Tarnobrzeg – info z 7 tygodnia 2022

Chemiczna, Siarkopolowa i Mechaniczna zgłoszone trzykrotnie, a dostały dofinansowanie już z dwóch źródeł. Co na najbliższej sesji? Fala odpływa, uczczenie Wyklętych, Bułkasz otwarty i PD w Pandzie po polsku.

Chemiczna, Siarkopolowa i Mechaniczna po raz trzeci

Gorący temat tygodnia wrzucił na forum Norweski_leśny (nie muszę przekonywać nikogo, że warto czytać forum). Takich informacji chyba nikt spoza urzędu się nie spodziewał: drogi na strefie otrzymały już dwa razy dofinansowanie, a mimo to pojawiły się na ogłoszonej w zeszłym tygodniu liście rezerwowej nowego rozdania RFRD.

Jak to możliwe?
W poprzednim roku otrzymaliśmy dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wniosek złożony w 2020 roku). Początkowo trafiliśmy na listę rezerwową, ale Norweski_leśny pisał na forum na długo przed przyznaniem środków, że te pieniądze do nas na pewno trafią. I rzeczywiście trafiły.

Prezydent na specjalnej uroczystości odbierał czek na ponad 8 milionów złotych, między innymi na przebudowę wspomnianych ulic na terenie TSSE.

Raptem dwa tygodnie później okazało się, że o dofinansowanie remontu dróg w strefie staraliśmy się w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych i tu również otrzymaliśmy środki. Po otrzymaniu promesy wskazaliśmy m.in. te same drogi, które otrzymały wsparcie z RFRD, rezygnując jednocześnie z ponad 8 milionów złotych z RFRD. Decyzję o rezygnacji władze miasta tłumaczyły wysokością wsparcia, które z RFRD wynosiło tylko 50%, a z Polskiego Ładu 95%. Inna sprawa, że według niektórych komentujących wcale nie musieliśmy oddawać pozyskanych środków, bo konkretne ulice można było zmienić na inne.

– Nabory wniosków na dofinansowanie projektów mają charakter konkursów, o przyznaniu dotacji decydują kryteria wyboru i otrzymane w ramach oceny punkty. Trudno przewidzieć, składając wniosek czy uzyska on dofinansowanie, dlatego korzystamy z każdej możliwości, aby pozyskać środki z różnych programów – odpowiadał mi końcem października rzecznik prasowy Tarnobrzega.

Chyba wszystkich zaskoczyła zatem informacja, że na liście rezerwowej ogłoszonych 4 dni temu wyników naboru RFRD (zgłoszenia w 2021 roku) pojawił się po raz kolejny wniosek z Tarnobrzega zatytułowany: Budowa dróg gminnych – ulicy Chemicznej (G122187), Siarkopolowej (G122186) oraz Mechanicznej (TB1T/00064058) na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Tarnobrzegu. Zadanie wyceniono na bliski 12 mln zł, a wsparcie miałoby wynieść 50%.

Faktem jest, że w momencie składania wniosku nie było na 100% wiadomo, że otrzymamy środki ze zgłoszenia do RFRD z 2020 roku (chociaż Norweski_leśny przeliczał na forum że jest to praktycznie pewne), nie wiedzieliśmy również, czy i jak wysokie środki otrzymamy z Polskiego Ładu. Problemem nie jest w tym przypadku wykonanie przebudowy ulic Chemicznej, Siarkopolowej i Mechanicznej, bo wszystko wskazuje na to, że zostanie ona wkrótce wykonana. Problem polega jednak na tym, że w wyniku dublowania (triplowania?) tych samych dróg do różnych programów, nie otrzymujemy środków na inne inwestycje, ewentualnie oddajemy uzyskane wcześniej pieniądze. Jeśli tym razem znów trafimy z listy rezerwowych do projektów realizowanych, to kolejny raz w tej samej sprawie oddamy kilka otrzymanych milionów złotych, które moglibyśmy wykorzystać na inny cel.

Z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na Podkarpacie ma trafić w tegorocznym rozdaniu 93,15 mln zł na zadania powiatowe i 108,27 mln zł na zadania gminne. Wsparcie uzyska 108 zadań: 33 powiatowe i 75 gminnych, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont 230 kilometrów dróg: 121 km powiatowych i 109 km gminnych. Jedyny projekt z Tarnobrzega pojawia się na liście rezerwowej, w dodatku ten projekt otrzymał już dofinansowanie z dwóch wcześniejszych programów. Jak to skomentować?

Cały wpis Norweskiego_leśnego znajduje się pod tym linkiem:
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=211986#p211986

Inwestycyjnie

Najważniejsze kwestie inwestycyjne były powyżej, zatem tym razem krótko:

Dzikowiak wyszedł nad ziemię. Rosną ściany parteru.

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim powstają kolejne domki, na tej działce mają być trzy szkieletory.

Co na najbliższej sesji RM?

W programie środowej sesji Rady Miasta pojawia się m.in. wystąpienie marszałka Ortyla poświęcone sytuacji Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. Czy możemy liczyć na dobre wiadomości i czy bardziej nas interesują zestawienia finansowe ile to środków trafia do tarnobrzeskiego szpitala, czy sprawy personalne i ciągłość funkcjonowania oddziałów?

Radni zdecydują czy mamy zawiązać stowarzyszenie Niska, Sandomierza i Stalowej Woli pod nazwą „Stowarzyszenie Czwórmiasto”. Hasło pojawiło się kilkanaście lat temu, a kroczki w kierunku Czwórmiasta wciąż wydają się bardzo małe. Może zawiązanie stowarzyszenia gmin ułatwi pewne sprawy?

W technikum kardynała Wyszyńskiego może powstać w porozumieniu z MON klasa przygotowania wojskowego.

Pisałem o tym w zeszłym roku – coraz bliżej do pomnika Honorowych Dawców Krwi. Projekt bez zmian (poniżej), ale lokalizacja się zmienia – zamiast na rynek pomnik miałby trafić na trawnik przy skrzyżowaniu Mickiewicza i Kochanowskiego.

Komisja Rewizyjna RM ma się zająć sprawą wysokich miejskich rachunków za prąd w roku 2021. Pomysł pojawił się na ostatniej sesji. Okazało się, że w roku 2021 zapłaciliśmy za prąd o ponad 1 mln zł więcej niż w 2020, według niektórych komentujących w wyniku zaniedbania. Komisja ma to wyjaśnić.
Poza tym RM zajmie się regulaminem dostarczenia wody i ścieków, medalami Sigillum Civis Virtuti, programem opieki nad zwierzętami bezdomnymi, zasadami wjazdu nad Jezioro Tarnobrzeskie i.in.

Pierwsze inicjatywy nowej kadencji Tarnobrzeskiej Rady Kobiet

Nowa TRK dopiero zaprezentowała się w nowym składzie, a już pojawiły się inicjatywy na najbliższe dni. Szczegóły na poniższych plakatach:

COVID 19-22

Piąta fala odchodzi, na 50 testów mieliśmy dzisiaj 1 przypadek pozytywny. Na kwarantannie znajduje się 147 osób. Uczniowie wróciliby od poniedziałku do nauki stacjonarnej, gdyby nie trwające ferie zimowe. Na jak długo będziemy mieć spokój?

Pamięci Wyklętych

Szykuje się intensywne uczczenie pamięci żołnierzy wyklętych, w tym wykład historyczny, pokaz filmu o Hieronimie Dekutowskim „Zaporze” i duży koncert z tańcami.

Bułkasz & Family

Szyld wisiał od dawna, w tym tygodniu lokal Bułkasz & Family oficjalnie otwarto. Miejscówka dobra, chociaż do tej pory rotacja najemców była spora. Menu i zdjęcia z wnętrza na stronie lokalu.

Piotr Duma w jako kolejny człowiek w Pandzie

W gościnnej Pandzie Iana Boona pojawił się tym razem Piotr Duma. Odcinek po polsku, ale tradycyjnie obejrzeć warto.

You May Also Like