Ambasador Brazylii w Tarnobrzegu

Na zaproszenie prezydenta miasta z oficjalną wizytą w Tarnobrzegu gościł w czwartek, 9 grudnia ambasador Brazylii w Polsce, pan Hadil Fontes Da Rocha Vianna.

Głównym punktem wizyty w Tarnobrzegu ambasadora Brazylii w Polsce Pana Hadil Fontes Da Rocha Vianna było spotkanie w Tarnobrzeskim Parku Przemysłowo-Technologicznym z przedstawicielami m.in. Urzędu Miasta, TARR, tarnobrzeskiego oddziału ARP. Miasto reprezentował prezydent Dariusz Bożek oraz Joanna Kozub Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych. W spotkaniu uczestniczył także prezes Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Bogusław Kobyłecki, dyrektor Tarnobrzeskiego Parku Przemysłowo – Technologicznego Maciej Ślęzak, Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Tarnobrzegu reprezentował wicedyrektor Marian Cąpała.

Z powodów pandemicznych nie można było zaprosić szerokiego grona tarnobrzeskich przedsiębiorców, tych reprezentował Rafał Ruszkiewicz z Browaru Tarnobrzeg, który ma zakusy wyjść z produkcją na rynek światowy, a także Paweł Barteczko, dyrektor Fenix Metals, firmy, która z rynkiem brazylijskim już współpracuje. Nie mogło zabraknąć przedstawiciela Stowarzyszenia Polsko-Brazylijskiego HAVEA w Tarnobrzegu, prezesa Macieja Trolla, wszak to zawiązanie tego stowarzyszenia w Tarnobrzegu było przyczynkiem do wizyty ambasadora w naszym mieście.

Jak zaznaczył prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, pierwszą wizytę na Podkarpaciu  ambasador Brazylii w Polsce składa właśnie w Tarnobrzegu, może więc to Tarnobrzeg  będzie ambasadorem województwa w Brazylii. A związki Podkarpacia z Brazylią są naprawdę silne. – Przed dwustu laty, gdy Brazylia stała się niezależnym państwem, zasililiśmy ją czteroma milionami  obywateli, którzy budowali potencjał gospodarczy tego kraju. Polonia brazylijska jest dziś drugim co do wielkości skupiskiem polonijnym na świecie! Gros z tej polskiej emigracji to mieszkańcy naszego regionu, Podkarpacia właśnie. Tak więc, mimo wielu różnic równie dużo nas łączy – mówił prezydent Dariusz Bożek. A czy może połączyć jeszcze więcej? O tym właśnie rozmawiano podczas spotkania w Tarnobrzeskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. – Mam świadomość, że dobre relacje buduje się latami. Liczę, że pierwszy krok, który właśnie poczyniliśmy będzie zaczątkiem tych dobrych relacji – dodał włodarz. W takim samym tonie mówił też ambasador. – Dzięki temu spotkaniu tworzymy przestrzeń do odkrywania wielu możliwości do współpracy – powiedział Hadil Fontes Da Rocha Vianna. Podkreślił, że zauważa wiele płaszczyzn do nawiązania takiej współpracy. To zarówno kultura, handel, edukacja, sport czy turystyka. – Jest tak wiele obszarów, gdzie Brazylia powinna wiedzieć więcej o Polsce i na odwrót – mówił ambasador Brazylii w Polsce

Podczas spotkania rozmawiano o tym, co w Tarnobrzegu i województwie podkarpackim może zainteresować Brazylię, a także czego od kontaktów z Brazylią oczekują tarnobrzescy przedsiębiorcy, środowisko tzw. biznesu. Owocem spotkania ma być opracowanie propozycji współpracy, propozycji otwarcia Tarnobrzega i Podkarpacia na taką współpracę. Z kolei podczas wizyty nad Jeziorem Tarnobrzeskim, którym ambasador był zauroczony, rozmawiano także na temat turystyki i rekreacji. Nie zabrakło rozmów o kulturze, tym bardziej, że gościa zafascynował Zamek Tarnowskich ze swymi fantastycznymi zbiorami ze słynnej Kolekcji Dzikowskiej. Mimo krótkiego pobytu w Tarnobrzegu ambasador znalazł czas na mniej oficjalne spotkanie z prezydentem Tarnobrzega w magistracie.

Info/fot. UM