Tarnobrzeg – info z 49 tygodnia roku

Myślicie już o Bożym Narodzeniu, czy wciąż trudno się skupić na świętowaniu? Kolejny wyjątkowy rok dobiega końca, zapraszam na podsumowanie tego tygodnia. Szpital, egzotyczna wizyta, nowy blok w planach, uszczelnianie systemu śmieciowego i rozważania nad metodą ich rozliczania, kebaby, beatyfikacja, dekoracja i archeolokalne malarstwo. Czego tu nie ma?

Powolny upadek szpitala?

Z jednej strony wciąż trwają inwestycje w budynki i wyposażenie, z drugiej strony coraz głośniej się mówi o nadchodzących zmianach na gorsze w Szpitalu Wojewódzkim. Wśród plotek pojawia się zamknięcie oddziału ginekologiczno-położniczego od nowego roku, zamknięcie oddziału wewnętrznego od świąt do drugiej połowy kwietnia, zamknięcie chirurgii dziecięcej. Problemem tradycyjnie są braki w załodze. Łatwo powiedzieć w ten sposób – braki kadrowe, ale jednocześnie ilu lekarzy z Tarnobrzega woli dojeżdżać do Nowej Dęby i dlaczego?

Losy szpitala nie zależą wprost od władz Tarnobrzega, bo placówka podlega pod marszałka województwa, jednak ewentualne cięcia akurat u nas będą świadczyć o pozycji Tarnobrzega w województwie, która po części zależy od lokalnych polityków i nas samych.

Co dalej z systemem rozliczania kosztów odbioru odpadów?

Niedawny przetarg na odbiór odpadów wygrało konsorcjum z udziałem FCC, zatem lada dzień powinniśmy poznać nowe stawki. Zakładamy, że wiele się nie zmieni. Była to jednak dobra okazja do innych zmian, a mieliśmy w tej sprawie różne zapowiedzi.

W październiku 2020 władze miasta zapowiedziały zmianę systemu rozliczania odpadów na powiązany ze zużyciem wody w gospodarstwie. System jest kontrowersyjny (jak wszystkie), ale na pewno bardziej szczelny. Plany miały być przedstawione na początku roku 2021, ale temat ucichł. Potwierdzałem w UM – nie zarzuciliśmy tej metody, o ile wyjaśnią się wątpliwości i działania uszczelniające nie przyniosą oczekiwanego rezultatu.

Działania uszczelniające system to była druga zapowiedź. W październiku tego roku UM informował o planowanym porównywaniu dostępnych miastu baz danych w celu wykrycia fałszywych deklaracji o ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość. Tymczasem efekty są średnie, chociaż zauważalne. Nie wdrożono jednak jeszcze wszystkich mechanizmów. Szczegółowe odpowiedzi z UM dostępne są w poniższym tekście:

Widno i bezpiecznie – ogłosiliśmy przetarg

Widno i bezpiecznie to niesławny projekt z budżetu obywatelskiego na rok 2020, który głosowanie wygrał, ale decyzją RIO przegrał, po czym miasto próbowało żeby jednak wygrał, ale wyrokami kolejnych instancji, w tym NSA, na całej linii ostatecznie przegrał. Mimo to, decyzją władz miasta, projekt będzie realizowany, chociaż nie w ramach budżetu obywatelskiego. Namieszane było jak mało co i kiedy, ale jak widać sądy sądami, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie.

Drugi blok Na Skarpie

Firma BF Development Sp. z o.o. budująca blok Na Skarpie stara się o pozwolenie na budowę na sąsiedniej działce. Kubatura budynku to prawie 4000 m3, zatem w planach mamy drugi blok po sąsiedzku. I dobrze. Pierwszy z budynków ma już ściany drugiej kondygnacji.

Dzikowiak 2.0

Dawno w centrum miasta nie mieliśmy dźwigu. Prace nad nowym Dzikowiakiem doszły do poziomu gruntu, obecnie powoli powstaje strop parteru.

Ścianka? Jeszcze nie wiemy

Czas mija, a ze ścianką nadal cisza. Pytałem, czekamy na jakieś informacje. To już mniej więcej pół roku opóźnienia względem terminu zapowiadanego na początku tego roku.

Egzotyczna wizyta

Nie macie wrażenia, że jesteśmy rzadko odwiedzani? Kiedy ostatnio odwiedził nas prezydent, czy premier? (nie mam na myśli byłych). Podobnie z wizytami z zagranicy. Wystarczy spojrzeć na wschód, o jakieś 30 km dalej i zarówno reprezentacji władzy centralnej, jak i zagranicy pojawiają się tam bez porównania częściej. Nie można jednak powiedzieć, że zupełnie nic się nie dzieje. W tym tygodniu odwiedził nas ambasador Brazylii, kraju bardzo dużego i na pewno perspektywicznego. Ale czy rzeczywiście znajdzie się pole do współpracy? Próbować można.

Można spojrzeć na materiał TVL

PKP

Dyskutujemy na forum o nowym rozkładzie i dworcu kolejowym, czy też centrum komunikacyjnym, które do tej pory możemy oglądać tylko jako plany na geoportalu. Olekko przywołał ciekawy przykład dworca z Lubaczowie, bardzo podobnego do naszego stanem i stylem. Mieszkańców kilka razy mniej, pociągów kilka razy mniej, czym zatem kierują się osoby decyzyjne wybierając dworce do remontu? Jest robota do zrobienia! Kto ma odpowiednią moc i chęci?

Dekoracja świąteczne c.d.

Chyba już mamy komplet dekoracji świątecznych na okna urzędu skierowano podświetloną instalację z herbem Tarnobrzega. Podoba się.

Można spojrzeć na materiał z TVL

Nowe kebaby na Mickiewicza

Nowe lokalne z sushi to opcja dla delikatniejszego podniebienia, ale na tradycyjny kebab wciąż jest zapotrzebowanie. Na ul. Mickiewicza, całkiem niedaleko od siebie otwierają się lada dzień The Star Kebab (na przeciw starej bramy do szpitala) i sieciowy Bafra Kebab (na miejscu dawnego dworca PKS). O tego typu przedsięwzięciach dyskutujemy od 7 lat na forum w wątku otwierane/zamykane gastronomia: https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=22&t=9572

Co po MediaMarkcie?

Lokal po MM stał jakiś czas pusty, podobno jeszcze w tym tygodniu ma się tam pojawić drugi sklep Rossmann, a niewiele później kolejne Pepco.

COVID stabilnie

IV fala w Tarnobrzegu jeszcze nie minęła. W tym tygodniu mieliśmy nowe 134 potwierdzone przypadki, czyli minimalnie więcej niż tydzień temu. Były również 3 zgony okołocovidowe.

Beatyfikacja ks. Michała Józefczyka?

TN wspomina o staraniach różnych środowisk o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego śp. ks. Michała Józefczyka. Ważny i wymagany element chyba jeszcze nie jest załatwiony, a chyba już można rozpocząć starania – chodzi oczywiście o cud. Szybkie dokończenie hospicjum byłoby cudem, ale chyba nie będzie uznane przez komisję.

Zmiany w Wodociągach

Głośno było o odwołaniu i konkursie na nowego dyrektora MOSiR, a inna zmiana kadrowa przeszła właściwie bez echa.
Pamiętacie ostatnie zmiany w Wodociągach? W zeszłym roku powołany niewiele wcześniej wiceprezes Witold Wiśniewski zastąpił wieloletniego prezesa Antoniego Sikonia. Teraz mamy nową panią wiceprezes.
Ktoś przeliczał, że wiceprezes to dodatkowe około 10 groszy do każdego m3 wody. A o zmianach kadrowych piszemy od paru lat na forum w tym wątku: https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=211043#p211043

Zbigniew Rubiś – wystawa tarnobrzeskiego malarza w MBP

Kto czytał „Błędy i wybaczenia” to na pewno pamięta postać Zbigniewa Rubisia, chociaż pojawiały się dyskusje czy we właściwy sposób opisaną. Do 31 stycznia w MBP dostępna będzie wystawa prac Rubisia ze zbiorów osób prywatnych. Pewnie warto zajrzeć, otwarte na tygodniu w godz. 10:00-17:00.

You May Also Like