Czy jazda bez pasów bezpieczeństwa wpływa na wypłatę odszkodowania?

W Polsce osoby podróżujące samochodem zobowiązane są do zapinania pasów bezpieczeństwa. Zignorowanie tego nakazu może skończyć się mandatem, poważnym urazem lub śmiercią w razie wypadku, a także obniżeniem wysokości odszkodowania. Przyjrzyjmy się zapinaniu pasów bezpieczeństwa w kontekście odszkodowania z OC i NNW!

Mnóstwo kampanii społecznych i informacyjnych, statystyki wypadków i zwykła znajomość fizyki powinny już dawno przekonać wszystkich kierowców i pasażerów do zapinania pasów bezpieczeństwa. Tak jednak się nie stało! Wciąż wiele osób ignoruje ten obowiązek, co może dla nich skończyć się wieloma problemami. W tym artykule zajmiemy się przede wszystkim kwestią odszkodowania, a więcej wiedzy o zagrożeniach związanych z brakiem zapięcia pasów bezpieczeństwa znajdziesz w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/co-grozi-za-brak-zapietych-pasow/.

Brak pasów a odszkodowanie

Zawsze ciekawie jest słuchać osób, które mają alternatywne poglądy, których z wielkim przekonaniem bronią. Oczywiście w kontekście pasów bezpieczeństwa jest cała rzesza kierowców (i pasażerów), którzy uważają, że powinni mieć prawo do ich niezapinania. Argumentują, że przecież może dojść do sytuacji, w której pasy bezpieczeństwa staną się pułapką i uwięzią kierowcą w płonącym aucie!

Niestety z taką interpretacją obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa jest jak z zepsutym zegarkiem, którego wskazówki się zatrzymały – w ciągu doby aż dwa razy wskazują prawidłową godzinę. Co tam, że przez resztę czasu jest całkowicie bezużyteczny. Zapinanie pasów ratuje życie i zmniejsza obrażenia (jeśli są poprawnie zapięte). To fakt, który nie podlega dyskusji. A co ważniejsze, brany jest przez ubezpieczycieli pod uwagę!

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Kazimierz jechał przepisowo bez zapiętych pasów jedną z ulic Wałbrzycha. Pech chciał, że z drogi podporządkowanej wyjechał mu nagle roztargniony Mieczysław i doszło do wypadku. Wina jest oczywista, a policja i karetka zostały wezwane, ponieważ Kazimierz uderzył głową w przednią szybę, złamał rękę i doszło do pęknięcia czaszki. 

Kazimierz zgłosił się do ubezpieczyciela Mieczysława po odszkodowania, które należało mu się z polisy sprawcy. Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie za szkody na mieniu (naprawa pojazdu) i wypłacił o połowę niższe odszkodowania na osobie, czyli związane z leczeniem, rehabilitacją i powrotem do zdrowia. Mieczysław był oburzony, ale ubezpieczyciel wskazał, że poszkodowany przyczynił się do powstania szkody, ponieważ jechał bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. 

Powyższa historia to tylko przykład, ale w sądach toczą się sprawy w związku z obniżeniem wysokości odszkodowania w związku z przyczynieniem się. Jeśli w konkretnej sprawie biegli wykażą, że brak pasów zwiększył obrażenia poszkodowanego, to sąd uzna obniżenie wysokości odszkodowania za zasadne. Może zdarzyć się i tak, że przyczynienie będzie niższe, a może wyższe – każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że jazda z niezapiętymi pasami, to proszenie się nie tylko o mandat, ale o problemy w razie wypadku – zarówno zdrowotne, jak i finansowe! Jakich ubezpieczeń komunikacyjnych dotyczy kwestia przyczynienia się do zwiększenia lub powstania szkody w kontekście jazdy bez pasów bezpieczeństwa?

Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa podczas jazdy może być przyczyną obniżenia odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia lub NNW poszkodowanego. Autocasco chroni pojazd ubezpieczonego, a ubezpieczenie assistance samochodu zapewnia wsparcie w razie wypadku, awarii czy kradzieży – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Zapinajmy więc pasy bezpieczeństwa – jest to jedynie w naszym interesie. Dodatkowo do problemów z odszkodowaniem dochodzą mandaty – także dla pasażerów!

Mandat za niezapięte pasy

W myśl przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym tylko nieliczni mogą poruszać się bezkarnie bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Należą do nich choćby taksówkarze przewożący inne osoby, instruktorzy nauki jazdy i egzaminatorzy (podczas wykonywania swoich obowiązków), zespoły medyczne udzielające pomocy medycznej czy funkcjonariusze i konwojenci. Reszta z nas, jeśli nie chce dostać mandatu podczas kontroli, musi mieć je zapięte.

Jeśli policja zatrzyma kierowcę, który prowadzi auto bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, to otrzyma on mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. W przypadku, gdy pasażer nie będzie miał zapiętych pasów to zarówno on, jak i kierowca, otrzymają mandaty w wysokości 100 zł, a dodatkowo na konto kierowcy trafią dodatkowe 4 punkty karne. Prowadząc samochód, powinniśmy zawsze zwrócić uwagę pasażerom, by zapinali pasy bezpieczeństwa, by w razie kontroli nie płacić za ich beztroskę!

Artykuł partnera

You May Also Like