Tarnobrzeg – info z 2 tygodni roku 2022

Rok rozkręca się powoli, stąd podwójna edycja, a mimo to krótka.

Poza tym dopiero wrzucałem było podsumowanie całego zeszłego roku. Jeśli ktoś nie czytał, to można je wciąż znaleźć pod poniższym linkiem:

Statystycznie jest źle i coraz gorzej

Mamy statystyki miejskie za kolejny rok. Niestety umiera nas jeszcze więcej i rodzi się jeszcze mniej. W zeszłym roku Tarnobrzeg oficjalnie stracił 728 mieszkańców. Otwarto ponad 200 nowych przedsiębiorstw, odwieszono 56 działalności przy 136 zawieszonych i 119 zamkniętych firmach. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu raczej lepiej nie będzie.

To ile miała kosztować ta ścianka?

Olekko wyciągnął na forum dyskusję kandydatów na prezydenta z kampanii wyborczej. Obecny prezydent Dariusz Bożek, zapewniał w niej, że przywoływana przez niektórych informacja, że wykończenie ścianki będzie kosztować jeszcze 1,5 mln zł jest nieprawdziwa, bo prace wyceniono na około 400 tys. zł. Ostatecznie rzeczywiście nie dołożyliśmy 1,5 mln tylko grubo ponad 2 miliony, czyli ponad 400% więcej niż szacunki podane przez prezydenta w kampanii wyborczej. Skąd tak kosmiczne niedoszacowanie kosztów? Wypowiedź do odsłuchania poniżej.

Ile by nie było, dobrze że zakończyliśmy już prace przy ściance, szkoda tylko że dalej jest zamknięta.

Konsultacje w sprawie zagospodarownia os. Sebinów i terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Puściłem do UM pytania, dotyczące przebiegu konsultacji w sprawie zagospodarowania terenów nad Jeziorem Tarnobrzeskim i zagospodarowania os. Serbinów, które wrzucił na forum norweski_leśny. Na początku stycznia otrzymałem obydwie odpowiedzi. Szczegóły w linkowanych poniżej tekstach.
Nadesłanych uwag w sprawie Serbinowa było niewiele, niby dotyczyły zieleni i głównego deptaka, ale wciąż najczęściej poruszanym tematem były dodatkowe miejsca parkingowe.

W sprawie jeziora dominowały konkretne rozwiązania, z których pewnie część może zostać wdrożona – coś dla psiarzy, coś dla wędkarzy, coś dla żeglarzy, coś dla kajakarzy, coś dla rowerzystów, coś dla plażowiczów. Budowa domków na wynajem (po co jeśli tyle się buduje prywatnych?), pomysł nieco skansenowy – rekonstrukcja chaty Wiącka, więcej ścieżek rowerowych, wieży widokowej, wykorzystanie COP-ruin. Ktoś przeciw?

Jak jesteśmy przy Jeziorze – rozpoczęły się prace przy budowie trzech nowych parkingów.

Kolejne inwestycje nie ograniczają już na szczęście dostępu do akwenu. W słoneczne weekendy teren cieszy się dużą popularnością, chociaż wszystko pozamykane.

Widać przy okazji, że drewniana konstrukcja schodów i poręczy się nie do końca sprawdziła, miejscami drewno mocno spróchniałe.

Hetman w pierwszej 50 liceów w Polsce

Do takich informacji zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Tarnobrzeskie SLO im hetmana Jana Tarnowskiego zajęło pięćdziesiąte miejsce w Polsce i drugie na Podkarpaciu w rankingu Perspektyw. I z jednej strony taki wynik oczywiście bardzo cieszy, a z drugiej strony, zdolna młodzież to niestety wciąż nasz popularny towar eksportowy. Jaka część absolwentów Hetmana wróci do Tarnobrzega i okolic? I kto się czuje za to odpowiedzialny?

LO im Kopernika zajęło w rankingu 453 miejsce, a liceum Małego Księcia uplasowało się na zaskakująco niskiej 507 pozycji. Edukacja zdalna tak namieszała?

Zbliża się 30 finał WOŚP

Tarnobrzeski sztab WOŚP zaprasza do przesyłania fantów na licytacje internetowe, przypomina też o wystawionych już puszkach stacjonarnych. Szczegóły finału wkrótce.

Piętrzą się problemy wokół uchwały o ZPK

Miejską uchwałę o Zespole Przyrodniczo-Krajobrazowym oprotestowały już dwa państwowe podmioty – Wojewoda Podkarpacki i Lasy Państwowe. Pisma w tej sprawie udostępnił inicjator powołania ZPK dr Witold Zych:

Główne podnoszone argumenty to brak na terenie naszych lasów odpowiednich walorów, które miałyby być chronione. Już teraz się wydaje, że przed WSA może być trudno obronić uchwałę, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Hala Siarkopolu

Pojawiła się informacja o decyzji środowiskowej dla inwestycji „Budowa hali przemysłowej z zapleczem socjalno-biurowym oraz częścią techniczną wraz z placem manewrowym oraz infrastrukturą techniczną na działce nr ew. 957/48 obręb Machów w miejscowości Tarnobrzeg”. Coś nowego?

Dzikowiak znów równo z gruntem

Koncertowo

Koncertowo czas nam dopisał, szczególnie wczoraj. Dwa koncerty kolędowe w dwóch parafiach, minimalnie naszły na siebie, ale prawie dało się uczestniczyć w obydwu. W kościele pw. Chrystusa Króla wystąpił duet Mirosław „Koval” Kowalewski i Zbigniew Murawski z legendarnej grupy Zejman & Garkumpel.
Poniżej można obejrzeć jak to wyglądało i posłuchać jak brzmiało, klimatu i energii nie brakowało: https://www.facebook.com/plugins/video.php?h

Troszkę wcześniej w miechocińskim kościele pw. św. Marii Magdaleny odbył się koncert „Zespołu w Składzie”, w składzie którego znajdujemy chociażby 40% obecnej Luxtorpedy czy dawnego składu Armii. Aranżacje i wykonanie zawodowe, a wszystko ze szczerym kolędowym przekonaniem, dęciakami i świetnym wokalem Katarzyny Bogusz. Może ktoś wrzuci jak to brzmiało, a tymczasem zdjęcie jak to wyglądało.

I znów przy okazji – skoro jesteśmy przy miechocińskim kościele, to udało mi się jakiś czas temu byle jakim sprzętem pstryknąć to czego na co dzień nie widać, czyli gotyckie freski.

Na koniec obrazy ruchome

Kolejny filmik z tarnobrzeskim akwenem

Film promocyjny tarnobrzeskich strażaków z PSP


You May Also Like