Tarnobrzeg – info z 3 tygodnia listopada 2021

Medialny spór między prezydentem i przewodniczącym Rady Miasta, nieuchronne podwyżki, projekt budżetu na 2022 rok, 3 miliony za szkołę i parę innych informacji.

Mamy projekt budżetu na rok 2022

Na nowym BIPie pojawił się projekt budżetu na 2022 rok. Zaplanowano całkiem deficyt bliski 6 mln zł.

Dochody 340.405.195 zł
Wydatki 346.339.763 zł
Deficyt 5.934.568 zł

Wybrane pozycje:
Na oświatę 44% wydatków bieżących, czyli prawie 125 mln zł
Na TDK – 2,33 mln zł
Na MBP 3,2 mln zł
Na MHMT 1,23 mln zł. W MHMT jeszcze 355 tys. zł na adaptację poddasza zamku i centralne ogrzewanie w muzeum siarkowym.
Na MOSiR ponad 7 mln zł
Na utrzymanie terenów nad Jeziorem prawie 1,1 mln zł
Na parkingi nad Jeziorem 8,5 mln zł
Na Siarkę Tarnobrzeg S.A. 800 tys. zł
Na KTS 400 tys. zł
Drogi publiczne w mieście inne niż gminne 35,4 mln zł
Drogi w strefie ekonomicznej, turystycznej i centrum 9,5 mln zł + 9,3 mln zł
Drogi gminne 10,3 mln zł
Obwodnica – 25,6 mln zł
Inwestycje ze spółdzielniami 300 tys. zł
Bezpieczne i przyjazne chodniki 770+470 tys. zł
Jeszcze widniej jeszcze bezpieczniej 1,3 mln zł
Tarnobrzeg bez smogu – 1,3 mln zł

Projekt budżetu można pobrać tutaj: https://bip.tarnobrzeg.pl/attachments/download/1786

Kabaret z podwyżką dla prezydenta

Zmiana przepisów na szczeblu centralnym wymusza podwyżkę dla stanowisk wybieralnych, w tym dla prezydenta Tarnobrzega, daje jednak widełki 80-100% ustalonej kwoty, w których nowe wynagrodzenie ma się mieścić. Przekaz do mediów jest taki: Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek znając pozycję i sytuację Tarnobrzega domagał się minimalnej pensji, w wysokości 80% maksymalnego wynagrodzenia. Prezydentowi sprzeciwił się jednak, wydawało się również znający pozycję i sytuację Tarnobrzeg… przewodniczący Rady Miasta Bogusław Potański, który wpisał do projektu uchwały najwyższą możliwą stawkę dla miast do 300.000 mieszkańców 🙂

Jest jak jest, sam właśnie podnoszę ceny na reklamy, ale nie zdarzyło się dotąd, że gdy oczekuję 250, klient mówi – a właśnie że nie, ma być 300!

Jak skończy się ta zabawna sytuacja z ogromną podwyżką wbrew woli? Zdecydują radni. Trzeba wziąć pod uwagę, że niebawem będą podnosić również własne diety, a jeśli prezydent dostałby maksimum możliwej stawki, to i w ich przypadku mogłoby to dawać większą swobodę.

O jakich pieniądzach mowa?

Po dodaniu wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego, dodatku specjalnego wychodzi 18486 zł miesięcznie, to jednak nie jest pełna suma, bo Prezydentowi należy się jeszcze dodatek za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowe i dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Po raz kolejny przypomnę, że według oświadczeń majątkowych Prezydent wcale nie jest najwyżej wynagradzanym urzędnikiem miejskim, zajmując dopiero 5 miejsce, o czym pisałem parę tygodni temu. Za tą podwyżką pewnie wkrótce pójdą inne.

Mamy nową wersję tarnobrzeskiego BIPu

Przy ograniczonej aktywności medialnej władz Tarnobrzega, BIP jest często głównym źródełm informacji o tym co dzieje się w naszym pięknym mieście. W tym tygodniu pojawił się w nowym wydaniu, już nie w ramach eobip, ale jako subdomena bip.tarnobrzeg.pl. Jest dużo bardziej kolorowo, pojawiło się zdjęcie prezydenta na wejściu, ale w tym wszystkim informacje wyglądają przejrzyście.

Szkoła na sprzedaż za 3 mln zł?

Kolejny temat z najbliższej sesji RM – radni mają wyrazić zgodę na planowaną sprzedaż atrakcyjnych terenów w centrum miasta, na których znajduje się budynek po dawnej SP5 i Gimnazjum nr 3. W budżecie na przyszły rok zaplanowano z tego tytułu 3 mln złotych dochodu. Według warunków zabudowy, na tym terenie miałyby się pojawić bloki mieszkalne z częścią usługową i podziemnym parkingiem. Temat mocno dyskusyjny, ale nie powinno być problemu z uzyskaniem większości. Pomysły władz miasta się wyczerpały, a szkoda żeby teren stał pusty, a budynek niszczał, niezabezpieczony odpowiednio przed stopniową dewastacją. Chyba że pojawią się nowe pomysły?

Przy tej okazji muszę wręczyć kolejną laurkę radnej Monice Łagowskiej-Cebuli, która chyba jako jedyna ma umiejętności i chęci do dzielenia się w przystępny sposób swoim stanowiskiem z wyborcami, czy też ogólniej, mieszkańcami Tarnobrzega.

I zastanawiam się po raz kolejny, czy innym radnym bardziej brakuje w temacie kontaktu z mieszkańcami umiejętności (źle by to świadczyło), czy chęci (jeszcze gorzej).

Co się buduje w okolicy Tarnobrzega? Czyli od Stalowej Woli do miedzianej folii

Mamy od ponad 5 lat taki wątek na forum: Co się buduje w okolicy Tarnobrzega?
Globalizacja ma swój lokalny wymiar, skracają się nie tylko kilkudziesięciotysięcznokilometrowe (dobre słowo?) dystanse, ale również te kilkudziesięciokilometrowe. Należy się zatem cieszyć z kolejnej inwestycji w Stalowej Woli, gdzie ma powstać koreańska fabryka produkująca folię miedzianą do akumulatorów. Branża przyszłościowa, jest pole do rozwoju. I nawet zakładając, że nie ściągniemy do Tarnobrzega wielkiego przemysłu, możemy korzystać z jego zalet po sąsiedzku – taka regionalna strefa przemysłowa – nie narażając się na jego liczne wady. Pozostaje nam mocno postawić na transport lokalny. Przy okazji, w medium głosowym pojawiła się już inwestycja w „Stalowej folii” 🙂

Klaster lasowiacki

Bardzo jestem ciekaw jak rozwinie się inicjatywa klastra lasowiackiego. Tymczasem mamy pewne zmiany personalne.

Jak już jesteśmy przy lasowiacczyźnie – nie udało mi się dotrzeć na spotkania w Bibliotece Pedagogicznej, ale po jednym z nich pojawił się komentarz doświadczonej kultywatorki kultury lasowiackiej, bo rzeczywiście pojawiają się dylematy, jak to z twórczością ludową:

Zmiany kadrowe – czas na prawdę

Mamy na forum wątek o takim tytule z długą, ponad siedmioletnią, tradycją. Po przerwie przyszedł czas na kolejne zmiany kadrowe, tym razem na stanowisku szefa MOSiRu. Obecny zrezygnował, do końca roku ma być rozpisany konkurs. I wiele osób w wielu miejscach chwali się, że już wie kto go wygra, ale nie trafiłem na kogoś kto podaje imię i nazwisko. Może zatem wcale nie jest aż tak przewidywalnie jak bywało?

Interpelacje inwestycyjne

Radni już ustawili się w kolejce inwestycyjnej do ładu. Do jakiego ładu, to nie są zgodni (4 różne nazwy), ale to rząd sam namieszał z nazewnictwem. Szykują się zatem:
Kamil Kalinka 1.000.000 zł na hospicjum z oszczędności na Polskim Ładzie
Waldemar Stępak – 12 października, Siarkowa, Kajmowska z kolejnego Nowego Ładu
Andrzej Biernat – Chrobaka, Pazia z obecnego Polskiego Nowego Ładu
Leszek Ogorzałek – Dąbrowskiej i Garażowa włączyć do Nowego Polskiego Ładu
Bogusław Potański – Zbożowa i Szczęśliwa do realizacji z Polskiego Ładu

Jakie komentarze na forum? Że to głównie drobne inwestycje osiedlowe, a brak planów na poważne i oczekiwane zmiany.

Rozmaitości

Bardzo duże zasięgi i niemal wyłącznie pozytywne reakcje zebrał wpis ze zdjęciem nowej elewacji przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Mickiewicza. Gdyby nie te odlatujące gęsi, to mogłaby nas zalać ta żółć 🙂 Wrzucałem ze 2 tygodnie temu zdjęcie z rusztowaniami, a teraz jest w całej okazałości.

COVID19

W ostatnim tygodniu potwierdziliśmy 155 nowych przypadków zakażenia, 1 osoba zmarła. Na ulicach i w sklepach nic się nie zmienia, mimo zapowiadanych kontroli. Ograniczenia i nakazy pandemiczne są konsekwentnie ignorowane przez sporą część mieszkańców, chociaż zakażonych w szpitalu przybywa. Wyraźnie zatrzymała się też akcja szczepień.

You May Also Like