwszy z projektów przyjętych do BO2022, przy czym chyba ten projekt nie jest żadnym zaskoczeniem. Odwierty do źródeł siarczkowych uzyskały rok temu 400 głosów, co pozwoliło zająć raptem czwarte miejsce, ile będzie w tym roku? Ostatnio więcej zdobywały niektóre małe projekty osiedlowe… Zależy jeszcze jaka będzie konkurencja. Najwidniej i najbezpieczniej?

Władze Tarnobrzega trzeci raz przegrały przed NSA

Zostajemy w tym samym temacie. Władze Tarnobrzega przegrały trzecie postępowanie przed NSA w sprawie Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 i właściwie nic z tego nie wynika, bo przecież czas na BO2020 już dawno minął. Gra na czas, mimo świadomości nadchodzącej przegranej, okazała się skuteczna.

Właśnie zwróciłem uwagę, że po raz trzeci udostępniłem wpis dr Zycha w jednym tygodniku. 😮 Cóż poradzić. U nikogo innego nie znalazłem informacji, że trzeci raz przegraliśmy (my?) przed NSA, nie znalazłem też informacji o innych projektach do BO2022, podobnie jak informacji o terminie głosowania nad ZPK. Jak się okazuje można intensywnie działać również poza Radą Miasta. Można też w RM siedzieć cicho. Macie może podobnie ważne informacje lokalne z profili urzędujących radnych?

Macie dosyć tematu nasadzeń wzdłuż naszych dróg?

Jak nie macie, to można zajrzeć na NW24, które pozostaje dociekliwe w temacie. Okazuje się, że wzdłuż Wisłostrady nie przyjęło się (lub jak ktoś woli „uschnęło”) ponad 4000 sadzonek. Razem z ul. Sikorskiego to blisko 5,5 tys. uschniętych zapłaconych roślinek, które stanowią około 10% posadzonych. Mamy się upominać u wykonawcy, ale w sprawie pielęgnacji też się mieliśmy upominać, a jakoś nie słychać o rezultatach. Ktoś słyszał? Pełne info tutaj:

https://nadwisla24.pl/2021/10/07/niestety-bardzo-duzo-z-tych-nasadzen-uschnelo-zostaly-powyrywane-bo-nie-nadawaly-sie-do-niczego-prezes-ttbs-o-nasadzeniach-wzdluz-wislostrady/

Inne inwestycyjne

Minął tydzień od przyznania kolejnych 180 tys. zł na ściankę, czyli za 2 tygodnie otwarcie. Nie?

Na Skarpie stoi już pierwsza kondygnacja. Mimo rosnących cen mieszkania cieszą się powodzeniem, wciąż wielu ludzi ma wolną gotówkę lub możliwości kredytowe. Potrzebujemy kolejnych lokali i rynek pewnie się postara żeby te potrzeby zabezpieczyć.

Bezrobocie 2019-2020-2021

Zerknąłem na stopę bezrobocia w ostatnich trzech latach. W sierpniu 2019 mieliśmy stopę 7,4%, rok później już 8,6%, w tym roku wciąż 8,5%. Wydaje się, że sytuacja lokalna wciąż nie wróciła do stanu sprzed zarazy.

COVID19?

Wciąż na szczęście nie ma o czym pisać. Parafie, festyny i jarmarki poszczepione, w szkołach się nie przyjęło, przypadki w Tarnobrzegu pojedyncze (dziś 1). Tymczasem niedaleko na wschód mapki czerwone, a za Wisłą bledsze niż u nas. Dziwnie to wygląda, jakby granice poszczególnych powiatów stanowiły jakąś barierę dla wirusa.

„Festiwal szaleństwa” Wojciecha Lisa

Zawsze lubię pisać o książkach tarnobrzeskich autorów, chociaż przyznaję, że nie wszystkie czytam. Mamy kolejną pozycję z branży metalurgicznej 😉 Wojciech Lis wydał właśnie „Festiwal Szaleństwa”. Gratulacje! Sukcesu życzyć nie trzeba, bo książka na pewno będzie się cieszyć powodzeniem.

Monteverdi u Matki Bożej Dzikowskiej

Czy dwa promile to dużo czy mało? Niby niewiele, ale łapie się na podstawowe limity. Mniej więcej 2 promile tarnobrzeżan przyszło wczoraj posłuchać Monteverdiego u dominikanów, chociaż było zupełnie za free.
Skojarzenie – oksymoron po koncercie to krystaliczna perła. Perła, bo dzieło wyjątkowe, tak jak i sama wizyta Il Giardino d’Amore z takim repertuarem w Tarnobrzegu. Podkreślał to również dyrygent i szef zespołu Stefan Plewniak – tego nie grają w Warszawie, Gdańsku czy Krakowie, a nam się udało. A perła krystaliczna, bo wykonanie przeczyste i nieskalane. Informacja pojawiła się dość późno, polecam śledzić temat koncertów u MBD na bieżąco, bo warto.

Wystawa w TDK

O wystawach tarnobrzeskich twórców też lubię pisać. Wernisaż już był, ale wystawa w TDK jest dostępna do końca października. Niesamowite przedstawienie wód i brzegów w malarstwie Grzegorza Wójcika.

Więcej tegoż autora na www.gwojcik.art

You May Also Like