Akwarium do domu

Akwarium to prosty i niezbyt drogi pomysł na umilenie sobie życie towarzystwem jakiegoś domowego zwierzęcia. Tym bardziej, że można kupić już gotowe zestawy akwariowe o różnych wymiarach, które na pewno na początek znacznie ułatwią przygodę z hodowlą rybek.

Posiadanie w mieszkaniu lub domu kawałka wodnego świata to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają czasu na wychodzenie z psem lub boją się, że w mieszkaniu mogą zagościć na długo brzydkie zapachy z powodu posiadania na przykład kota lub królika. Rybki to również przysłowiowy strzał w dziesiątkę dla alergików, ponieważ pozbawione są one jakichkolwiek alergenów.

Warto również wiedzieć, że hodowla rybek nie wiąże się z ich ingerencją we wszystkie domowe pomieszczenia domowe, z czym trzeba się liczyć, gdy decydujemy się na psa lub kota. Po naszym powrocie do domu z pracy akwarium będzie zawsze w tym samym miejscu, co poprzednio a jego mieszkańcy na pewno w czasie nieobecności domowników nie pogryźli dywanu lub wspinali się na zasłony. Nie wydawali też z siebie żadnych odgłosów, dlatego sąsiedzi nie będą mieli do nas pretensji, że nasi zwierzęcy lokatorzy przeszkadzali im w odpoczynku lub pracy. Mieszkańcy akwarium nie ograniczają również tak swobody lokatorów jak na przykład psy lub koty Gdy chce się wyjechać, to wcześniej przygotowane akwarium przetrwa bez opieki nawet dwa tygodnie.

Poza tym dobrze utrzymane akwarium będzie zawsze żywą ozdobą domu lub mieszkania. Taki efekt dadzą nawet proste zestawy akwariowe z zadbanymi roślinami. A one, aby się dobrze rozwijały, potrzebują obecności odpowiedniego poziomu CO2 w akwarium. Wykorzystują go w procesie fotosyntezy. Pobierają wodę, sole mineralne i dwutlenek węgla. W ten sposób rosną i gromadzą substancje odżywcze, przy okazji wytwarzają niezbędny do życia tlen. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń zapewniających właściwą ilość CO2 w akwarium. Na pewno również przyda się również filtr kubełkowy, który zapewni właściwą jakość wodnego środowiska w pigułce.

Miłe dla oka i czyste akwarium ma też znaczenie terapeutyczne. Wiele badań dowiodło, że codzienna, nawet krótka, obserwacja życia rybek, wpływa na znaczne zmniejszenie poziomu stresu u człowieka. Również dzieci i ma dla nich walory edukacyjne. Dbanie o akwarium wymaga skrupulatności i odpowiedzialności, i może  również niepostrzeżenie wywołać chęć poszerzenia swojej wiedzy, ponieważ same zaczną interesować się na przykład dlaczego rośliny akwariowe nie gniją w wodzie i jak ryby mogą w niej swobodnie oddychać?

Artykuł partnera