Tarnobrzeg – info z 2 tygodnia listopada 2021

Turbogłosowanie na BO, kolejne zaniedbania przy ściance, nowe wyceny na projekt przywiślańskiej zieleni, otwarcie bazy nurkowej. A właściwie który to mamy tydzień?

Tydzień temu podsumowywałem 46 tydzień roku, już miałem pisać w tytule, że to 47, ale coś mi brakuje tych tygodni do końca roku. Jak widać nie można wierzyć mediom, bo regularnie podają fałszywe informacje, nawet gdy są tak łatwe do sprawdzenia. Nie przyszło mi do głowy sprawdzać po sobie, bo sobie do tej pory wierzyłem, jak widać niesłusznie. Sprawdzać przeszłości mi się nie chce, zatem wstrzymam się z numeracją roczną 🙂

Turbobudżet Obywatelski

Wyniki nie zaskoczyły, ale może analiza wyników zaskoczy?
Wrzuciłem w tym tygodniu kolejny wpis o sporym zasięgu, bo rzeczywiście tego tematu nie podejmowały do tej pory media. Nie powiem, że jestem pierwszy, bo rok temu ktoś już przede mną przeliczał głosy Zakrzowian na sekundy.

Podsumowując – mamy zupełnie inne wyniki w Internecie i w komisjach. Mamy szokująco odmienną frekwencję w komisjach zależnie od osiedla. Przoduje Zakrzów, gdzie głosy w komisji oddało 55% mieszkańców, wliczając w to dzieci i młodzież, bo oni też mogą głosować. Tak jak rok temu, tak i teraz nie zaskakuje, że 99% papierowych głosów z Zakrzowa poszło na zwycięski projekt miejski. Głosowanie turbo, bo wychodzi głos osobisty średnio co 39 sekund przez 6 godzin niedzielnego pandemicznego głosowania. Turbo było?

Komentarze do mojego zestawienia są różne. Niektórym wydaje się to podejrzane, niepokojące. Niektórzy przeliczają czy to teoretycznie możliwe – no możliwe, wciąż jeszcze głosów jest mniej niż mieszkańców, zresztą takie wyniki na niektórych osiedlach wiejskich to nic nowego. Dla mnie to jest interesujące i jednocześnie trochę zabawne.
Zażartowałem sobie przy okazji, że takie stawiennictwo w komisji to pewnie wynik cyfrowego wykluczenia na osiedlach wiejskich i co ciekawe niektórzy potraktowali ten komentarz na poważnie, bo akurat modnie brzmi.

Poczytajcie jak to wyszło:

Inwestycyjnie

Szykują się kolejne bloki mieszkaniowe. Spółka DW Skowron Willems sp.k. – inwestor bloku Nowe Przywiśle uruchomił stronę internetową z wizualizacjami i planami mieszkań na sprzedaż. Blok z elewacją schodkową z obu stron różni się trochę stylem od ostatnich inwestycji. Więcej informacji na stronie inwestora: https://noweprzywisle.pl/

Budowę „największego na ten moment” bloku zapowiadał też na sesji prezes TTBS. Będzie w czym wybierać, oby przebiegło bez problemów. Ile trwa procedura, jakich cen i zainteresowania spodziewamy się za kilka lat, jakie będzie finansowanie, kto i jakie ponosi ryzyko? Zupełnie inaczej to wygląda w przypadku prywatnego inwestora, a inaczej w przypadku miejskiej spółki.

Pamiętam cykl telewizyjny „wielkie projekty”, w których stałym elementem były kolejne opóźnienia i przekraczanie zaplanowanego budżetu. Ścianka wspinaczkowa ewidentnie jest naszym „wielkim projektem”. Kolejny termin odbioru zapowiadano na 9 listopada, niestety po raz kolejny się nie udało. Na początku lipca tego roku pisałem m.in. o spodziewanych problemach z odbiorami ze względu na przepisy przeciwpożarowe. Teraz, w listopadzie, okazało się, że ułożona podłoga jednak nie ma wymaganych atestów przeciwpożarowych. Poczekamy, minimum kolejne 2 tygodnie.

W pierwszym postępowaniu na projekt zagospodarowania zieleni na os. Przywiśle jedyna oferta była znacznie wyższa niż zaplanowane środki. W drugim otrzymaliśmy aż 7 ofert, w tym dwie mieszczące się w zaplanowanych 166 tys. zł.

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim otwarto oficjalnie bazę nurkową Ligi Obrony Kraju. Trzeba przyznać, że budynek jest bardzo charakterystyczny, wyraźnie postawiono nie tylko na funkcjonalność, ale i na pełną symboli formę.

Przy ul. ks. Burdy szykuje się kolejna elektrownia słoneczna, inwestorzy starają się o pozwolenie na budowę.

Wyjaśniło się czemu miało służyć rozbieranie chodnika nad Jeziorem. W trakcie montażu instalacji okazało się, że kanał techniczny jest niedrożny. Trzeba było dobrać się do niego w paru miejscach.

Cięcie Zwierzyńca

Do Zwierzyńca wróciły piły, efekty na zdjęciach. Według stowarzyszenia „Wolne Rzeki” złamano zapisy porozumienia trójstronnego w sprawie Zwierzyńca. Wraca w dyskusjach temat uchwały o ZPK, której ostatecznie radni nie przyjęli na październikowej sesji.

11 listopada

Świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości przebiegło spokojnie, no bo jak miało przebiegać w Tarnobrzegu? Flagi, msza u dominikanów, uroczystości, wieńce, przemówienie. Mieliśmy też piknik w formie online organizowany przez stowarzyszenie PLUS. Trochę mnie zaskoczyło, że tematem pikniku byli „Ojcowie i bohaterowie Tarnobrzega”. A gdzie Matki i bohaterki?

Kulturka

Od wczoraj można zamawiać bilety na BDT, minął kolejny finał Festiwalu Wygraj Sukces, wczoraj mieliśmy koncert muzyki średniowiecznej, dzisiaj włoski barok.
Tydzień zapowiada się interesująco, jednocześnie odbędzie się II Festiwal Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza i VII Tydzień Historyczny im. Kazimierza Wiszniowskiego. Programy w poniższych newsach:

Historia

Wrzucałem na forum i fejsa ciekawostkę na temat ilości mieszkańców miast galicyjskich w 1910 rok. Interesujące zestawienie, a rozwój (jak wiemy) często zależy od przypadków, które trudno przewidywać w perspektywie dekad. Czego możemy się spodziewać za kolejne 110 lat?
W jakim państwie będzie Tarnobrzeg, ilu będzie miał mieszkańców i jacy to będą mieszkańcy?

„Zdzisław Tarnowski – opowieść o panu na Dzikowie”
Dostałem niedawno książkę Magdaleny Jastrzębskiej o Zdzisławie Tarnowskim. Jestem w trakcie, ale już mogę śmiało polecić, tym bardziej że zeszłoroczna publikacja kosztuje dwadzieścia parę złotych. Głównie dzięki zachowanym listom przeniosło się sporo klimatu sfer wyższych z przełomu XIX i XX wieku. Najbardziej mnie zaskoczyły SMSy z drugiej połowy XIX wieku – poczta kolejowa kursowała dwa razy w ciągu dnia i do bliskich osób można było pisać krótkie wiadomości z taką właśnie częstotliwością.

Jestem jednocześnie w trakcie czytania wydanych amatorsko interesujących wspomnień, obejmujących m.in. Tarnobrzeg w trakcie II Wojny Światowej. To informacje z codzienności, jakich zwykle nie znajdujemy w literaturze historycznej. Pewnie podzielę się za jakiś czas cytatami, chociaż zgody autorki nie mam.

COVID19

W ciągu tygodnia stwierdzono 98 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, bez ofiar śmiertelnych. Na kwarantannie przebywa obecnie 569 osób. W pełni zaczepione (sami nie wiemy co na dzisiaj oznacza „w pełni zaszczepione”) są 23952 osoby, czyli 51,6% oficjalnych mieszkańców. To kolejne potwierdzenie jak bardzo reprezentatywną próbą – promilem Rzeczypospolitej – jesteśmy!
W gminach Powiatu Tarnobrzeskiego poziom szczepień wynosi: 39,3% w gminie Baranów Sandomierski, 38,5% w gminie Gorzyce, 36,6% w gminie Nowa Dęba i 35,4% w gminie Grębów.

You May Also Like