Czym najtaniej ogrzewać dom w roku 2022?

W ostatnim czasie obserwuje się bardzo szybki wzrost cen paliw opałowych i energii elektrycznej. Przekłada się to wzrost rachunków za ogrzewanie, a w naszej strefie klimatycznej koszt ogrzewania jest bardzo istotnym elementem budżetu domowego. Bez względu na sposób ogrzewania domu wszyscy odnotowali znaczne podwyżki. Jeżeli ktoś jest na etapie wyboru sposobu ogrzewania nowobudowanego domu lub w najbliższym czasie planuje modernizację lub wymianę źródła ciepła poniżej podpowiadamy czym najtaniej ogrzewać dom w roku 2022.

Ogrzewanie domu w roku 2022- najtańsze sposoby

Bez wątpienia w roku 2022 wszyscy zapłacimy więcej za ogrzewanie. W najlepszej sytuacji są osoby, które budują domu według nowych wymagań co do termoizolacyjności. Dobrze ocieplony dom faktycznie wymaga mniejszych kosztów na ogrzewanie. Coroczne koszty ogrzewania domu w dużej mierze zależą od tego jakimi temperaturami przywita nas jesień, jak będzie przebiegała oraz jak długa będzie zima. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła przygotowała porównanie technologii grzewczych pod względem kosztów. Według danych opracowanych przez PORTPC zdecydowanie najdrożej będzie kosztowało ogrzewanie gazem. Patrząc na obecną sytuację międzynarodową istnieje ryzyko deficytu tego surowca. Z kolei jako najtańsze źródło ogrzewania podano drewno. Na średnim poziomie kształtuje się ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła. Zużywa ona znaczne ilości prądu. Szacuje się, że ogrzanie domu o powierzchni 140 m 2 to roczny koszt od 3000 do 5000 zł w zależności od temperatury na zewnątrz. W przypadku pompy ciepła ekonomicznym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych, które będą produkowały prąd ze słońca. Pozwala to na uzyskanie niezależności energetycznej, a przy tym ogranicza koszty na ogrzewanie.

Panele fotowoltaiczne to nie jedyne nowoczesne technologie które pozwalają obniżyć koszty związanie z comiesięcznymi rachunkami eksploatacyjnymi. Można tu również wymienić kolektory słoneczne lub przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Te ostatnie niestety nie mogą być montowane wszędzie. Warunkiem posiadania własnej oczyszczalni jest brak możliwości doprowadzenia do domu kanalizacji sanitarnej. Dawniej w takich sytuacjach montowano szambo, które wymaga comiesięcznego opróżniania, a to z kolei generuje koszty wysokości 3000-4000 złotych. Z kolei biologiczna oczyszczalnia to nie tylko niskie koszty eksploatacji wynoszące kilkaset złotych rocznie, ale również możliwość odzyskania wody. Wynika to z wysokiej efektywności przydomowych biologicznych oczyszczalni, które oczyszczają ścieki do wody drugiej klasy czystości. Taką wodą można podlewać trawnik, rośliny ozdobne. Nie należy jej jednak używać do nawadniania roślin jadalnych. Wśród przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków na uwagę zasługuje urządzenie NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oczyszczalnia NV wyróżnia się brakiem osadnika gnilnego co gwarantuje brak brzydkich zapachów oraz brak konieczności stosowania biopreparatów. Ponadto wyjątkowo mocny zbiornik wykonany z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym umożliwia montaż oczyszczalni NV pod terenem przejezdnym. Ponadto na oczyszczalnię NV udzielana jest 20-letnia gwarancja.

Artykuł partnera