Tarnobrzeg – info z 46 tygodnia roku 2021

Ptaki odlatują z elewacji, posiadacze nieruchomości dorzucą kolejne 600.000 zł do miejskiego budżetu, głosowanie na BO2022 zakończone, protest #anijednejwiecej, program BDT i koncertów oraz inne bieżące informacje.

Grosz do grosza i będzie dodatkowe 600.000 zł

Pisałem tydzień temu o głosowaniu w sprawie podniesienia podatku od nieruchomości. Według pojawiających się w mediach wyliczeń, podwyżka zwiększy wpływy do budżetu miasta o około 600.000 zł, czyli o tyle dodatkowo ubędzie (względem tego roku) posiadaczom tarnobrzeskich nieruchomości. Niby podwyżka o grosze, ale zbiera się.

Zakończyło się głosowanie na BO2022

Do wczoraj trwało głosowanie internetowe na projekty z Budżetu Obywatelskiego na rok 2022. Wyniki już są, ale możemy na nie poczekać do 10 listopada. Czego się spodziewać? Trudno powiedzieć. Zwykle był jakiś faworyt, tym razem projekt miejski był na tyle nieokreślony (zwykle 100.000 zł na jakiś chodnik na Twoim osiedlu), a możliwości głosowania dużo łatwiejsze, że wynik i frekwencja mogą zaskoczyć.
Czy mieszkańcy os. Siarkowiec wystarczająco się zmobilizowali? Czy frekwencyjnie dopisze Wielowieś, co wcześniej się zdarzało? Czy kogoś przekonała kampania promująca projekty? Tym razem głosowałem na osiedle Siarkowiec, chociaż to nie moje okolice.

Zapaść Tarnobrzega – znów głośniej o szpitalu

Mamy na forum smutny wątek o zapaści Tarnobrzega. Tym razem znów głośniej o naszym szpitalu, który zmaga się z kolejnymi problemami. Informacje zebrano w niedawnym materiale TVL:

Inwestycyjnie

Dzikowiak 2.0 się zbroi, tymczasem undergroundowo, czyli na poziomie Dzikowiak 0.0.

Znamy wartość ofert, które wpłynęły w przetargu na budowę parkingów nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Najniższą cenę 16,5 mln zł zaoferowała firma PBI, znana z kilku lokalnych inwestycji. Do dyspozycji mamy 17 mln zł, z tego ponad 13 mln zł obiecanego dofinansowania z centrali.

Na wymalowanej na żółto elewacji bloku przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Mickiewicza pojawiły się sylwetki lecących gęsi. Jeśli lecą na zachód, to przylatują, czy odlatują? Może jednak odlatują, bo jesień…
Jakiego by nie miały celu i jakiego celu by nie miał pomysłodawca tego malowania, to bardzo mi się to podoba! Zawsze to jakieś urozmaicenie. Nie tylko odchodzimy od pastelozy, ale też pojawia się coś nowego i niestandardowego.

Dwie fotki z sobowskiego ronda na obwodnicy.

Co tam ze ścianką? Już chyba zanudzam UM tym samym pytaniem.
Trzy tygodnie od przyznania środków minęły jakieś 2 tygodnie temu…

Radny Kamil Kalinka zwrócił się na fejsie do prezydenta Bożka z propozycją zarezerwowania w przyszłorocznym budżecie 1 mln zł na stopniowe wykańczanie miechocińskiego hospicjum.

Środki miałyby pochodzić z oszczędności. To mamy w Tarnobrzegu jakieś oszczędności oprócz bodajże 117 mln zł długów? Forma trochę inna niż poprzednim razem, kiedy w podobnym temacie KK pisał w ramach interpelacji. Czy skuteczność okaże się większa niż poprzednio? Tymczasem wiemy, że już latem tego roku miasto „podjęło intensywne działania” w sprawie pozyskania na ten cel środków wojewódzkich i krajowych.

Swoją drogą to dość rzadka aktywność polityczna w wykonaniu lokalnych struktur partyjnych. Może będzie jej trochę więcej z Norbertem Mastalerzem jako nie tylko przewodniczącym struktur tarnobrzeskich PO, ale też od dzisiaj wiceprzewodniczącym struktur wojewódzkich? Niechże się coś dzieje!

Koncertowy weekend u Matki Bożej Dzikowskiej

Przesunięty koncert włoskiego baroku trafił na niedzielę, średniowiecze na sobotę i w ten sposób mamy koncertowy weekend z dawną muzyką europejską.

Barbórkowa Drama Teatralna

To już 43 edycja Barbórkowej Dramy Teatralnej. Tym razem zaplanowano 4 spektakle, jak szybko rozejdą się bilety? Internetowa przedsprzedaż rusza 13 listopada.

Otwarto drugą suszarnię w centrum. Będzie trzecia?

Kolejna informacja o której wspominałem jakiś czas temu. Miały być dwie suszarnie w centrum, a tymczasem zanim ruszyła druga już wystartowała trzecia 🙂 Sumoka Sushi na rynku wyprzedziła zapowiadaną SunRise, już robi się w mieście gęsto od zimnego ryżu zawiniętego w liście:

#AniJednejWiecej

Wczoraj odbył się w Tarnobrzegu protest pod jednoczącym chyba wszystkie opcje hasłem „AniJednejWiecej”. Dopiero w kolejnym kroku pojawiają się problemy interpretacyjne. Na ul. Sandomierskiej widziałem około 50 osób, na zdjęciach widać około 60, TN pisze o blisko 100 uczestnikach w kulminacyjnym momencie.
Jak na Tarnobrzeg, to naprawdę duże zgromadzenie, chociaż kilkakrotnie mniejsze niż jesienią 2020 roku. Być może frekwencja byłaby wyższa, gdyby informację o proteście podawały lokalne redakcje. Nie wiem czy z piątkowym wpisem nie byłem jedyny.

Gracjan Fróg „Szczerbiec”

To trochę mniej znany bohater wojenny wychowany w Tarnobrzegu, chociaż miał swoją ulicę, a teraz ma rondo swojego imienia. Warto posłuchać opowieści IPN o „Szczerbcu” i dowodzonej przez niego 3. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej. Przy okazji wyszło, że według IPN prawidłowa odmiana nazwiska to Fróg/Froga, jak Bóg/Boga, zatem na tabliczce mamy złą formę.

COVID19

Trochę więcej mamy zarazy, ale wciąż nie widać wśród osób tarnobrzeskich przestrzegania covidowych nakazów i zakazów. Dziś potwierdzono 9 nowych zakażeń, bywało w tym tygodniu po kilkanaście. Wykonano 40 kolejnych szczepień. Na mapce zakażeń Tarnobrzeg wciąż na max różowo, do czerwonego i bordowego wschodu na szczęście nam brakuje. Kwarantanna działa momentami jakoś dziwnie, można w dzień po oficjalnym zakończeniu kwarantanny, bez wychodzenia z domu, odebrać telefon od warszawskiego automatu o jej nałożeniu.

Tarnobrzeskie Ziny

Odpaliłem wątek o tarnobrzeskich zinach, chociaż sam nie mam za wiele materiału. Ale może ktoś się zgłosi i pokaże własne wykopaliska? Wrzuciłem tymczasem skan „Starego Dobrego Ściernego Papieru”, a przy okazji ujawnił się jeden z twórców 🙂 Za to wydawnictwo dałem jakieś 30.000 zł!
Wkrótce dorzucę tam inny tytuł „Schizol Fizol” z listopada 1992, w którym pojawiają się m.in. … protoplaści tarnobrzeskich Straszonów! Serio!

Wątek o zinach tutaj, tam można zobaczyć skany całości:
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=4&t=13827

Wszystkich Świętych minęło spokojnie

Cmentarze były otwarte, świętowaliśmy tradycyjnie. Już widać, że przynajmniej w okolicach Wszystkich Świętych bardzo się przyjęła idea ponownego wykorzystania zniczy. Znicze, często w bardzo dobrym stanie, pojawiły się nie tylko na specjalnych stojakach, ale też odłożone osobno w okolicy kontenerów na śmieci. I bardzo dobrze!
Zerknąłem za to parę dni temu do szafy służącej do współdzielenia żywności przy bazarze i wewnątrz była tylko 1 saszetka z owsianką jabłkową. Może dzień nie taki, a może się jeszcze rozkręci?

Radosnego świętowania Niepodległości!

Cóż Wam mogę życzyć w tym tygodniu, znów trochę krótszym i bardziej świątecznym niż zazwyczaj… Radosnego świętowania Niepodległości! Nie tylko rocznicy jej odzyskania, ale samej Niepodległości.
Mój dziadek nie ruszając się z Tarnobrzega był poddanym kolejno cesarza Austro-Węgier, cara Rosji, znów cesarza Austro-Węgier, Prezydenta II RP, Generalnego Gubernatora i dyktatury PRLowskiego proletariatu. Do IIIRP zabrakło mu parę miesięcy. A to wszystko było tak niedawno… Cieszmy się z tego co mamy, nawet jeśli nie potrafimy się dogadać.

You May Also Like