Toalety dla psów na Serbinowie

Na osiedlu Serbinów zamontowano pięć „toalet” dla psów. Inwestycja zrealizowana została w ramach budżetu obywatelskiego. Opowiedzieli się za nią sami mieszkańcy osiedla.

„Czyste trawniki i chodniki – toalety dla psów na osiedlu Serbinów” to nazwa zwycięskiego, tzw. małego projektu Tarnobrzeskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok, który w ostatnim czasie doczekał się realizacji. Projekt przewidywał zakup i montaż na osiedlu Serbinów bardzo prostych w obsłudze, higienicznych koszy na psie odchody (toalet dla psów typu Retriever City) z dozownikami woreczków. Mieszkańcom pomysł się spodobał, czego dowód dali podczas ubiegłorocznego głosowania na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Przed kilkoma dniami projekt został zrealizowany, na osiedlu zamontowano pięć psich „toalet”.

Realizacja zwycięskiego projektu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców osiedla Serbinów, którzy od wielu lat zgłaszali problem zalegających na trawnikach, chodnikach i placach zabaw psich nieczystości. – Problem szczególnie doskwierał wczesną wiosną po roztopach śniegu. By temu problemowi zaradzić rozważaliśmy różne rozwiązania, m.in. budowę specjalnych wybiegów dla psów. Ostatecznie przystaliśmy na znacznie tańszy w realizacji, a równie skuteczny, pomysł montażu tzw. psich toalet – mówi autor projektu Sylwester Szczepocki, przewodniczący Zarządu Osiedla Serbinów.

W tramach dopuszczalnego kosztu realizacji (do 10 000 zł)  zadania pn.Czyste trawniki i chodniki  – toalety dla psów na Osiedlu „Serbinów” zamontowanych zostało pięć toalet dla psów typu Retriever City. Trzy z nich znajdują się wzdłuż najdłuższej ulicy na osiedlu, Zwierzynieckiej oraz po jednym nieopodal przystanków komunikacji miejskiej przy ul. Kazimierza Wielkiego oraz ul. Marii Dąbrowskiej (w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 10). Wybór miejsc montażu toalet nie był przypadkowy, pod uwagę wzięto ulubione szlaki spacerowe mieszańców osiedla z czworonogami.

– Niestety, pomimo stale rosnącej świadomości społecznej wciąż nie brakuje właścicieli czworonogów, którzy pomimo ryzyka ponoszenia coraz wyższych kar administracyjnych nie dbają o estetykę wspólnych, publicznych przestrzeni. Liczymy, że pojawienie się w miejskiej przestrzeni ulicznych koszy na psie nieczystości wpłynie znacząco na poprawę czystości, póki co na terenie osiedla Serbinów. Jeśli projekt zda egzamin, takie kosze pojawią się także na innych osiedlach – mówi prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Info/fot. UM

You May Also Like