Tarnobrzeg – info z 48 tygodnia roku

Uzupełnienie Kolekcji Dzikowskiej, inwestycje drogowe, dalsze losy przetargu na odbiór odpadów, dekoracje świąteczne, nowe plany na Miechocin.

Inwestycyjnie

UM wystawił do konsultacji projekt zmian MPZP dla części os. Miechocin. Teren przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne powiększono o około 30%, według planu ma objąć ponad 170 ha. To już w coraz mniejszym stopniu osiedle rolnicze, czy też wiejskie.

Obszar między ulicami Orląt Lwowskich, Żniwną, Robotniczą i 12 Października, do tej pory przeznaczony do produkcji rolnej, ma być stopniowo zabudowywany. Kilka planowanych dróg wykreślono, kilka zostawiono (z perspektywą na niewiadomokiedy), złagodzono też sporą część wymagań, np. odnośnie koloru i formy dachów, czy koloru elewacji. Głównym problemem wydaje się kształt działek na tym obszarze. Tzw. „pasy startowe” wymagają często łączenia między sąsiadami i wielu długich dróg dojazdowych. Ceny działek w tej okolicy dochodzą obecnie do 15 tys. zł/ar, co może być argumentem za przestawianiem starych granic.

Mimo wyraźnego ochłodzenia wciąż sporo się dzieje. Trwają prace przy rondzie łączącym obwodnice z ul. Sikorskiego, prace często przy sztucznym oświetleniu. Pierścień prawie domknięty, asfalt jest, w sumie wiele nie zostało, ale drogę trzeba będzie chociaż na krótko zamknąć.

Zakończył się remont ul. Długosza na os. Miechocin. Jest asfalt, odwodnienia, przebudowano skrzyżowanie prowadzące do ul. 12 października.

Prawie zakończono prace między blokami Mickiewicza 5/5A/5B. Jest asfalt, chodniki i nowe parkingi z kostki. Miejscami pozostała ziemia do rozplantowania i już koniec.

Trwa budowa bloku Na Skarpie, poniżej filmik:

W przychodni rehabilitacyjnej oddano windę:

Podpisaliśmy umowę na budowę 1500 miejsc parkingowych nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Wykonawca to sprawdzona już firma PBI. Prace budowlane mają być prowadzone w taki sposób, żeby nie utrudniać korzystania z akwenu. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że obecne rozwiązanie z ruchem jednostronnym wynika przede wszystkim z wydzielenia prowizorycznych parkingów na jednym pasie i docelowo ruch nad jeziorem będzie się odbywał w obie strony.

Przetarg na śmieci trafił do KIO

Firma SanTaEko odwołała się do KIO w sprawie postępowania na odbiór śmieci. Prestensje na szczęście nie do miasta. Gdyby nie udało się rozstrzygnąć sporu do końca roku, to będziemy musieli na szybko szukać odbiorcy śmieci bez przetargu. Poniżej materiał z TVL.

Do Dzikowa wróciły eksponaty z Łańcuta

Rok od zakupu Kolekcji Dzikowskiej wracają do Dzikowa eksponatu z muzeum w Łańcucie. I dobrze. Prezydent liczy jeszcze na miniatury z Rapperswilu i ubolewa nad brakiem rękopisu Pana Tadeusza. Będzie ciężko coś zmienić w tym temacie. Poniżej materiał z NW24.

Tarnobrzeg wystroił się na Boże Narodzenie

Na rynku zamiast tradycyjnego drzewka stanęła plastikowa forma stożka, która jednak prezentuje się bardzo ładnie, zarówno w dzień, jak i w nocą.

Rozbłysły już ozdoby latarniane wzdłuż głównych ulic, a na placu Surowieckiego mamy bombkową ramkę, podświetloną instalację na fontannie, przybrane drzewka na alejce i zwierzaki. Tylko śniegu brakuje.

COVID – jest stabilizacja, a nawet trochę lepiej

W tym tygodniu potwierdzono w Tarnobrzegu 130 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zanotowano też jeden zgon. To poziom wyraźnie niższy niż w zeszłym tygodniu, być może najwyższa fala czwartej fali już się przelała. Oby. Nadal większość tarnobrzeżan lekceważy obowiązujące obostrzenia. To nie jest właściwe miejsce na potęgowanie trwających dyskusji o ewentualnym przymusie szczepień, paszportach i lockdownach, nadmiarowych zgonach itd. Już za miesiąc będziemy znali lokalne statystyki zgonów, będzie łatwiej ocenić jak u nas przebiegała zaraza.

Lasy kontynuują wycinkę na terenie Zwierzyńca

Uchwała o ZPK została przyjęta, ale wciąż nie weszła w życie. Lasy Państwowe, realizując plan na zeszły rok, kontynuują wycinkę, tym razem głównie brzóz.

Odzysk zniczy nie wszystkim się spodobał

Jak się okazuje, nie wszędzie dobrze przyjęto regały na znicze do ponownego wykorzystania. Na cmentarzu parafialnym na os. Miechocin administrator cmentarza poprosił o zabranie regału. Może uda się go ustawić za siatką na terenie gminy? Zgłaszany powód to nieporządek wokół. Rzeczywiście w okolicy Wszystkich Świętych zniczy ustawianych na trawniku wokół regału wystarczyłoby na kilka takich regałów. Z drugiej strony jakaś forma wymiany działa i bez regału, bo na górnym kontenerze pod brzozą ludzie ustawiali ładne znicze w celu ponownego wykorzystania, bez wrzucania ich do środka.

Parada Mikołajów 2021

Dziś odbyła się kolejna tradycyjna Parada Mikołajów, wciąż ograniczona w formie. Krótki filmik poniżej.

Barbórka 2021

W zmieniającej się formie, ale wciąż świętujemy w Tarnobrzegu Barbórkę. Wczoraj złożono kwiaty w miejscach symbolicznych dla historii tarnobrzeskiego górnictwa.

You May Also Like