Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w roku 2022?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest urządzeniem montowanym w miejscach, gdzie nie ma możliwości przyłączenia kanalizacji sanitarnej. Kilkanaście lat temu w takich sytuacjach stosowano szambo. Jednak jego kosztowna i uciążliwa eksploatacja sprawiła, że obecnie szamba traktowane są jako niechciana konieczność. Na rynku dostępne są różne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków. Poniżej przedstawiono rodzaje oczyszczalni wraz z ich orientacyjnym kosztem budowy.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Najstarsza na rynku jest przydomowa oczyszczalnia ekologiczna zwana również drenażową. Oczyszczalnia drenażowa zbudowana jest z osadnika gnilnego i systemu drenaży rozsączających. W osadniku gnilnym ścieki są wstępnie podczyszczane z części mechanicznych. Następnie podczyszczone ścieki są rozprowadzane do rur drenażu rozsączającego. W celu upłynnienia zawartości osadnika gnilnego oraz ograniczenia powstawania odorów, do oczyszczalni drenażowych niezbędne jest systematyczne dodawanie biopreparatów. Oczyszczalnia drenażowa niestety nie może być stosowania jako rozwiązanie trwałe. Z racji, że poprzez system drenaży rozsączających rozprowadzane są podczyszczone w 25-40% ścieki, istnieje wysokie ryzyko jego zamulenia. Szacuje się, że trwałość rur drenażowych wynosi około 5-10 lat. Po czym grunt nie jest w stanie już odbierać ścieków. Oczyszczalnia drenażowa wymaga dużej powierzchni montażu, przyjmuje się, że na jedną osobę nitka drenażu powinna mieć długość 9 do 15 metrów. Ponadto oczyszczalnia ekologiczna wymaga bardzo dobrych warunków gruntowo-wodnych, czyli wysokiej przepuszczalności gruntu i niskiego poziomu wód gruntowych. Obecnie zdecydowanie bardziej polecanym rozwiązaniem jest przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków. Charakteryzuje się ona wysoką redukcją zanieczyszczeń, a mianowicie w oczyszczalni biologicznej ścieki oczyszczane są do wody drugiej klasy czystości. W przeciwieństwie do oczyszczalni drenażowych w urządzeniach biologicznych rozkład zanieczyszczeń następuje w warunkach tlenowych. Dlatego niezbędnym elementem przydomowej oczyszczalni biologicznej jest dmuchawa. Tego rodzaju przydomowa oczyszczalnia ścieków do rozkładu zanieczyszczeń wykorzystuje mikroorganizmy, które występują w różnych formach. Jeżeli wolno krążą w całej objętości bioreaktora nazywa się to technologią osadu czynnego. W przypadku gdy bakterie osadzają się na podłożu tworząc błonę biologiczną nazywa się to technologią złoża biologicznego. Nowoczesne oczyszczalni biologiczne pracują w połączonej technologii osadu czynnego i złoża biologicznego i są nazywane oczyszczalniami hybrydowymi. Oczyszczalni hybrydowe przez wielu technologów uważane są za najskuteczniejsze.

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków w roku 2022?

Zdecydowanie najtańsze są oczyszczalnie drenażowe. W ich przypadku koszt wraz z montażem wynosi około 10 tys. złotych. Koszt przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków zależy od wielu czynników. Przede wszystkim technologii pracy, Najtańsze są oczyszczalni wykorzystujące osad czynny. Gwarantujące stabilną pracę oczyszczalnie pracujące w oparciu o technologię złoża biologicznego i urządzenia hybrydowe są droższe. Ogólnie można oszacować, że kosz budowy przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków do 5 osób wynosi od 15 do nawet 25 tysięcy złotych. Jednym z liderów w branży przydomowych oczyszczalni jest urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oczyszczalnia NV pracuje w technologii hybrydowej, a jej zbiornik wykonany jest z materiału GRP (żywica poliestrowa wzmocniona włóknem szklanym) słynącego z wytrzymałości mechanicznej i trwałości. Wyjątkowa solidność oczyszczalni NV poparta jest dwudziestoletnią gwarancją.

Artykuł partnera