Tarnobrzeg – info z 4 tygodnia 2022

Początek roku był dość rozlazły, za to ten tydzień był aż gorący od istotnych dla miasta informacji. Tym razem zatem tylko kilka tematów, ale dość obszernie.

Spalarnia odpadów i reakcje

Tydzień temu pisałem o spalarni odpadów na os. Machów. Od tego czasu wypowiedział się chyba już każdy kto miał coś do powiedzenia na ten temat, albo kto stwierdził, że opłaca mu się coś powiedzieć. Mamy pewnie również takich, którzy mieliby coś do powiedzenia, ale nic nie mówią i takich, którzy niekoniecznie mają coś do powiedzenia, za to mówią wiele.

Mówiąc językiem współczesnych mediów: zdania internautów są podzielone. Można nawet powiedzieć, że zdania ekspertów są podzielone, bo nagle każdy komentujący staje się ekspertem od spalania (bądź też termicznego przetwarzania, jeśli to akurat lepiej brzmi) odpadów. Czasem można nawet odnieść wrażenie, że zdanie eksperta jest podzielone. Po argumencie, że spalarnie są zupełnie nieopłacalne, a będą jeszcze bardziej nieopłacalne bo generują kosmicznie opodatkowane CO2, następuje pytanie: czemu ma na tym zarabiać jakaś firma austriacka, a nie np. miasto Tarnobrzeg?

Z drugiej strony mamy głosy, które w ekologicznym uniesieniu najchętniej umieściłyby spalarnię w centrum miasta, bo w Internecie piszą, że tak robi się w innych krajach europejskich. W wyniku dyskusji pojawił się nawet pomysł, żeby spalarnię wybudować na dyskusyjnej działce z poedukacyjnym pustostanem przy ul. Dekutowskiego.

Co wiemy o potencjalnej spalarni?
Lokalizacja to strefa przemysłowa w Machowie, kilkaset metrów od brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego. Szacunkowy koszt to 700 mln zł. Czyżby byłaby to największa lokalna inwestycja od czasu kopalni siarki? A skoro jesteśmy przy tym porównaniu, to czy kopalnia i zakłady przetwórcze, niewątpliwie szkodząc środowisku, przyczyniły się do rozwoju miasta, z pytaniem czy było warto? Koszty i wielkość terenu wskazują na dużą skalę projektu. I rzeczywiście – spalarnia miałaby możliwość obsługi nie tylko Tarnobrzega, ale podobno dziesięciu-kilkunastu miast wielkości Tarnobrzega, czyli jakieś 20% Podkarpacia. Wszystkie te śmieci trzeba będzie do nas dowieźć i przeładować. Wspomina się, że jednym z głównych argumentów za naszą lokalizacją jest dostępność połączenia kolejowego.

Co ja o tym myślę?
Mam oczywiście wątpliwości. Wolałbym zakład na małą tarnobrzeską skalę. Wydaje się hipokryzją podnoszony obecnie argument, że pogorszy nam się powietrze w mieście. Jakie miewamy powietrze widać wyraźnie na Airly, a często również dosłownie widać za oknem. Równie często czuć. Normy przekroczone o setki procent, przy czym pyły zawieszone widać, a jakichś dioksyn i furanów nie widać, co nie znaczy, że ich nie ma. Jeśli chcemy walczyć z tym co może za 7 lat będzie 10 km od miasta, to może najpierw skutecznie walczmy z tym co mamy już w mieście od lat?

Jeśli spojrzeć na to od strony środowiska, w tym popularnej obecnie troski o klimat, to przy naturalnym rozkładzie śmieci generuje się tyle samo CO2, co przy ich spalaniu, przy czym przy kontrolowanym spalaniu można to energetycznie złapać, ukierunkować i wykorzystać. Taki argument podnosi potencjalny inwestor, czyli centrala FCC. Energia ze spalania śmieci miałaby mniej więcej wystarczyć do ogrzania całego Tarnobrzega. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że ogrzewania oczekujemy przez pół roku, a energia miałaby powstawać stale. Pozostaje ciepła woda użytkowa i ewentualnie produkcja prądu. Trzeba zwrócić uwagę, że w momencie uruchomienia będzie to najnowszy obiekt na świecie, zatem trudno go porównywać ze znanymi spalarniami sprzed dekad. Normy i ograniczenia środowiskowe są określone i zapewne bezpieczne, pozostaje jeszcze surowe ich przestrzeganie.

Pamiętajmy o śmieciach
Mimo, że według przecieków medialnych, nasze śmieci mają stanowić raptem 10% spalanych, nie sposób uwzględnić ich zagospodarowania w ocenie tej inwestycji. W ciągu ostatnich lat mieliśmy ogromną podwyżkę z 6 do 26 zł/os. bez perspektyw na lepsze stawki. Nikt nie obiecuje że koszt odbioru śmieci spadnie, ale słyszymy obietnice, że będziemy płacili mniej, niż gdyby spalarni nie było. Więcej o tym trochę niżej. Oczekiwaliśmy, że władze miasta coś zrobią, od lat słyszeliśmy obietnice w tym kierunku, teraz przyszedł czas działania, nawet jeśli nie jesteśmy zaangażowani w tę inwestycję.

Pamiętajmy też o Jeziorze Tarnobrzeskim „Cudzie Natury”

Nawet jeśli działalność spalarni nie będzie odczuwalna na plaży, tafli i drodze opaskowej, to propagandowo może to wyglądać słabo. Już trochę rażącym elementem naszego „naturalnego” cudu jest wielki komin, ale z drugiej strony chyba nikogo nie zniechęca.
Czekamy na szczegóły ze strony FCC, spodziewamy się dużej konferencji i działań PRowskich.

Komentarze na sesji – przecieki z umowy
Na ostatniej sesji najwięcej mogliśmy się dowiedzieć od radnego Kamila Kalinki. Okazuje się, że radni byli od początku na bieżąco informowani, że były spotkania, że przedstawiano im wizję porozumienia. Szacun za dyskrecję!

Interesujące nas wszystkich założenia porozumienia były dwa:
1) FCC miałoby w ramach inwestycji doprowadzić do Tarnobrzega infrastrukturę służącą do przekazywania uzyskanego ciepła, w celu wykorzystania go do ogrzewania miasta.
2) Zysk z lokalizacji spalarni w formie należnych podatków, opłat za dzierżawę gruntu itp. miałby być wykorzystywany do obniżenia opłat za śmieci dla mieszkańców. Od niedawna dopuszczalne jest dopłacanie przez gminę do systemu, już nie musi się sam bilansować. Przy okazji wyjaśniono, że zdecydowana większość kosztów to zbieranie śmieci i ich przetwarzanie. Końcowa utylizacja w niewielkim stopniu wpływa na cenę, zatem nawet gdybyśmy mieli swoją bliską instalację, to spektakularnych obniżek nie powinniśmy się spodziewać. Co innego, jeśli system zostałby celowo wsparty zyskami z działania spalarni.

Radny Kamil Kalinka był zbulwersowany kolejnością działań, czyli rozpoczęciem ścieżki formalnej przed prezentacją porozumienia gminy z FCC. Domagał się przy tym działań stanowczych, nawet w formie zablokowania wydania stosownych dokumentów, dopóki szczegóły nie zostaną ostatecznie uzgodnione. Poruszono też temat problemu Tarnobrzega jako współwłaściciela naszego działu FCC, z którego nie bardzo mamy się jak w razie potrzeby wyplątać, np. przez potencjalną możliwość zbycia udziałów miasta. Tematy własnościowe też można by przy okazji obgadać z FCC.

Kilka tematów wyjaśnił naczelnik Piotr Pawlik. Rozmowy trwały od 2,5 roku. Projekt porozumienia z FCC ma być zaprezentowany w ciągu kilku dni, radni będą mogli się z nim zapoznać, przedyskutować poszczególne rozwiązania, zgłosić uwagi i negocjować zmiany. Ma się odbyć w tej sprawie spotkanie z zainteresowanym inwestorem w celu uzgodnienia szczegółów umowy. Poznaliśmy też perspektywę czasową zakończenia inwestycji, czyli 6-7 lat, kiedy to zyski miałyby rozpocząć obniżanie naszych stawek.

W całej dyskusji trzeba uwzględnić dużą planowaną spalarnię w Stalowej Woli, finansowaną przez centralę w ramach Polskiego Ładu. Czy dwie spalarnie w takiej odległości mają rację bytu, czy znów sąsiedzi ze wschodu w czymś nas ubiegną?

Kto daje i odbiera – czyli tymczasem radni nie podnoszą sobie diet

Pani radna Bożena Kapuściak zawnioskowała o usunięcie uchwały o podwyżkach diet dla radnych i radni wniosek poparli. Wycofania wniosku nie uzasadniono. To kwestia czasu kiedy temat wróci, a czy przy okazji kwestia wysokości stawek?

Wraca temat dofinansowania mikroinstalacji OZE

Takich informacji nie spodziewał się chyba nikt z osób, które 6 lat temu deklarowały uczestnictwo w programie instalacji fotowoltaiki na tarnobrzeskich dachach. To już prawie jak książeczka mieszkaniowa czy przedpłaty na „malucha” z PRLu. Wracamy do tematu dofinansowania instalacji fotowoltaicznych dla mieszkańców. Środki obiecane z województwa to około 8 mln zł, co ma wystarczyć na wsparcie w wysokości 85%. Preferencje mają osoby które pierwotnie zgłosiły się do programu, a w razie potrzeby ma być nabór uzupełniający. Jeśli ktoś w międzyczasie zdecydował się na fotowoltaikę np. z programu Mój Prąd, to będzie mógł ubiegać się o rozbudowę istniejącej instalacji. Więcej informacji w tekście poniżej:

Inwestycje

Pierwszy Polski Ład

W przyszłym tygodniu ogłaszamy przetarg na 14 dróg: Kwiatkowskiego, Kazimierza Wielkiego, Zwierzyniecka, Moniuszki, Dąbrowskiej, Curie-Skłodowskiej, Bema, Chemiczna, Siarkopolowa, Mechaniczna, Marczaka, Konfederacji Dzikowskiej, Tarnowskiego i Kochanowskiego. Pojawia się kolejne ostrzeżenie, że będą duże utrudnienia w ruchu.

Co składamy do drugiego naboru do Polskiego Ładu?
Możemy złożyć 3 wnioski, na 5, 30 i 65 mln zł i tyle składamy. Szczegóły poznamy do 15 lutego. Inwestujemy głównie w drogi i sport. W razie powodzenia dofinansowanie zabezpieczy nas drogowo na długo. We wnioskach mamy uwzględnić wszystkie ulice, które pojawiały się w pismach od przewodniczących osiedli. Nasze projekty to:

1. Zadaszone boisko na ul. Zwierzynieckiej – pierwszy etap z przedstawionego wcześniej Centrum Sportu, którego całość wycenialiśmy na około 40 mln zł.
2 i 3. Drogi na które mamy dokumentację i na których dokumentacje ogłosiliśmy przetargi. Można poszukać na BIPie.

Realizujemy Widno i Bezpiecznie, przetarg w większości rozstrzygnięty, działamy.

Jest szansa na remont dworca PKP
Prezydent ogłosił, że jesteśmy na 15 miejscu listy PKP (na 250 wszystkich pozycji!) z dworcami kolejowymi przewidzianymi do remontu. Spodziewany termin realizacji 2024-2030, być może w okolicach 2024-2026.

Minister Edukacji i Nauki odwiedził Tarnobrzeg

Jak kiedyś napisałem, że w przeciwieństwie do Stalowej Woli, nie odwiedza nas prezydent ani premier, to wytknięto mi, że przecież był u nas premier Gliński. Ok, tym razem wyraźnie informuję: w Tarnobrzegu był w tym tygodniu jeden z najbardziej kontrowersyjnych ministrów Przemysław Czarnek. Tarnobrzeska PUZ otrzymała czek na ponad 300 tys. i zachętę do rozwijania kierunków medycznych. Oby! Filmik z TN poniżej:

Konsultacje społeczne projektu programu regionalnego- Tarnobrzeg

Tydzień temu wrzucałem zapowiedź, tu można obejrzeć relację.

COVID

Tak jak w całym cywilizowanym świecie odczuwamy piątą falę. W sobotę zanotowaliśmy oficjalnie 74 nowe przypadki, 3 zgony i 775 osób uwięzionych na kwarantannie. W ostatnich dniach (16-26 stycznia) na Podkarpaciu około 40% nowych zakażonych i około 25% zgonów to osoby „w pełni” zaszczepione, przy czym średnia wieku zakażonych jest wyraźnie wyższa u zaszczepionych, a średnia wieku ofiar jest tylko minimalnie niższa u zaszczepionych.

Kolejna konferencja Konfederacji

Pierwszy poruszony temat to planowana spalarnia, p. Małgorzata Zych oceniła pomysł bardzo negatywnie. Głównym problemem jest wybór strefy przemysłowej jako lokalizacji, ze względu na bliskość Jeziora. Informacje, jakoby radni nie mieli pojęcia o tej inwestycji okazały się nieprawdziwe. Radni po prostu zachowali dyskrecję.
W ramach kontynuacji akcji sprzeciwu powstał specjalny profil na fejsie „Nie dla spalarni śmieci nad Jeziorem Tarnobrzeskim”.

Kolejny temat to dworzec PKP i jego remont – w sumie wszyscy się cieszymy, ale dla Konfederacji to kolejna okazja do wytykania prezydentowi nieudolności. Z kolei prezydent na swojej konferencji raczył wypomnieć, że gdyby miasto przejęło dworzec, jak niektórzy chcieli, to nie otrzymałoby teraz środków z PKP. Jeszcze nie ma zatem sukcesu w sprawie dworca, ale już ten sukces ma ojca i matkę, przy czym jest to wyjątkowo mało zgodna para. A dzisiaj wniosek w kolejnej sprawie do prezydenta, którego dopiero nazwało się nieudolnym?

Następny temat: TRK – wiele pań nie złożyło wniosku i w rezultacie powstała bardzo okrojona rada. Chyba nie tak to wyglądało? Najpierw rada została odgórnie okrojona. Później przyszedł czas na ZPK i zaskarżenie uchwały do ZPK.

Rozmowa z p.o. dyrektora szpitala

Na TVL pojawiła się rozmowa głównie o covid, testowaniu, o przymusowym szczepieniu dla personelu medycznego, ale też o bieżącej i spodziewanej sytuacji szpitala i problemie różnic płacowych. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że lek. med. Krzysztof Stolarski rozważa start w konkursie na dyrektora.

Konferencja prezydenta

Informacje o spalarni, fotowoltaice, remoncie dworca kolejowego i Polskim Ładzie pojawiły się na konferencji prezydenta Bożka. Tu można obejrzeć całość.

Ośmiu wspaniałych

Znamy wyniki kolejnej edycji konkursu na ośmiu wspaniałych. Chyba od dawna to w większości wspaniałe?

Filmowe studium bohatera

Poniżej materiał TVL na temat wspominanego wcześniej filmu Kuby Palacza o mjr Hieronimie Dekutowskim „Zaporze”. Kilka seansów zapowiedziano na marzec 2022. Chętnie zobaczę.

Mapka z Tarnobrzegiem z końca XVIII wieku

Na forum pojawiła się mapa z lat 1779-1783. Trochę się nam pozmieniało, warto przejrzeć:
https://maps.arcanum.com/en/map/firstsurvey-galicia/?layers=144&bbox=2419116.3752508196%2C6557224.038727612%2C2448143.3367421157%2C6568574.937427961

Tarnobrzeska Rada Kobiet podsumowała pierwszą kadencję

Szczegóły na oficjalnym profilu TRK

30 finał WOŚP

Wciąż trwa 30 finał WOŚP, tym razem w formie zdalnej. Transmisję tarnobrzeskiego finału prosto z Wozowni można oglądać poniżej. I oczywiście wciąż można coś dorzucić. Tymczasem przekroczone 50 tys. zł.

Tarnobrzeg: ogłoszenia nieruchomości

Na koniec polecanka, chociaż pewnie znana większości z czytających. Serdecznie polecam ogłoszenia Tarnobrzeg.info, działające od dobrych kilkunastu lat. Dziś szczególnie polecam dział nieruchomości Tarnobrzeg. Chyba równie wielu tarnobrzeżan uważa że to dobry czas na sprzedaż, jak i na kupno.

You May Also Like