Tarnobrzeg – info z 6 tygodnia roku

Minął kolejny tydzień. Brama, mur, ściana, serce, parkingi i łapiemy słońce.

Brama, mur i ściana

Brama – do placu budowy dalej gdzieniegdzie budzi emocje. Najpierw otwarta, później zamknięta, czy legalnie, czy nielegalnie, a to znów otwarta, chociaż donikąd nie prowadzi. Po interwencji TSM w sprawie pozwolenia na budowę galerii w centrum, brama do starego przejazdu cudzą działką, użytkowanego od dziesięcioleci, nagle została zamknięta. Obecnie nagle się otwarła, a wraz z nią pole do dalszych dyskusji. I czy to nie są drobiazgi bez znaczenia? Czekamy co powie wojewoda.

Mur – wspominałem o nim tydzień temu. Oprócz pomysłu na graffiti pojawił się na forum pomysł zagospodarowania muru pnączami. Również bardzo dobry pomysł, wszystko lepsze niż betonowa ściana. O ile jednak w przypadku pnączy trzeba by się postarać, o tyle w przypadku graffiti pewnie wystarczy chwilę poczekać, jeśli tylko Mur nie będzie zbyt mocno patrolowany przez Nocną Straż, bo Dzikich nie brakuje. Mamy długi mur, zatem skojarzenie z Grą o Tron nasuwa się samo, chociaż zima bardziej już odchodzi niż nadchodzi. Prawdziwy Mur z założenia chronił nie przed bliskimi Dzikimi, tylko dalszymi Innymi, a nasz… chyba dość już szukania analogii.
Nic nie wiesz Jonie Snow.

Parę ujęć na mur poniżej. Ładny?

Ściana – według informacji z NW24 ściana do wspinania jest gotowa, nabór pozwolił zatrudnić trójkę instruktorów, co razem z osobami przeszkolonymi daje pełną obsadę. Czemu więc ścianka nie działa na feriach? Znów niby drobna pierdołka – Miasto wciąż (od grudnia) nie przekazało budynku MOSiRowi.
Parę zdjęć z wnętrza, nie tylko z wieży, na NW24.

Co się dzieje nad Jeziorem Tarnobrzeskim?

Od Wisłostrady
Nad Jeziorem krajobraz mocno się zmienia, teraz dopiero widać jak duże będą nowe parkingi. Parę zdjęć poniżej.

Od Chmielowa
Na forum wraca temat włączenia w jakiś sposób co najmniej terenów wokół samego Jeziora do Tarnobrzega. Łakomy kąsek – droga opaskowa, tereny pod przemysłowe, rekreacyjne i budowlane. Niby cele trochę sprzeczne, ale na wszystko znalazłoby się miejsce. Dyskusja w tym wątku forum:
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=3&t=12046&start=860

Od południa
Profil przeciw budowie spalarni wyraźnie się rozkręca, krytycznie względem propozycji umowy z FCC wypowiadają się radni, przy czym jako że są związani tajemnicą, nie wiemy do końca ani co krytykują, ani z jakiego powodu. A co do głównych protestujących, ciekaw jestem czy gdybyśmy byli w innym miejscu historii, ale z obecną wolnością wypowiedzi postaw i wypowiedzi, to czy budowa KiZPS również byłaby oprotestowywana, z próbami blokowania inwestycji.

Ale mamy w końcu po tej stronie Jeziora temat, który chociaż równie energetyczny, chyba dla nikogo nie jest kontrowersyjny. Siarkopol otworzył nową elektrownię słoneczną.

Farma z góry

Farma z dołu

Zwróćmy uwagę, że planowany program z montażem paneli fotowoltaicznych na domach mieszkańców Tarnobrzega ma wygenerować bardzo zbliżoną moc, chociaż bardziej rozproszoną i pewnie w mniej optymalnych warunkach. Z tego co wiemy miasto będzie się starać, żeby umowy podpisać do końca marca. Ambitnie, jeśli w międzyczasie ma być jeszcze nabór uzupełniający.

Rozmowa z ministrem Rafałem Weberem

W TVL pojawiła się rozmowa z ministrem Rafałem Weberem, wszyscy się zgadzają, że sporo mu ostatnio zawdzięczamy. Wyjaśniono m.in. jak to się stało że urodził się w Tarnobrzegu, dowiedzieliśmy się również, że formalnie wciąż jest tu zatrudniony. Są jakieś nadzieje na kolejne pieniądze na obwodnicę w tym roku. A najlepiej obejrzeć całą rozmowę:

Wsparcie dla tarnobrzeskich strażaków

Kolejna sprawa, która nie budzi kontrowersji – miejskie wsparcie dla Straży Pożarnej, dorzuciliśmy się do nowych samochodów, m.in. ze środków na walkę z covidem.

Jak jesteśmy przy Covidzie i zdrowiu, to pojawiają się zarówno informacje dobre, jak i plotki niedobre. Informacje dobre, to spadająca ilość zakażeń i osób uwięzionych na kwarantannie. W Tarnobrzegu dominuje na mapkach blady róż, z wynikami po kilkanaście pozytywnych testów na dzień.
Na kwarantannie przebywają obecnie 294 osoby. Łatwiej się też testować, można podejść do budynku dawnego USC. Kto jeszcze pamięta, że tam był USC?

A z kolejnych niedobrych, tymczasem plotek, kolejnym zagrożonym oddziałem tarnobrzeskiego szpitala ma być pediatria. Zatem nie tylko nie jest dobrze i nie ma perspektyw na poprawę, ale może być coraz gorzej.

Teren DAO na sprzedaż?

Na forum pojawił się link do ogłoszenia o sprzedaży terenu na którym działa od lat sklep DAO.
Miejsce bardzo interesujące, a sklep chyba ma już najlepsze chwile za sobą. Ogłoszenia już nie widzę.

Walentynkowe serce na rynku

Po wyjątkowo widocznych ozdobach choinkowych mamy kolejną okolicznościową atrakcję na rynku – podświetlane czerwone serce z ławeczką.
Jakie tam kolejne święta w planach na okolicznościowe dekoracje?

Koncert Evensores z 1996 roku

Zupełnie przypadkiem trafiłem na kameralny koncert w sali kameralnej. W lipcu 1996 roku zagrały Arche, Evensores, Radio Wolność i Nigdy, a nagranie obejmuje bardzo ekspresyjny występ Evensores. Nie pamiętałem tego wydarzenia, zatem z zaskoczeniem odnalazłem się na tym nagraniu – pod koniec pokazano sporo publiki.
Fajne czasy, a tak mało nagrań…

Ferie w mieście i w TDK

Na koniec zapraszam do tekstu z informacjami o miejskich feriach i aktywności TDK.

A tak całkiem na koniec dodatek wyznaniowy, który chyba jednak nikogo nie urazi. Może być różnie, a blisko mamy.
Skoro pojawiła się propozycja żeby w ramach starań o pokój na Ukrainie odśpiewać suplikację, szczególnie że w większości nie bardzo możemy zrobić coś innego, to poniżej skrót do materiału ułatwiającego odśpiewanie, dla chętnych:

You May Also Like