Praca w Rzeszowie – Co warto wiedzieć? Na co zwracać uwagę?

Podkarpacie kojarzy się z regionem o stosunkowo wysokim bezrobociu, mimo to w Rzeszowie nie brak ofert pracy. Mało tego – coraz więcej młodych ludzi właśnie z tym miastem wiąże swoją przyszłość. Jeszcze niedawno wydawało się to nierealne, ale dziś Rzeszów powoli staje się lokalną metropolią.

Bezrobocie w Rzeszowie nie odstrasza młodych

Kojarzony raczej z końcem Polski niż miejscem, w którym można zapuścić korzenie na dłużej, Rzeszów powoli odczarowuje smutną rzeczywistość. Mimo iż bezrobocie w 2021 roku wynosiło tu blisko 6%, to wiele osób z regionu podkarpackiego właśnie tu migruje w poszukiwaniu pracy. Obserwuje się wyraźny wzrost liczby nowych mieszkańców i jednocześnie mniejszą migrację na dalsze odległości. Już nie Kraków, Poznań czy Warszawa, ale właśnie Rzeszów staje się ostoją dla poszukujących pracy.

Niewątpliwie jest to kierunek słuszny, bo Rzeszów mocno rozwinął się w ostatnich latach, inwestując w budownictwo, kulturę i gastronomię. To już nie tylko sypialnia, ale całkiem realna oferta dla młodych ludzi, którzy poza pracą chcą mieć gdzie spędzać czas z przyjaciółmi. Stąd nowe oferty pracy (dostępne między innymi na gowork.pl) obejmują także te branże, które świadczą usługi dla ludności – jak właśnie gastronomia), ale też skrajnie inne – bardziej specjalistyczne.

Ile można zarobić w Rzeszowie?

Jak w każdym mieście, tak i w Rzeszowie wynagrodzenie zależne jest od konkretnej branży. Jednak ogólnie da się zauważyć, że wynagrodzenia na Podkarpaciu są niższe niż w innych, „bogatszych” regionach kraju, jak Małopolska, Wielkopolska czy region warszawski (nie mylić z Mazowszem). Tu średnie wynagrodzenie jest zdecydowanie niższe (w wymienionych regionach przekracza 6000 zł brutto), oscyluje wokół 5500 zł brutto. Jednak koszty życia tutaj też są nieco niższe, więc ogólnie można powiedzieć, że wynagrodzenia stoją na zadowalającym poziomie. Potwierdzeniem tego jest coraz większe zainteresowanie zatrudnieniem w Rzeszowie.

W tych zawodach brakuje rąk do pracy w Rzeszowie

Branża IT rekrutuje nie tylko w stolicy

Specjaliści od szeroko pojętej informatyki potrzebni są dziś praktycznie wszędzie, nie tylko w dużych miastach, ale też tych mniejszych, a także – choć na mniejszą skalę – na obszarach wiejskich. Nie dziwi więc duże zapotrzebowanie na programistów, administratorów baz danych i sieci, analityków, testerów, projektantów stron internetowych i grafików na terenie Rzeszowa. Mimo stosunkowo niskiej konkurencji o specjalistów nie jest łatwo, a rynek jest bardzo chłonny. Informatyk znajdzie tu pracę bez trudu.

Potrzebni kierowcy w Rzeszowie

Branża spedycyjna jest jedną z tych, które nie odczuły negatywnych skutków pandemii. Można powiedzieć, że wręcz odwrotnie, zapotrzebowanie na zasługi transportowe gwałtownie wzrosło. W mieście poszukiwani są kierowcy samochodów osobowych do transportu osób i artykułów przemysłowych. Jest dużo ofert dla kurierów i dostawców żywności. Poszukiwani są także kierowcy z uprawnieniami do prowadzenia samochodów ciężarowych z przyczepami, czyli popularnych tirów. Dla nich przygotowano lukratywne kontrakty, ale trzeba wyruszyć nieco dalej – na trasy międzynarodowe. W zamian można liczyć na kilka tysięcy euro miesięcznie.

Kucharz, pomocnik kucharza i kelner

Mimo iż Rzeszów nie jest wysoko na liście miast atrakcyjnych turystycznie, oferta gastronomiczna jest całkiem dobrze rozbudowana. To właśnie efekt otwarcia miasta na ludzi młodych i ich potrzeby. Niestety sama branża mocno ucierpiała na pandemii, a jej odbudowanie wymaga zatrudnienia nowych pracowników, gdyż część całkowicie się przebranżowiła i nie zamierza wracać do poprzednich pracodawców. Stąd właśnie w mieście jest sporo ofert dla kucharzy, którzy w tej branży mogą liczyć na najwyższe zarobki. Kelnerzy i pomocnicy opłacani są nieco niżej.

Duże zapotrzebowanie na pracowników budowlanych w Rzeszowie

Atrakcyjna dla nowych mieszkańców oferta wiąże się z licznymi inwestycjami w budownictwie. W Rzeszowie buduje się obecnie wiele nowych domów wielorodzinnych oraz szeregowców. W związku z tym poszukiwani są zarówno pracownicy szczebla zarządzającego na budowach (brygadziści, kierownicy, inżynierowie), jak i wykwalifikowani technicy – murarze, zbrojarze, monterzy rusztowań i instalacji, specjaliści od obsługi maszyn budowlanych, betoniarze, cieśle itp. Jest też wiele ofert dla pracowników bez kwalifikacji do prostych robót fizycznych i pomocniczych.