Oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym

Kilkudziesięciu wokalistów, muzyków i tancerzy wystąpi na tarnobrzeskiej scenie w hołdzie dla Żołnierzy Wyklętych. Będzie też wystawa, prelekcja i film. Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza na obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Początkiem marca Tarnobrzeski Dom Kultury organizuje szereg wydarzeń poświęconych żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 1 marca obchodzimy bowiem Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W bogatym programie TDK znajduje się wykład, wystawa, projekcja filmu, koncert, a także zbiórka na Fundację Łączka.

– Zależy nam na tym, by przedstawić historię Żołnierzy Wyklętych z różnych perspektyw, z mocnym akcentem na lokalność. Mamy przecież tarnobrzeskiego bohatera Hieronima Dekutowskiego „Zaporę” – mówi pomysłodawca projektu Mateusz Mitka z TDK. – Przybliżymy okoliczności historyczne, porozmawiamy z historykami, a także oddamy hołd tym młodym ludziom poprzez muzykę.

Obchody rozpocznie 3 marca spotkanie historyczne z udziałem gościa z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Dr Mirosław Surdej zaprezentuje wykład pt. „Rajd Zgrupowania mjr. cc. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora na Rzeszowszczyźnie latem 1946 r.”. Spotkaniu będzie towarzyszyć projekcja filmu, który niedawno powstał w Tarnobrzegu w reżyserii Jakuba Palacza pt. „Zapora”. Jest to fabularyzowany dokument o mjr. Hieronimie Dekutowskim ps. „Zapora”, bohaterze antykomunistycznego podziemia pochodzącym z Tarnobrzega. Zdjęcia zrealizował Rafał Pogoda, a tło historyczne wydarzeń przedstawił dr Tadeusz Zych. Film ten niedawno miał swoją premierę w TDK-u, a teraz zostanie udostępniony szerszej publiczności. Producentem dokumentu jest Fundacja im. Hieronima Dekutowskiego – Zapory. Początek o godz. 11.00.

5 marca kilkadziesiąt osób wystąpi na scenie TDK. Tego dnia odbędzie się koncert pt. „Żyli prawem wilka…”. Usłyszymy piosenki o bohaterach, ich męstwie, strachu i dramatach.

Są to utwory bardzo emocjonalne i często trudne, ale nasi artyści chętnie podjęli się zadania zaaranżowania ich na nowo, przedstawienia własnych interpretacji – mówi reżyser koncertu Mateusz Mitka. – Wspaniałe jest to, że wszyscy, których zaprosiliśmy do tego projektu właściwie bez wahania włączyli się w przygotowania. I to nawet osoby, które mieszkają teraz np. w Warszawie, czy Krakowie i trudno im przyjeżdżać regularnie na próby. Ale jest w nich wiele pasji i chęci wspólnego działania.

W koncercie wystąpią mieszkańcy Tarnobrzega i okolic, a także osoby pochodzące z regionu, które przyjadą specjalnie, by wystąpić w koncercie. Wśród wokalistów będą to: Angelika Brylska, Natalia Ciecierska, Sylwia Dul, Patrycja Mitkiewicz, Klaudia Mrówczyńska, Sandra Mrówczyńska, Dominika Ordon, Iga Pańczyk, Marcin Raś, Sara Trubiłowicz, Julia Walczyna, Martyna Wilk. Zagrają zaś: Michał Chmielowiec – gitara, Michał Tulik – gitara, Krzysztof Chmielowiec – perkusja, Wojciech Tulik – gitara basowa, Katarzyna Dereń – saksofon, flet poprzeczny, Kacper Głaz – instrumenty klawiszowe. Na scenie zobaczymy też tancerzy z kilku grup: Butterfly (studio Bnb Academy of Dance, Kraków), 3lements (Ewa Pluta, Justyna Rutkowska, Aleksandra Lis), Grupa Szamanki (Akademia Tańca Art Dance, Tarnobrzeg wraz z choreografem Kubą Trembeckim). Natomiast autorską grafikę na plakat oraz scenografię zaprojektowała dr Magdalena Stokłosa.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie i wciąż obowiązujące obostrzenia sanitarne, odbędą się dwa koncerty tego samego dnia: o godz. 17.00 i 19.30. Wstęp będzie bezpłatny, ale trzeba okazać wejściówkę. Można je odbierać w TDK-u od 24 lutego.

Patronat nad tarnobrzeskimi obchodami objęła Fundacja Łączka, która zajmuje się działalnością edukacyjną związaną z Kwaterą Ł, czyli miejscem tajnego pochówku ofiar reżimu komunistycznego oraz pielęgnowaniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Podczas koncertu odbędzie się zbiórka datków na jej działalność.

Obchodom będzie także towarzyszyć wystawa wypożyczona z lubelskiego oddziału IPN pt. „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963”. Autorzy tej wystawy prezentują wybrane sylwetki członków konspiracji i losy ich rodzin, przypominają najważniejsze nurty podziemia i przybliżają działalność komunistycznego aparatu represji. Ekspozycję będzie można oglądać przez cały marzec.

Patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

You May Also Like