„Muzyka z energią” w Tarnobrzegu

W Urzędzie Miasta Tarnobrzega odbyła się konferencja prasowa promująca pierwszą edycję muzycznych spotkań w tarnobrzeskim zamku pn. „Muzyka z energią”. Inicjatorem projektu jest Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega, które w ramach tego wydarzenia zaprasza wszystkich miłośników dobrej muzyki na trzy niezwykłe koncerty. Pierwszy z nich odbędzie się już 26 lutego. Partnerem muzycznych spotkań jest Enea Elektrownia Połaniec, natomiast patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Tarnobrzega.

Artyści o wysokiej renomie, muzyka klasyczna z różnych epok, od muzyki kameralnej, koncertów pianistycznych po jazz. To propozycja muzycznej uczty jaką szykuje Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega w ramach projektu „Muzyka z energią”. O szczegółach projektu poinformowano podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się 22 lutego w Urzędzie Miasta Tarnobrzega.

Po wielu miesiącach pandemii na nowe wydarzenia kulturalne czekają nie tylko mieszkańcy Tarnobrzega, ale i regionu – mówił Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega. – Dlatego niezmiernie cieszy mnie inicjatywa naszego Muzeum Historycznego, której zapewne nie udało by się przygotować, gdyby nie wparcie Enei Elektrowni Połaniec, której już dziś serdecznie dziękuję. Ta współpraca dowodzi, że biznes i kultura mogą iść w parze – dodał prezydent.

Koncerty, które zaplanowano w ramach muzycznych spotkań odbędą się w trzech edycjach, które zaplanowano na luty, wrzesień i grudzień. Wydarzeniu partneruje Enea Elektrownia Połaniec.

Enea wspiera lokalną społeczność w różnych dziedzinach. Nie zapomina także o działaniach z obszaru kultury i sztuki. Znakomici muzycy i ciekawy repertuar przekonał nas do tego, aby zaangażować się w projekt Muzeum Historycznego. Mam nadzieję, że z propozycji koncertowych skorzysta także wielu naszych pracowników – powiedział Bogusław Rybacki, prezes Enei Elektrowni Połaniec.

Celem przedsięwzięcia jest krzewienie wśród lokalnej społeczności wysokiej kultury muzycznej, popularyzacja historii i dziedzictwa kulturowego, a także integracja środowiska lokalnego.

Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje. Ona nas motywuje i inspiruje – w sporcie, pracy oraz trudnych sytuacjach osobistych. Słuchając jej kształtujemy swój charakter, poprawiamy nastrój. I właśnie taki jest cel naszych muzycznych spotkań. Poprzez to wydarzenie, chcemy nie tylko kształtować wzorce i gusta muzyczne, ale także pokazać, jak ogromne znaczenie dla naszej wrażliwości ma właśnie muzyka – podkreślał Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Na pierwszy koncert organizatorzy zapraszają już 26 lutego o godzinie 17.00. Jako „Zapomniani kompozytorzy” wystąpią Piotr Rodowicz, Tomasz Grzegorski, Patryk Dobosz i Wawrzyniec Prasek. Bilety do nabycia w kasie Muzeum Historycznego. Ilość miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

Piotr Rodowicz kontrabas

Studiował w Jazz Mobile School w Harlemie u Reggie Workmana w Nowym Jorku, ukończył wydział instrumentalny klasa kontrabasu w Berklee College Of Music w Bostonie. W 2005 r ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. W 2015 uzyskał tytuł doktora na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Współzałożył z Włodkiem Pawlikiem kwartet In Tradition, z którym zdobył dwie główne nagrody na festiwalu jazzowym w Dunkierce ’84 – Francja; W Bostonie współpracował z następującymi muzykami: Joshua Redman, Bob Moses, Igor Butman, Skip Hadden, Walter Davis, Bob Winiker, Big Band, Jeoff Kiesser, Kurt Rosenwinkel, Chris Cheek. Po powrocie do Polski grał m.in. z Tomaszem Szukalskim, Januszem Muniakiem, Kazimierzem Jonkiszem, Adamem Kawończykiem, Januszem Skowronem, Włodkiem Pawlikiem, Krzysztofem Herdzinem, Maciejem Strzelczykiem, Tomaszem Filipczakiem.

W 1995 r. założył kwartet Mingus Mingus, W 1996 r. założył kwartet Tribute To Monk. w 1998 r. 10 osobowy Zespół „Przyjaciele” i album Aby Żyć z własną muzyką do poematu Prorok – Khalil Gibran’a. W 1999 r. założył The World String Trio: Maciej Strzelczyk – skrzypce, Krzysztof Woliński – gitara. Nagrania: Grappelling, Live in Rabarbar, Live in Kiev. Z pianistą Jarosławem Małysem i Maciejem Strzelczykiem nagrał Jazz Ballads for Trio, Komeda Kameralnie. W 2002 r. nagranie CD pt. Jan Paweł II – Inspiracje w którym fragmenty wypowiedzi Jana Pawła II recytuje Krzysztof Kolberger. W 2006 r. nagrał płytę Seweryn Krajewski Smooth Jazz, która otrzymała status Złotej Płyty od ZPAV. Od 1992 r. jest wykładowcą unikalnego Wydziału Jazzu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie przy ul. Bednarskiej, który współzałożył z Henrykiem Majewskim.

Tomasz Grzegorski – saksofon

jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu . Zadebiutował na scenie jazzowej w 1997 roku w zespole Quintessence Eryka Kulma. Wraz z zespołem Parnas Jazz Quintet i kwintetem Jerzego Małka został laureatem wielu festiwali jazzowych. W latach 1999-2005 grał w Sekstecie Janusza Muniaka i występował regularnie w Jazz Club U Muniaka w Krakowie. W 2005 roku został zaproszony przez światowej sławy skrzypka Nigela Kennedy do zespołu Nigel Kennedy International Quintet z którym grał koncerty na całym świecie przez prawie 9 lat. Od kilkunastu lat współpracuje z Kazimierzem Jonkiszem i jego Kwartetem Energeny. Do niedawna tworzył Wojtek Karolak Trio. Od kilku lat na stałe związany jest ze Stanisławem Sojką i uczestniczy też z Radzimirem Dębskim w projekcie Historia Jazzu. Koncertował i koncertuje m.in. z Urszulą Dudziak, Zbigniewem Namysłowskim, Michałem Urbaniakiem, Edem Cherry, Jonem Lordem, Jeffem Beckiem i wieloma innymi gwiazdami. Jako muzyk sesyjny współpracował z Renatą Przemyk, Kajah, Pawłem Kukizem, Maciejem Maleńczukiem, a jako muzyk orkiestrowy z Jarosław Śmietana Symphonic Sound, z wieloma big-bandami, warszawskimi i berlińskimi teatrami, nawet operami. Występuje na wielu festiwalach jazzowych na całym świecie.

Patryk Dobosz perkusja

„Patryk to prawdziwy wirtuoz swego instrumentu” – Randy Brecker. Laureat wielu konkursów jazzowych: I Nagroda na „IV Europejskich Integracjach Muzycznych” w Żyrardowie (2008);

– I Nagroda w „V Ogólnopolskim Konkursie Zestawowym” w Opolu (2008);

– Specjalna nagroda indywidualna Leszka Możdżera na konkursie „JAZZ JUNIORS” (2009);

– I Nagroda na prestiżowym Jazz Hoeilaart w Belgii z zespołem High Definition (2011).

Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA i Azji. Współpracował z artystami światowego formatu: Randy Brecker, John Abercrombie, Wayne Escoffery, Jane Monheit, Ed Cherry, Joel Frahm, Aga Zaryan, Monika Borzym, Adam Pierończyk, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Maciej Obara, Piotr Wyleżoł, Włodek Pawlik.

Wawrzyniec Prasek pianino

Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach, jest cenionym pianistą – wydaje płyty,. Pianista ma sporo doświadczeń artystycznych Jak typowy przedstawiciel dzisiejszej młodzieży muzycznej swobodnie porusza się po różnych stylach i gatunkach. Grywa Chopina w jazzowych aranżacjach lub łączy brzmienie fortepianu z elektroniką, gra tez muzykę klubową. Współpracuje z wieloma znanymi muzykami np ze Sławkiem Uniatowskim, Barrym Solone, Ryszard Borowski, Big Band Minsk.

You May Also Like