Gdzie inwestować w nieruchomości?

Zakup mieszkania lub lokalu użytkowego z przeznaczeniem na wynajem to popularna forma ulokowania posiadanego kapitału, która zapewnia długoterminowy zysk. Biorąc pod uwagę niskie stopy procentowe na lokatach, inwestowanie w nieruchomości jest obecnie znacznie bardziej opłacalne. Nabywanie nieruchomości w celach inwestycyjnych to popularny trend, który przybiera na sile. Gdzie warto kupić mieszkanie pod wynajem? Jakie lokale cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem?

Gdzie najlepiej inwestować w nieruchomości?

Zdaniem ekspertów najwięcej atrakcyjnych ofert znajduje się na rynku pierwotnym. W większości są to nowe mieszkania zlokalizowane w dogodnych lokalizacjach, wykończone w wysokim standardzie i z dostępem do wielu udogodnień. Niektóre z nich znajdują się na modnych osiedlach na obrzeżach dużych miast. Dużym powodzeniem cieszą się także nowe domy na obszarach peryferyjnych, usytuowane poza granicami największych aglomeracji. Jeśli chodzi o rynek wtórny, to na popularności zyskują mieszkania w kamienicach położonych w centralnych dzielnicach miast.

Obecnie zwiększa się popyt na nieruchomości, które znajdują się w pobliżu najważniejszych ciągów komunikacyjnych. Opłacalna jest także inwestycja w lokale mieszkalne w mniejszych miastach, zaliczanych do najpiękniejszych polskich miejscowości. Na szczególne wyróżnienie zasługują nowe nieruchomości usytuowane w dynamicznie rozwijającym się województwie podkarpackim. Mieszkania na zamkniętym osiedlu i w preferencyjnej cenie oferują na przykład deweloperzy w Tarnobrzegu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem lokalu pod inwestycje?

Na pozór to błahe pytanie, ale odpowiedź na nie już nie jest taka prosta. Decyzja o zakupie nieruchomości inwestycyjnej powinna być starannie przemyślana. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na okolicę, czyli aspekty typu: odległość osiedla od punktów handlowo-usługowych, przystanków komunikacji miejskiej, placówek medycznych i edukacyjnych. Czynnikiem decydującym o wyborze danego mieszkania powinien być także standard wykończenia budynku.

Istotne znaczenie ma również położenie lokalu mieszkalnego względem stron świata oraz dostęp do komórek lokatorskich, pomieszczeń technicznych oraz windy dla niepełnosprawnych. Warto również sprawdzić, czy do mieszkania przynależy miejsce w garażu podziemnym, ogródek lub funkcjonalny i przestronny balkon. Teren wokół wybranej inwestycji powinien być odpowiednio zagospodarowany, tak by uwzględniał potrzeby mieszkańców w różnym wieku.

Zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, warto sprawdzić, czy deweloper jest godny zaufania. Upewnijmy się, że ma prawo do dysponowania gruntem i nie

znajduje się w stanie likwidacji lub upadłości. Warto też zapoznać się z opiniami na temat danej firmy deweloperskiej w internecie. Jeśli chodzi o mieszkania z rynku wtórnego, należy sprawdzić, czy właściciel posiada akt własności i nie jest zadłużony w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej. Przed podjęciem decyzji o zakupie lokalu z „drugiej ręki”, warto też skontrolować stan techniczny instalacji, okien, drzwi oraz podłóg.

Artykuł partnera

You May Also Like