Tarnobrzeg – info z 8-9 tygodnia roku 2022

I jak tu podsumować tak intensywne dwa tygodnie? Główny temat narzucony przez wojnę, która od pokoleń nie rozgrywała się tak blisko – bo przecież Tarnobrzeg był w lwowskim województwie. Z drugiej strony to nie miejsce na geopolitykę i informacje wojenne, ale ich lokalne wydanie. Piszę o dzisiejszych wrażeniach nie tylko na dziś i jutro, ale również na czytanie tego za parę lat.

Wojna u granic

W całej Polsce mamy mobilizację. Tymczasem jeszcze nie wojskową, ale pomocową. Przejawia się to na rozmaite sposoby – przyjmowanie uchodźców pod dach, zbieranie darów i zakupów, pomoc organizacyjna, fizyczna i materialna, wyjazdy, przygotowywanie miejsc itd. I nawet jeśli wciąż nie jesteśmy razem, bo wielu patrzy jak tę sytuację politycznie wykorzystać, to w zdecydowanej większości jesteśmy po jednej stronie.

Jeśli ktoś tylko chce się zaangażować w pomoc, bez problemu znajdzie odpowiednie miejsce dla siebie. Wsparcie – pewnie początkowo emocjonalne i chaotyczne – nabiera coraz bardziej zorganizowanej formy, dostosowując się do realnych potrzeb, które mogą różnić się od pierwotnych wyobrażeń. W wyniku kolejnych akcji w mieście miejscami zabrakło apteczek i materiałów opatrunkowych, zebrano mnóstwo żywności odzieży i artykułów higienicznych, na potrzeby dominikańskiej fundacji św. Marcina w Fastowie zebrano do puszek 30.000 zł. Tak wciąż można bezpośrednio pomagać osobom na terenie Ukrainy, wolontariuszom i ewakuowanym.
Zintensyfikowały się kontakty z naszym miastem partnerskim – Czernihowem, który oczekuje na przelewy i materiały opatrunkowe, chociaż zarówno dostarczenie pomocy, jak i zakup potrzebnych dóbr na miejscu może być bardzo utrudniony, jeśli nie niemożliwy.

Bardzo szybko ruszyła lokalna grupa pomocowa na fejsie:
https://www.facebook.com/groups/1339720219824873

Dociera do nas masa tak spójnej narracji z frontu, że zapominamy patrzeć na nią przez pryzmat wojny informacyjnej. Docierają do nas również inne symptomy niedalekiej wojny. Kolejek na stacjach benzynowych i pod bankomatami już nie ma, ale bywają problemy z dostępnością paliwa, zatankowaniem do kanistra, a cena w ciągu paru dni wzrosła o 1zł/l. Ceny walut skoczyły o 10% do góry, wygląda na to, że wkrótce przełoży się to na kolejne wzrosty cen.

Szybko okazało się, że zniszczony pustostan poedukacyjny na Dekutowskiego, który nie nadawał się do remontu, można ogarnąć na potrzeby uchodźców w ciągu paru dni, przygotowano też około 20 innych miejskich lokali. Takie przełamanie ograniczeń urzędowych i lokalnego imposybilizmu. Trudniej będzie wyburzyć funkcjonujący budynek po remoncie? A może będzie jak z hotelem Nadwiślańskim? Wciąż nie wiemy jakie będą potrzeby i rozwój sytuacji. Przez tydzień dotarło do Polski ponad milion uchodźców. Tym razem to prawdziwi uchodźcy wojenni, z których przygarnięciem w specjalnym trybie i ogromnej masie, większość Polaków nie ma problemu.

Trochę zebranych informacji w materiale ITV Wisła

A tutaj podsumowanie z UM

Kulturalnie

Mam problem z dętym świętowaniem różnych narodowych rocznic i okazji. Wczoraj potwierdziło się, że można świętować w sposób podniosły i przejmujący, ale jednocześnie niesamowicie atrakcyjny wizualnie, muzycznie, organizacyjnie. Brawo Mateusz Mitka i uczestnicy! Dwa widowiska pamięci Żołnierzy Wyklętych zgromadziły komplet publiczności na sali widowiskowej TDK. Rozbudowany młody zespół, wokaliści i liczna grupa tancerzy stworzyła, w dużej mierze lokalnymi siłami, wydarzenie, które na stałe zostanie w pamięci uczestników. Tak trzymać!

Po raz kolejny można było obejrzeć film Kuby Palacza poświęcony Hieronimowi Dekutowskiemu „Zaporze”, mogłem w przelocie obejrzeć trochę ponad połowę i również mogę wszystkim polecić. Mam nadzieję, że zostanie udostępniony publicznie.

Nie wspominałem jeszcze o Muzyce z Energią, czyli koncercie jazzowym na zamku. Relację można obejrzeć poniżej. I znów – z jednej strony młodzież narzekająca, że nic się w Tarnobrzegu nie dzieje, z drugiej brak młodzieży na koncercie.

Serwis Tarnobrzeg.info wkroczył w dorosłość

Tak, to prawda. Tarnobrzeg.info ma już ponad 18 lat, co na serwis internetowy jest wiekiem matuzalemowym.
Odpowiadając na pytania – tak, pewnie będzie kiedyś impreza 🙂

Sytuacja tarnobrzeskiego szpitala

Wydaje się, że trudno o lepiej poinformowane źródło w sprawie naszego szpitala niż marszałek województwa. Władysław Ortyl pojawił się zdalnie na sesji RM, a luźne notatki z jego wypowiedzi i dyskusji można poczytać na forum w tym wątku.
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=2&t=13854

Mikroinstalacje OZE

Według pojawiający się nieoficjalnie informacji z programu zrezygnowało około 200 gospodarstw z pierwotnej listy. Około 100 z nich ma być uzupełnione z listy rezerwowej, a pozostałe 100 miejsc planowano zapełnić w ramach naboru uzupełniającego. Przed godziną ósmą rano 28 lutego w kolejce czekało duże kilkadziesiąt osób. Przychodzących około południa informowano, że szanse już są niewielkie. W sieci pojawił się aktualny regulamin naboru, a bieżące informacje staram się wrzucać do odpowiedniego wątku na forum:
https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?f=2&t=13850

Pchli Targ ma wrócić do Tarnobrzega, tym razem na stałe

W planie jest niedziela pod koniec miesiąca, stoiska będą obciążone symboliczną opłatą.

Murale na murze Zamku Dzikowskiego

W jednej z interpelacji pojawił się pomysł pokrycia obsmarowanego często muru Zamku Tarnowskich, który jest jednak jakąś wizytówką miasta dla przyjezdnych profesjonalnymi muralami. Sprawa dyskusyjna, generalnie nie mam nic przeciwko. To kolejna inicjatywa p. Justyny Uchańskiej – widzicie ją w zmaganiach w przyszłym roku?

Wieści z RDM

Pojawiły się dwie informacje z RDM. Jedna dotyczy „interaktywnego” przejścia dla pieszych, druga sprzątania miasta po zimie.

Ceny mieszkań w Tarnobrzegu

Na bloku budowanym przez BFDevelopment „Na Skarpie” pojawiła się tradycyjna wiecha.

Inwestor podzielił się też planami budowy kolejnego bloku po sąsiedzku oraz jego wizualizacją.

W tutejszych ogłoszeniach (tradycyjnie polecam!) w kategorii mieszkania Tarnobrzeg pojawiła się tymczasem oferta z chyba rekordową ceną: 7200 zł/m2, przy czym blok wciąż nie jest wybudowany, a mieszkanie będzie wymagać wykończenia! W najbliższym czasie nie należy się spodziewać spadku cen, w związku z czym nawet jeśli rosną kursy walut i wysokość rat, to przynajmniej można się łatwo wycofać z inwestycji. Mimo rosnących cen chętni na zakup mieszkań wciąż są, czekamy zatem na kolejne inwestycje wielorodzinne.

W Dzikowiaku 2.0 pojawiły się ściany parteru.

Znów widać prace przy obwodnicy. Wokół ronda na ul. Sikorskiego układana jest kostka brukowa, wszystko nabiera kształtów. W sumie termin oddania szybko się zbliża.

Nowy parking w centrum

Bez żadnego medialnego nagłośnienia w ścisłym centrum Tarnobrzega pojawił się nowy parking. W miejsce rozjechanego błotnistego trawnika pojawił się wyrównany i utwardzony tłuczniem plac na kilka samochodów. Doświadczony głos z forum przewiduje wkrótce tabliczkę z ograniczeniami jak z a urzędem, w stylu „Panie Areczku, miejsca parkingowe są dla…”. Będzie tabliczka?

Spalarnia

Trwają konsultacje społeczne w sprawie spalarni. Nie spotkałem się tymczasem z jakąś analizą dostępnych w UM dokumentów, ale wiemy, że Towarzystwo na rzecz Ziemi z Oświęcimia zostało niedawno stroną w sprawie. Pewnie dzięki temu dowiemy się więcej, możemy też się spodziewać po której stronie debaty towarzystwo stanie.

Justyna Uchańska u Mana w Pandzie

W anglojęzycznej Pandzie pojawiła się kolejna tarnobrzeska gościni – Justyna Uchańska

You May Also Like