Tarnobrzeg – info z 44 tygodnia roku

Polski Ład obiecuje nam kolejne miliony na te same ulice, trwa internetowe głosowanie na BO2022, podnosimy podatki, mija pierwsza rocznica ulicznych protestów przeciw wyrokowi TK.

Z Polskiego Ładu do Tarnobrzega

Może jednak, niezależnie od weekendowych trudności, warto było poczekać 1 dzień z podsumowaniem zeszłego tygodnia? Dziś medialnie rozdysponowano pieniądze z rządowego programu Polski Ład, którego jeśli dobrze kojarzę parlament wciąż nie przyjął, prezydent nie podpisał, a UEEEE blokuje finansowanie. Nie przeszkadza to jednak w medialnym wręczaniu samorządom „czeków” na kolejne lata, a samorządowcy też się chętnie z nimi fotografują, bo takie środki skutecznie „pozyskali”.

W przypadku Tarnobrzega mamy papierową obietnicę środków na remont dróg w strefie i centrum miasta. Dofinansowanie w wysokości 95% ma dotyczyć remontów 7 dróg powiatowych i 7 dróg gminnych. Do remontu przewidziano drogi gminne: Chemiczną, Siarkopolową, Mechaniczną, Marczaka, Konfederacji Dzikowskiej, Tarnowskiego i Kochanowskiego oraz drogi powiatowe: Bema, Dąbrowskiej, Skłodowskiej, Moniuszki, Zwierzyniecką, Kazimierza Wielkiego i Kwiatkowskiego. Wartość łączna około 40 mln zł, wkład własny minimum 5%. Termin realizacji 3-4 lata. Tym samym w tym naborze odrzucono zazielenienie rynku i proponowaną po raz któryśtam farmę fotowoltaiczną. Zdjęcie z czekiem i parę informacji w tekście linkowanym poniżej.

W tych wszystkich milionach pojawiła się wątpliwość, bo dopiero dwa tygodnie temu ogłaszaliśmy, że mamy na te same drogi finansowanie w wysokości 50% wartości:

Czy zatem składanie tych samych dróg do dwóch programów można racjonalnie wytłumaczyć? Zwiększanie szansy, kosztem zmniejszania możliwości? Może więcej byśmy uzyskali wnioskując o środki na inne drogi? Dopytałem, czekam na odpowiedź.

Coraz więcej milionów na Jezioro Tarnobrzeskie

W ciągu paru lat wydamy na Jezioro Tarnobrzeskie 42,5 miliona złotych. Czy w aż takim stopniu powinniśmy się na nim skupiać? Dostaliśmy obietnicę kolejnych środków tym razem 13,6 mln zł, tym razem na parkingi wokół Jeziora, czyli etap II. Przypomnę, że trwają prace nad projektem koncepcyjnym, efekty pewnie niebawem. Zdążyliśmy w międzyczasie ogłosić przetarg na parkingi. Informacje o inwestycjach nad Jeziorem w poniższym tekście:

Głosowanie na BO2022 wciąż trwa

W niedzielę minął dzień głosowania w punktach osiedlowych, ale wciąż możemy internetowo poprzeć wybrany projekt z Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. 1,5 mln też nie małe pieniądze, warto mieć swój udział w decyzji. Głosować można tutaj: https://tarnobrzeg.budzet-obywatelski.org/
Przy okazji widzę, że na stronie Tarnobrzeg.pl zamieszczono nieprawidłowy link do głosowania (z literówką). Podobno głosujących stacjonarnie poniżej 2000, jest szansa zmienić wynik, jaki by nie był.

Przetarg na odbiór odpadów

W kolejnych pytaniach do przetargu niektórzy potencjalni oferenci sugerują, że miasto faworyzuje firmę FCC, ze względu na lokalizację ich punktu na terenie Tarnobrzega. Hmm…

Władze Tarnobrzega chcą nam podwyższyć podatki

Taki właśnie jest plan na najbliższą sesję, co chyba nikogo nie zaskakuje. To nie tyle kontynuacja serii podwyżek, co powrót do naprawdę starej, jak na nasze warunki, zasady, według której podatki od nieruchomości w Tarnobrzegu sięgają maksymalnej stawki sprzed 2 lat. Mamy jednak wyjątek – w przypadku obiektów handlowych o powierzchni powyżej 1000m2 od razu dajemy najwyższą stawkę. Szczegóły w poniższym tekście:

Zima nie zaskoczy drogowców?

Może będzie inaczej niż zwykle? Podobno jesteśmy przygotowani na zimę. Oby.

Mija rok od protestów przeciw wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego

Od protestów ulicznych, które przewinęły się również przez Tarnobrzeg, minął już rok. W sumie nic się nie zmieniło, piekło kobiet i wojna trochę chyba nam wszystkim spowszedniały, a organizatorki zajęły się taką ilością tematów, przy jednoczesnym zarzuceniu wielu pomysłów, że trudno się w tym połapać. Było minęło, tymczasem taka skala protestów raczej nie wróci. Chyba, że komuś będzie akurat pasowało jeszcze bardziej wychylić wahadło i naciągnąć sprężynę.

COVID19

Wciąż utrzymujemy się w Tarnobrzegu na niskim poziomie kilku przypadków tygodniowo, bez ofiar śmiertelnych.

Z kulturką coraz lepiej

Po Monteverdim, Jeziorze Łabędzim, mROCKfest mieliśmy wczoraj koncert okołojazzowy w tematyce od Bacha, przez gospel do Komedy. Wykonawcy się spisali na medal, podobnie jak organy na sali kameralnej. Po raz kolejny można było usłyszeć od wykonawców, że takich dzieł nie wykonuje się w dużych miastach, ale właśnie u nas w Tarnobrzegu. Tempa nie zwalniają dominikanie, w sobotę 3 listopada na Zamku Dzikowskim barokowe kantaty włoskie „Lontananza Crudel…”. To kolejny koncert zupełnie za darmo!

Parę filmików

Budowa bloku na skarpie. Rano było -3 stopnie. To chyba jeszcze nie problem dla świeżo wylanego stropu?

Kolejne górnolotne ujęcia znad Jeziora

Materiał TVL o Zwierzyńcu – głosowanie w sprawie ZPK już na najbliższej sesji!

Mamy nowe władze lokalnej PO

Sytuacja w tarnobrzeskiej Platformie Obywatelskiej? Wystarczy spojrzeć na profile fejsowe – na obydwu najnowsze informacje z roku 2019. Wydaje się, że z nową obsadą powinno się coś zmienić, bo czego jak czego, ale łatwości wypowiadania nigdy nowemu szefowi PO nie brakowało – tak, to dawny Prezydent Tarnobrzega, półkadencyjny wicemarszałek Podkarpacia i wielokadencyjny radny Norbert Mastalerz. POwodzenia w nowej funkcji! 😉

You May Also Like