Znamy rezultat głosowania w BO2022. Wyniki nie zaskakują, ale może zaskoczy Was analiza wyników?

Napisałem tekścik z analiza wyników głosowania. Jeśli gdzieś się pomyliłem, proszę poprawcie.
Przyznaję, że przeliczanie na sekundy w stosunku do komisji na osiedlu Zakrzów nie jest moim autorskim pomysłem, bo pojawiło się już rok temu na profilu inicjatorów jednego z projektów, który wówczas przegrał. Dziękuję niniejszym za tamten wpis i zwrócenie uwagi, dane uzupełniłem tegorocznymi danymi z UM, mam nadzieję, że nigdzie się nie myląc.

O Budżecie Obywatelskim na rok 2022 (i wcześniejszych) pisałem już wiele, tym razem zwrócę uwagę na kilka danych, a wnioski niech każdy wysuwa sobie sam.

Wyniki łączne:
1. Miejskie chodniki – 1721 głosów
2. Siarkowiec – Osiedle Marzeń – 601 głosów
3. Ujęcie wód siarczkowych – 458 głosów
4. Boczna Piętaka – 311 głosów
5. Wyspiańskiego/Tracza – 132 głosy
6. Chodnik na Słomki – 89 głosów

Projekt miejski, mimo że wyjątkowo ogólny (właściwie nie było wiadomo za czym konkretnie się głosuje), po raz kolejny bardzo wyraźnie wygrał. Spójrzmy jednak, jak wyglądały wyniki głosowania na projekty duże, jeśli uwzględnimy tylko głosowanie w niezależnym systemie internetowym:

1. Siarkowiec – Osiedle Marzeń – 427 głosów
2. Ujęcie wód siarczkowych – 377 głosów
3. Miejskie chodniki – 301 głosów
4. Wyspiańskiego/Tracza – 98 głosów
5. Chodnik na Słomki – 35 głosów
6. Boczna Piętaka – 29 głosów

Kolejność projektów jest zupełnie inna. Zwycięski projekt zajmuje raptem trzecie miejsce, przegrywając z os. Siarkowiec i ujęciem wód siarczkowych. Spójrzmy zatem dla porównania na wyniki głosowania osobistego w komisjach:

1. Miejskie chodniki – 1411 głosów
2. Boczna Piętaka – 282 głosy
3. Siarkowiec – Osiedle Marzeń – 174 głosy
4. Ujęcie wód siarczkowych – 81 głosów
5. Chodnik na Słomki – 54 głosy
6. Wyspiańskiego/Tracza – 34 głosy

Interesujące porównanie, nieprawdaż?
Uzyskaliśmy zupełnie odmienne wyniki w zależności od wybranej formy głosowania. W głosowaniu osobistym w miejskich komisjach bezapelacyjnie wygrywają chodniki.

A jak to wygląda procentowo? Jaki procent głosów na poszczególne duże projekty pochodził z Internetu?
1. Ujęcie wód siarczkowych – 82% głosów oddano internetowo
2. Wyspiańskiego/Tracza – 74% głosów oddano internetowo
3. Siarkowiec – Osiedle Marzeń – 71% głosów oddano internetowo
4. Chodnik na Słomki – 39% głosów oddano internetowo
5. Miejskie chodniki – 17,5% głosów oddano internetowo
6. Boczna Piętaka – 9% głosów oddano internetowo

Zwycięski projekt Miejskich chodników zdobył zatem niespełna 24% głosów internetowych, za to aż 69% głosów oddanych w lokalach wyborczych.

Jak możemy się domyślać, głosy oddane w komisjach nie rozkładają się równomiernie. Po raz kolejny imponującą frekwencją popisało się osiedle Zakrzów, gdzie oddano w komisji 555 głosów, z czego aż 549 na Miejskie chodniki. Na osiedlu Sobów oddano 315 głosów – wszystkie co do jednego na zwycięski projekt miejski. Na osiedlu Miechocin oddano 163 głosy, z tego 156 na Miejskie chodniki. Łącznie tylko te trzy osiedla oddały w komisjach wyborczych ponad 1000 głosów na zwycięski projekt.

Dlaczego frekwencję w Zakrzowie, gdzie aż 99% głosów oddano na Miejskie chodniki uznałem za imponującą?
Według „Raportu o stanie miasta za rok 2020”, Zakrzów jest jednym z mniej licznych osiedli, zajmując z 998 mieszkańcami 12 miejsce na 16 tarnobrzeskich osiedli. Jeśli w Zakrzowie oddano 555 głosów na 998 mieszkańców, to frekwencja głosujących w komisji wyniosła ponad 55%, przy czym wliczamy w to również dzieci i młodzież.

Jak to wyglądało w praktyce?

Głosowanie w komisjach odbywało się w dniu 24 października przez 6 godzin, od godz. 8:00 do 14:00. W przypadku komisji w Zakrzowie 549 głosów na Miejskie chodniki przelicza się na 91,5 głosu na godzinę, czyli 1,525 głosu na minutę. Oznacza to, że jeden głos na Miejskie chodniki oddawano w zakrzowskiej komisji średnio co 39 sekund, non stop przez całe 6 godzin otwarcia komisji, a wszystko w warunkach pandemicznych ograniczeń i średnio sprzyjającej pogody.

W ciągu tych trzydziestu kilku sekund, do dyspozycji większości mieszkańców osiedla Zakrzów, udało się odnaleźć na liście uprawnionych, otrzymać karty wyborcze, zapoznać się z listą projektów, wybrać odpowiedni z nich i wrzucić głosy do urny. Pozostaje pogratulować niezwykłej mobilizacji i skuteczności.

Jak dla porównania wyglądała frekwencja na os. Serbinów?
Na 11530 mieszkańców w komisji głosowało tylko 100 osób, czyli 0,87%.

Czuwaj!

You May Also Like