Tarnobrzeg – info z 51 tygodnia roku

Blisko coraz bliżej i trzeba będzie zebrać podsumowanie z całego tego roku. Może się uda. Pewnie niektórzy się zdziwią, ale dla Tarnobrzega to wcale nie był zły rok. A tymczasem co mieliśmy ciekawego w tym tygodniu? Zaczniemy od czegoś bardzo nieciekawego, ale przecież interesującego.

Znów mamy problemy formalne z Budżetem Obywatelskim

Po wpadce i kolejnych przegranych postępowaniach z BO2020 wydawało się, że dołożymy wszelkich starań, żeby błędy proceduralne się nie powtórzyły. Niestety Regionalna Izba Obrachunkowa kolejny raz znalazła błędy w przygotowaniu, opiniowaniu i wyborze projektu, w dodatku kolejny raz w sprawie zwycięskiego projektu „miejskiego”, czy też intensywnie promowanego przez władze miasta.

O co chodzi tym razem?
Zgłoszony projekt dotyczący remontów chodników był konkretny, ale po szacunkach miejskich komórek wyszło, że zbyt kosztowny, żeby zmieścić się w kwocie dużego projektu. Sporządzono więc projekt chodnikowy pod inną nazwą, który miał być jego modyfikacją, uzgodnioną z nieznanym szerzej inicjatorem projektu, przy czym tym razem określono jakie dokładnie prace miałyby być przeprowadzone. Z jednej strony bezpiecznie, z drugiej strony RIO uznało, że to już nie budżet obywatelski, tylko przydzielenie puli prezydentowi, który wydawałby je na chodniki według własnego uznania. Ten projekt komórki miejskie zaopiniowały pozytywnie, koszty były w normie, ale był wątpliwy prawnie. Ostatecznie pod głosowanie trafił pierwotny projekt, czyli taki, którego wysokości nie zaakceptowały miejskie komórki, co więcej uznały, że szacunkowy koszt jego realizacji przekracza wyznaczoną przez miasto kwotę.

Jak to streścić? Miasto ogłasza warunki, po czym promuje projekt, który ich nie spełnia, po czym projekt modyfikuje, ale w sposób kwestionowany przez RIO, a następnie poddaje pod głosowanie projekt nie spełniający warunków, co stwierdziło miasto, po czym miasto ogłasza, że wygrał projekt, który nie spełnia określonych przez miasto warunków, co wykazały szacunki miasta. I wówczas po raz kolejny pojawia się „złe” RIO, które utrudnia realizację woli mieszkańców, którzy tak licznie głosowali za chodnikami. Napisałem o tym z cytatami w osobnym tekście.Och jakże przydają się oficjalne dokumenty, bo skąd byśmy się o tym wszystkim dowiedzieli? Ze strony miasta, albo profilu prezydenta?

Inwestycje

Szykuje się szereg inwestycji na osiedlach. Mamy postępowania na:
– Opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej wraz z nadzorem autorskim dla zadania inwestycyjnego pn.: Rozbudowa ciągu dróg na oś. Przywiśle w Tarnobrzegu: a) Rozbudowa ulic: Aleja Niepodległości, Plac Tysiąclecia, Armii Krajowej, Aleja Skalna Góra. b) Rozbudowa ulic: Kosmonautów, Plac Narutowicza, Wianek. c) Rozbudowa ulicy Ludwika Waryńskiego.
– Opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowych wraz z nadzorem autorskim dla zadania inwestycyjnego pn.: Przebudowa ciągu dróg na oś. Piastów w Tarnobrzegu
– Opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowych wraz z nadzorem autorskim dla zadania inwestycyjnego pn.: Przebudowa obiektu mostowego na rzece Mokrzyszówce w celu zapewnienia kontynuacji ciągu pieszego ul. Bema w km 3+158 na osiedlu Sobów w Tarnobrzegu”.
– Opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowych wraz z nadzorem autorskim dla zadania inwestycyjnego pn.: Budowa drogi gminnej – ulicy Chrobaka w Tarnobrzegu.
– Opracowanie kompleksowej dokumentacji Programu Funkcjonalno – Użytkowego (PFU) obejmującego swoim zakresem: 1/ Budowa drogi – ul. Siarkowej na odcinku od skrzyżowania z ul. Mickiewicza i ul. Orląt Lwowskich do skrzyżowania z ul. Żeglarską; 2/ Budowa drogi – ul. Chmielowskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Zakładową poprzez planowane skrzyżowanie typu rondo ulic Zakładowej, Turystycznej i Chmielowskiej do granic administracyjnych Miasta Tarnobrzega; 3/ Budowa drogi – ul. Kajmowskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Dworską do skrzyżowania z ul. Żeglarską.
– Opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowych wraz z nadzorem autorskim dla zadania inwestycyjnego pn.: Budowa drogi – ul. Michała Pazia w Tarnobrzegu.
– Opracowanie dokumentacji projektowo – kosztorysowych wraz z nadzorem autorskim dla zadania inwestycyjnego pn.: Budowa dróg na osiedlu Zakrzów w Tarnobrzegu obejmującej swym zakresem: a/ Budowę drogi – ulicy Szczęśliwej w Tarnobrzegu. b/ Budowę drogi – ulicy Zbożowej w Tarnobrzegu.

W wątku budowlanym pojawiła się informacja, że Karuzela Tarnobrzeg sp. z o.o. złożyła kolejny wniosek o pozwolenie na budowę, tym razem na zachodniej części działki, bliżej torów. Co z tego wyjdzie, wciąż trudno powiedzieć.

Miasto złożyło wniosek o pozwolenie na budowę oświetlenia ciągu pieszo-rowerowego przy Wisłostradzie.

Na Przywiślu pojawiło się drobne udogodnienie, a to przecież tylko początek:

Ostateczny odbiór ścianki wspinaczkowej

Według informacji TVL ścianka wspinaczkowa imienia… (no właśnie, będzie jakaś nazwa, albo czyjegoś imienia?) została odebrana w dniu 21 grudnia. Otwarcie ma nastąpić „wkrótce”.

Nowy dyrektor MOSiR

Ścianką będzie zarządzać już nowy dyrektor MOSiR, konkurs wygrał p. Przemysław Smoliński. Oby to wszystko sprawnie zagrało.

Co z tym szpitalem?

Zgodnie z zapowiedziami zamykamy kolejne oddziały szpitala, na minimum kilka miesięcy i bez gwarancji powrotu. Najwięcej informacji w rozmowie Leliwy z p.o. dyrektora szpitala:

i w informacji NW24 z Urzędu Marszałkowskiego:

https://nadwisla24.pl/2021/12/20/jestesmy-w-stalym-kontakcie-z-dyrektorem-szpitala-urzad-marszalkowski-do-sytuacji-w-tarnobrzeskiej-placowce/

Jak jesteśmy przy ochronie zdrowia, to w przychodni specjalistycznej pojawił się nowy sprzęt:

A jak byliśmy przy NW24, to redakcja informuje o uporczywym złośliwym zgłaszaniu ich wpisów na fejsie jako prezentujących nagość i zachowania seksualne. Jeśli takimi są prezentowanie „nagiej prawdy”, albo informacje, że znowu ktoś chce nas wy….

Kolejna inicjatywa ustępującej TRK

Na koniec trwającej kadencji pełnego składu TRK pojawiają się kolejne aktywności, np. apel do prezydenta w sprawie utworzenia w Tarnobrzegu Domu Samotnej Matki:

To nie koniec tematu ochrony Zwierzyńca

Było porozumienie z nadleśnictwem, później inicjatywa, podpisy, opinie i udane głosowanie nad uchwałą w sprawie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego na terenie lasów Zwierzyniec i Jasień, a tymczasem na chwilę przed publikacją uchwały w stosownym dzienniku, oprotestowało ją Nadleśnictwo Nowa Dęba. Szczegóły we wpisie inicjatora uchwały:

WPF

Co tam ciekawego czytamy w Wieloletniej Prognozie Finansowej? Że w tym roku deficyt to co prawda prawie 10 mln złotych, ale za to od kolejnego będą już nadwyżki od 3 do ponad 8 mln zł, dzięki czemu będziemy sprawnie spłacać z nadwyżek nasze długi, schodząc z blisko 115 do 57 mln zł zadłużenia w roku 2030. Dokument jest bo musi, ale zawsze mnie bawiły te tabelki.

Mamy oficjalnie MOF Tarnobrzeg

MOF, czyli Miejski Obszar Funkcjonalny Tarnobrzeg. Lider może być tylko jeden (Tarnobrzeg, no bo kto?), a w skład MOF wchodzą jeszcze gminy partnerskie Nowa Dęba, Baranów Sandomierski, Grębów i Gorzyce. Oby wspólne działania były z korzyścią dla wszystkich.

COVID? Nie chce mi się sprawdzać statystyk, niestety znów się pojawił w pobliżu.

Otwarte lodowisko na Dzikowie

Dobre wieści – wczoraj otwarto Białego Orlika, czyli zimowe lodowisko przy SP9. Tak to wygląda:

Słuchowisko o Stanisławie Jachowiczu

Ostatnio był wykład o Tarnobrzegu w czasach Stanisława Jachowicza, a teraz mamy kolejną ciekawostkę. Dzięki TDK można posłuchać słuchowiska o Stanisławie Jachowiczu. Brzmi profesjonalnie.

Nowy harmonogram odbioru odpadów

Nie spotkałem jeszcze informacji o ewentualnych nowych stawkach po przetargu na najbliższe 3 lata, ale mamy już nowy harmonogram. Do pobrania tutaj:
http://www.tarnobrzeg.pl/download/gfx/tarnobrzeg/pl/defaultaktualnosci/10/3335/1/harmonogram_tarnobrzeg_-_jednorodzinne_2022_ver._3_2.doc

You May Also Like