Rośliny odstraszające komary – musisz je mieć w swoim ogrodzie!

Komary to owady, które potrafią zepsuć nawet najprzyjemniejszy letni wieczór. Aby się przed nimi uchronić, warto posadzić w swoim ogrodzie rośliny odstraszające komary. Sprawdź, które gatunki roślin najlepiej poradzą sobie z uciążliwymi insektami!

Dzięki roślinom odstraszającym komary możemy w naturalny i skuteczny sposób pozbyć się dokuczliwych owadów. Jakie gatunki roślin posadzić w ogrodzie, aby uchronić się przed komarami? Podpowiadamy!

Komarzyca – jej zapach odstrasza komary 

Komarzyca (plektrantus koleusowaty) to roślina doniczkowa znana ze swoich właściwości odstraszających komary. Zawarte w jej liściach i łodygach olejki eteryczne sprawiają, że uciążliwe insekty trzymają się od niej z daleka. Posadzona w doniczce komarzyca doskonale sprawdzi się zarówno na parapecie, jak i na tarasie czy balkonie.

Kocimiętka – roślina przeciw komarom

Kolejną rośliną, która może nam pomóc uchronić się przed komarami, jest kocimiętka. To roślina o fioletowych kwiatach, podobnych do lawendy. Zapach kocimiętki odstrasza komary, a jednocześnie przyciąga koty (na niektóre z nich działa odurzająco). 

Lawenda wąskolistna – skutecznie odstrasza komary

Rośliną, która skutecznie zniechęca komary do przebywania w okolicy, jest również lawenda wąskolistna. To zimozielona krzewinka, która wspaniale prezentuje się w ogrodzie. Jej zapach jest bardzo przyjemny dla ludzi, natomiast dla komarów jest zupełnie nieakceptowalny.

Surmia – skutecznie chroni przed komarami

Surmia to drzewo liściaste z dekoracyjnymi liśćmi i pięknymi kwiatami. Jednak atrakcyjny wygląd to nie jedyna zaleta tej rośliny. Świetną informacją jest również fakt, że olejki zawarte w surmii skutecznie odpychają komary. 

Zioła odstraszające komary

Będąc w temacie roślin odstraszających komary, nie należy zapominać o ziołach. Do nielubianych przez komary ziół należą przede wszystkim koper włoski, mięta pieprzowa, bazylia, rozmaryn oraz melisa. Rośliny te zawierają olejki eteryczne, które są dla komarów trudne do zniesienia. Zioła możemy uprawiać nie tylko w gruncie, ale także na parapecie. Posadzone w doniczkach skutecznie zniechęcą komary do wlatywania przez otwarte okna.

Gdzie kupić nasiona roślin odstraszających komary?

Nasiona roślin odstraszających komary są dostępne m.in. w sklepach ogrodniczych online. Warto zajrzeć do sklepu internetowego eGarden, który ma w swojej ofercie szeroki wybór artykułów do pielęgnacji ogrodów. Znajdziesz tam nie tylko nasiona, ale także nawozy oraz różnego rodzaju narzędzia ogrodnicze – takie jak sztychówka Fiskars, a także grunty i podłoża do uprawy roślin – np. kamienna kora.

Materiał partnera

You May Also Like