Tarnobrzeg – info z 3 tygodnia roku 2022

Początek roku upływa pod znakiem podwyżek. Drożeje prąd i gaz, wzrosły lokalne podatki, a teraz o podwyżce swoich diet będą debatować radni. Zabytkowa do niedawna łąka w centrum została ogrodzona. Budowa galerii to znak czasów i dobra okazja do obserwacji reakcji jako zjawiska społecznego. No i może będziemy mieli spalarnię w Machowie.

Nie macie wrażenia, że ten początek roku minął bardzo szybko? W trzecim tygodniu stycznia wróciła biała zima. Mróz niewielki, co cieszy wszystkich ogrzewających lokale, czekających z coraz większą niecierpliwością na dalsze ocieplenie tarnobrzeskiego klimatu.

Tarnobrzescy radni zdecydują czy przyznać sobie podwyżki od zeszłego sierpnia

W uzasadnieniu uchwały zwrócono uwagę, że diety w tarnobrzeskiej RM nie zmieniały się od 19 lat. Nowa ustawa dała możliwość i okazję do gwałtownej podwyżki, którą już w zeszłym roku wykorzystała większość samorządów. Podstawę diety ma stanowić 75% 2,4-krotności tzw. kwoty bazowej, która na koniec 2021 roku wynosiła około 1789 zł. Licząc dalej 2,4 krotność kwoty bazowej to 4294 zł i taka byłaby maksymalna kwota do dyspozycji w dużych miastach. W przypadku gmin poniżej 60tys. mieszkańców diety mogą wynosić nie więcej niż 70% diety maksymalnej.

Jeśli u nas jako podstawę przyjmiemy 75% z 2,4-krotności, to otrzymujemy kwotę 3220 zł. Według projektu uchwały diety mają wynosić:
90% podstawy dla Przewodniczącego Rady Miasta,
80% dla jego zastępców,
70% dla Przewodniczących Komisji RM i
60% dla zwykłych radnych. Dla przewodniczących osiedli stawka miałaby wynosić 15%.

Jeśli wszystko dobrze liczę, wychodzą kwoty:
2899 zł dla przewodniczącego,
2576 zł dla zastępców,
2254 zł dla przewodniczących komisji,
1932 zł dla radnych bez dodatkowych funkcji i
483 zł dla przewodniczących osiedli.
Czy podwyżka diet zmieni naszą radę w kolejnych kadencjach? Nie sądzę. Tym bardziej to może być dobry pomysł na dorobienie sobie do emerytury.

Inwestycyjnie

Inwestycyjny temat tygodnia to bez wątpienia ogrodzenie terenu łąki przy głównym skrzyżowaniu w mieście, do niedawna chronionej łąki zabytkowej. Wszystko wskazuje na to, że tym razem prace przy budowie galerii handlowej naprawdę się rozpoczną.

Za dwa miesiące Tarnobrzeg.info skończy 18 lat, a temat budowy galerii handlowej przewijał się w dyskusjach od samego początku. Trochę tego było: Mayland, Tesco, lokalizacje od Mokrzyszowa po Polmozbyt. Ostatnie, wciąż trwające problemy, to plany na dwie galerie jednocześnie, a w przypadku tej konkretnie działki bzdurne ograniczenia z powoływaniem się na rzekomą wartość historyczną zaniedbanej łąki. Stąd wcześniejsze plany budowy byleczego na miarę istniejących wówczas ograniczeń i przeprojektowanie inwestycji na stosowną (do miejsca i miasta) skalę, kiedy ograniczenia szczęśliwie zniesiono. W międzyczasie doszło do rzekomego przekazania łapówki za odpowiedni plan dla tej okolicy, aresztowania urzędującego prezydenta i całego związanego z tym zamieszania. A jednak chyba w końcu się udało.

Pojawiły się przymiarki do komercjalizacji hali, gdzie wiodącą rolę odzieżową przejmuje 5 marek LPP: Reserved, Mohito, House, Cropp i Sinsay. Możemy zatem oczekiwać azjatyckiej odzieży polskiej marki, ale niektórzy liczyli na azjatycką odzież światowych marek. Chyba nikt się nie spodziewał, że pojawią się w Tarnobrzegu marki Inditexu, jak Zara i cała reszta, ale na H&M obecne w Stalowej Woli i Mielcu, czy C&A już nadzieje jakieś były. Pozostajemy zatem z zakresie galeryjnej wagi lekkopółśredniej, co oczywiście może młodzież rozczarowywać, a osoby dojrzałe przejmować rozgoryczeniem na wiecznie narzekającą młodzież, na ten Tarnobrzeg, albo i generalnie Polaków i ich mentalność. Niezależnie od odzieżówki, po 30 latach ma wrócić do miasta Empik, ma być wielosalowe kino i trochę gastronomii z Turkiem, Chińczykiem i Włochem. Czy pojawienie się kina sprowadzi kinową aktywność TDK do ambitniejszych projekcji w ramach DKF, które pamiętam z młodości? Oby.

Generalnie rynek handlowy w mieście przetasuje się całkowicie, wpływając pewnie w znaczącym stopniu na drugą z planowanych inwestycji. Bo co w tej sytuacji miałoby się pojawić w galerii za torami? Dokładnie to samo? Waga średnia z H&M? Zejście do wagi muszej z Textilmarketem i Kikiem, gdzie jedynym atraktantem byłby market budowlany?

W tym momencie po raz kolejny zrobię projekcję kampanii wyborczej w roku 2023:
Otwieramy galerię handlową, z markową odzieżą, parkingami, kinem, restauracjami itd. na którą czekaliście 20 lat.
Wybudowaliśmy obwodnicę, na którą czekaliście 40 lat.
Zagospodarowaliśmy teren wokół Jeziora Tarnobrzeskiego, tworząc drogi, parkingi, infrastrukturę, stwarzając warunki do budowy bazy turystyczno-lokalowej i bazy nurkowej.
Wyremontowaliśmy dużą część głównych dróg w centrum, strefie i na osiedlach.
Inwestowaliśmy w oświetlenie i chodniki.
Dzięki naszym staraniom pozyskaliśmy setki milionów złotych ze środków zewnętrznych.
Wywalczyliśmy środki na Kolekcję Dzikowską.
Budownictwo mieszkaniowe osiągnęło poziom nie obserwowany w mieście od dekad.
Powstała oczekiwana ścianka wspinaczkowa, centrum zmieniło się dzięki nowemu Dzikowiakowi, a w strefie pojawiły się nowe zakłady dające zatrudnienie, mamy też czterogwiazdkowy hotel.
Jednocześnie zmniejszyliśmy zadłużenie miasta (bo obligacje i zastawienie Wodociągów się w to nie wliczą).
Ostatnia pięciolatka to niespotykany dotąd w historii miasta czas rozwoju i dobrobytu.
I trudno będzie z tym za dwa lata dyskutować.

Budowa parkingów nad Jeziorem

Trwają prace, poniżej materiał TVL z wypowiedzią Pani naczelnik.

A skoro tyle się inwestuje nad Jeziorem, to może by w końcu raz a dobrze zrobić tą walącą się ścieżkę rowerową wzdłuż Wisłostrady? Słabo to wygląda.

Jakby ktoś zapomniał, to od ponad miesiąca mamy ukończoną ściankę wspinaczkową 😉 Super, co nie?

FCC szykuje się do budowy spalarni odpadów

Na wniosek FCC Environment CEE GmbH; Hans-Hruschka Gasse 9; 2325 Himberg; Austria prezydent wszczął postępowanie w sprawie środowiskowych uwarunkowań dla budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów pn. „Energia dla Tarnobrzega”, zlokalizowanego przy ul. Chmielowskiej w Tarnobrzegu. I bardzo dobrze, próbujmy. Większa samodzielność, ograniczenie niepotrzebnego transportu, a może i nierosnące koszty, bo na spadające nie liczę. Do tego moc energii dla Tarnobrzega. Powodzenia!

ZRID dla ul. Budowlanych

Radny Sławomir Stępak wnioskuje o przygotowanie ZRID dla ul. Budowlanych, która jest dojazdem do istniejącej zabudowy na ul. Robotniczej, ale też nowych terenów zaplanowanych pod budownictwo jednorodzinne według nowego MPZP dla os. Miechocin. Zamiast obecnej jezdni o szerokości miejscami 2,8 m, miałaby powstać 5-metrowa droga z chodnikiem o szerokości 2 m.

Tarnobrzeg wdraża miejsce drobny handel dla rolników i ich rodzin

Zgodnie z centralną ustawą Tarnobrzeg wyznacza miejsca do sprzedaży produktów rolnych i rękodzieła przez rolników i ich rodziny. Teren ma być dostępny bezpłatnie w piątki i soboty od wczesnych godzin porannych do popołudnia. W naszym przypadku wyznaczono teren przy ul. Kwiatkowskiego, mamy zatem legalizację i ucywilizowanie istniejącego od lat handlu przed bramą.

RDM vs. ŚNIEG – no jest lepiej!

Po zaskakującym zwykle śniegu przewinęły się na forum pochwały dla RDM za skuteczne poranne odśnieżanie miasta, wyraźnie lepsze niż u sąsiadów. Da się. Oby tak dalej!

Znamy skład Tarnobrzeskiej Rady Kobiet na drugą kadencję

Prezydent zmniejszył grono doradzających kobiet o połowę, zatem większość nazwisk zniknęła z listy, ale jednocześnie większość nowej TRK to członkinie z pierwszej kadencji.

W Tarnobrzeskiej Radzie Kobiet pozostają:
Katarzyna Paluch,
Grażyna Potańska,
Justyna Uchańska,
Małgorzata Zych,
Monika Stępień,
Beata Góra,
Bożena Nowak,
Elżbieta Piejko.
Nowe członkinie TRK to:
Agata Wieczorek (SP9?),
Beata Kotasiak-Wójcik (MHMT).

COVID 19-22

Na kwarantannie uwięziono obecnie 720 mieszkańców Tarnobrzega. W ciągu tygodnia odnotowaliśmy 151 nowych zakażeń, 4 osoby zakażone zmarły. Styczniowe zgony obecne w szczegółowych danych (1-17 stycznia) to łącznie 8 osób, wszystkie w podeszłych latach, z czego 5 to osoby niezaszczepione, a 3 to osoby zaszczepione. Jak się rozglądam wśród znajomych, to w ostatnich tygodniach (nie licząc dzieci), chorowały niemal wyłącznie osoby zaszczepione, z tego niektórzy po trzech dawkach. A jak w Waszym otoczeniu?

Ratownictwo medyczne na PUZ

Po pielęgniarstwie od października 2022 rusza na PUZ Tarnobrzeg kierunek ratownictwo medyczne. I bardzo dobrze.

Poszukiwany dyrektor do szpitala

Mamy oficjalny konkurs na dyrektora tarnobrzeskiego szpitala. Kontynuacja kursu i ścieżki, czy jednak może być lepiej?

Ruchome obrazki

Nurkowe filmowe podsumowanie roku 2021 nad (pod?) Jeziorem Tarnobrzeskim

Spojrzeliśmy na Jezioro od dołu, to można po raz kolejny od góry. Jakoś nie nudzą mi się takie widoki, a Jezioro jest wyjątkowo wdzięcznym obiektem dla droniarzy.

Konsultacje społeczne projektu programu regionalnego

Tarnobrzeska PUZ zapowiada transmisję Konsultacji społecznych projektu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to transmisję będzie można śledzić na tym YT:

XXX finał WOŚP

Info prosto z tarnobrzeskiego sztabu:
Trzydziesty Finał WOŚP w Tarnobrzegu ponownie, z powodu pandemii będzie się odbywać w reżimie sanitarnym. Po raz drugi przenosimy się głównie do Internetu i TV, chociaż nie zabraknie w programie tradycyjnych punktów takich jak loteria czy kolejna ósma już edycja tarnobrzeskiego biegu “Policz się z cukrzycą”. Tarnobrzeskie granie rozpoczniemy na Placu Bartosza Głowackiego. O godzinie 11:00 tradycyjnie już Finał otworzy Bieg Policz się z cukrzycą. Także od godziny 11:00 przy Tarnobrzeskim Centrum Wolontariatu wystartuje loteria fantowa i Tarnobrzeska Bitwa o Złoty Wałek – konkurs ciast! Wraz z naszymi partnerami zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie na najlepszy placek. Główna część naszego grania rozpocznie się o godzinie 15:00.

Na naszych mediach społecznościowych, stronie internetowej oraz w telewizorach tarnobrzeżan rozpocznie się impreza główna. Dzięki współpracy z lokalną telewizją TVL Tarnobrzeg, będziemy mogli zagościć w Waszych domach. W programie imprezy głównej m.in. koncerty Fast Fingers, Dagi Czechury, Gunja Transformers. Oprócz tego aukcje on-line, wspomnienia z lat ubiegłych, czy gotowanie na ekranie.

Program 30. Finału WOŚP
11:00 Plac Bartosza Głowackiego – Start. 7. Tarnobrzeskiego Biegu “Policz się z cukrzycą”
11:00 Tarnobrzeskie Centrum Wolontariatu – Start Loterii i Kiermaszu Ciast konkursowych (do wyczerpania fantów i placków)
15:00 -20:00 TVL Tarnobrzeg & Online – Relacja Online 30.Finału:
Koncerty zespołów Fast Fingers, DAGA, Gunja Transformers, Występy FRAM, Fitnesski, występy solistek, reportaż z 29. Finału WOŚP w Tarnobrzegu i wiele innych!

A tutaj na tarnobrzeski finał zaprasza osobiście Pan Jerzy:

You May Also Like