Tarnobrzeg – info z 10 tygodnia 2022 roku

Co to się porobiło. Dzisiejszy atak na lotnisko w Jaworowie to działania zbrojne i ofiary raptem o sto kilkadziesiąt kilometrów od Tarnobrzega. Nie mieliśmy takiej sytuacji od 75 lat i akcji Wisła.

Wojna na Ukrainie

Rosyjska agresja na Ukrainę dotyka nas na różne sposoby. Po dwóch tygodniach mamy pierwsze oznaki stabilizacji sytuacji, ale nadal nie do końca wiemy czego się spodziewać. Wojska rosyjskie wyraźnie zwolniły, ilość uchodźców przekraczających granice się stabilizuje, kursy walut i surowców, po gwałtownym wzroście nieznacznie spadły. Na stacjach benzynowych płacimy 6,99 zł/l bezołowiowej i prawie złotówkę więcej za ON, a to już sytuacja po spadkach.

Akcja pomocy uchodźcom trwa i przybiera nowe formy. W Tarnobrzegu znajduje się kilkaset osób, pomoc organizuje się coraz bardziej kierunkowo według potrzeb. Prezydent zorganizował duże spotkanie z uchodźcami na hali MOSiR, dziś profile prezydenckie wrzucały zdjęcia jak osobiście rozładowuje TIRa ze Szwajcarii. W mieście trwają zbiórki rzeczowe i finansowe. Transport darów dla partnerskiego Czernihowa wyjechał z Tarnobrzega, chociaż nikt nie wie czy ma szanse dotrzeć na miejsce.

Policja i SM uspokajają, że podawane na fejsie informacje o rzekomej próbie porwania nie są prawdziwe i że generalnie nie zaobserwowano szczególnych zagrożeń. TDK zaprasza ukraińskie dzieci na zajęcia, MHMT oferuje dla uchodźców bezpłatne oglądanie Kolekcji Dzikowskiej, a zamówienia na pierogi lepione przez Ukrainki w zajeździe Amigo trzeba składać z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Po chwili paniki nie widać wielkich braków zaopatrzeniowych, może za wyjątkiem śpiworów, karimat, plecaków, niektórej odzieży i… mąki. W mojej Biedronce od paru dni do wyboru tylko mąka kukurydziana i ziemniaczana.
Generalnie nie dajemy się nakręcać i podpuszczać, chociaż wciąż są osoby i środowiska, które próbują wykorzystać wojenną sytuację do niskich rozgrywek politycznych.

Niskie pensje dla pracowników i ogromne podwyżki dla zarządu

Ależ mamy ewangeliczny podział podwyżek w UM! Bo z Ewangelii każdy może wybrać co mu pasuje: „Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma.” W ten sposób kierownictwo miasta dostaje podwyżki po 8-9 tys. zł (o ponad 80%!), a pracownicy zarabiający 3552 zł brutto dostają podwyżkę o 444 zł brutto, która pewnie nie wystarczy na pokrycie inflacji. Szczegółowa tabelka na NW24.
Przy okazji w mocnych słowach (w dupach się poprzewracało) zbulwersował się radny Kamil Kalinka. Wybory się zbliżają, czyżby rodziła się opozycja? Kiedyś trzeba.

Strona prezydenta zamiast strony miejskiej

O ile informacja o nowej oficjalnej stronie miejskiej nie zaskakuje, bo zmiany szykowały się od jakiegoś czasu, o tyle zaskakuje zmiana adresu. Nie wiem czy to zmiana docelowa, czy chwilowa, ale obecnie domyślny i funkcjonujący „od zawsze” adres tarnobrzeg.pl przekierowuje na subdomenę prezydencką prezydent.tarnobrzeg.pl. Sama witryna – trzeba się będzie przyzwyczaić. Na forum pojawiło się już trochę informacji o niedoróbkach, chociażby linkowania do nieistniejącego serwisu (mojego) bądź atrapy serwisu zamiast do edicta legis.

Spotkania muzyczne na Tarnobrzeskim Zamku. Muzyka z energią

Szykuje się kolejny koncert w ramach spotkań muzycznych „Z energią” na Zamku Dzikowskim. Tym razem w klimatach Cohena.

Inwestycje Tarnobrzeg

Szybko powstaje rondo wjazdowe na obwodnicę. Poniżej kilka zdjęć.

Materiał z bloku Na Skarpie + wykopy pod drugi blok

Na Skarpie trwa łacenie dachu, jednocześnie wykonano już wykopy pod drugą część inwestycji. Szczegóły widoczne na filmie od inwestora:

Czego możemy się spodziewać w budownictwie mieszkaniowym? Koszty nie spadną. Wkrótce problemy ze stalą, rosnące ceny surowców, a o pracowników też będzie trudniej. Mimo kłopotów, wciąż w powszechnej świadomości nieruchomości wydają się bezpieczną jeśli nie inwestycją, to co najmniej lokatą kapitału.

Na forum pojawił się temat galerio-dworca w Stalowej Woli, którego budowę przed 10 laty obiecało pewne znane tarnobrzeskie małżeństwo. Po ustaniu małżeństwa nie ustały plany, niektórzy wciąż wierzą, że galerio-dworzec powstanie. Powodzenia!

Tarnobrzeskie Centrum Seniora

Polska się starzeje, ale Tarnobrzeg starzeje się szczególnie. Nastawienie na seniorów to pewnie zatem dobry i potrzebny kierunek. Oby nie tylko na nich.

Podpisujemy umowy na OZE

Osoby z pierwotnego naboru i listy rezerwowej mogą już podpisywać umowy na dofinansowanie fotowoltaiki, wpłacając przy okazji po pierwszym 1000 zł. W kolejnym tygodniu umowy będą podpisywać zakwalifikowane osoby z listy rezerwowej. Co ciekawe w międzyczasie, raptem po tygodniu obowiązywania, zmienił się regulamin programu. Dobrze, że jest (bo na początku go akceptowano bez znajomości zapisów), ale zmiany co tydzień? Analizę zmian wrzucił na forum Tinfo Fish. Nie znalazłem takiej informacji nigdzie więcej. Dzięki!

Spalarnia

Wobec natłoku innych tematów nie mamy z miasta nowych informacji o planowanej spalarni, mamy jednak działania przeciwników tej inwestycji. I już się boję czy to wystarczająco łagodne sformułowanie, bo dopiero były wypominki, że określenie „wrogo nastawieni” z TN to „skandaliczna stygmatyzacja” 🙂 . Jak jestem do czegoś wrogo nastawiony, chociażby do podwyżki podatków, czy podnoszenia zadłużenia, to nie przeszkadza mi nazywanie tego po imieniu.

Nowa aktywność przeciwników spalarni to:
Petycja online

https://www.petycjeonline.com/petycja_nie_dla_spalarni_mieci_nad_jeziorem_tarnobrzeskim

Publikacja online dokumentów (spieszcie się, bo ważność linka jest ograniczona)

https://onedrive.live.com/?authkey=%21ANd6hrSUgxFfidY&id=E2B82B3CE5A9868C%21312&cid=E2B82B3CE5A9868C

Z całą pewnością są to dokumenty dla specjalistów, a za takiego się nie uznaję. Trudno mi się do nich odnieść, chętnie jednak poczytam analizę. Tymczasem jak czasem poruszam się wieczorami po Tarnobrzeskich osiedlach wiejskich, to sobie myślę, że nowoczesna spalarnia odpadów parę kilometrów dalej wiele nie zmieni, bo powietrze jest tragiczne. Co gorsze w tym przypadku wciąż brak protestujących, kontrolujących i karzących, nawet petycji nie ma.

Wymiana wody w Jeziorze Tarnobrzeskim. To ma sens?

Na forum pojawił się kolejny temat na którym się nie znam, ale wydaje się, że autor się zna i wie o czym mówi. Czy coroczne dopuszczanie wody z Wisły do Jeziora Tarnobrzeskiego ma sens? Czy nie jest to woda gorsza niż wypełniająca Jezioro i czy rzeczywiście w takich warunkach może nastąpić jakieś jej mieszanie? Pod zastanowienie i dyskusję dla fachowców, polecam: https://www.tarnobrzeg.info/forum/viewtopic.php?p=212281#p212281

Przedwiosenna tradycja – pożary traw

Temat znany od zawsze, przedyskutowany na wszystkie sposoby, akcje edukacyjne i nic się nie zmienia. To wciąż bardzo często nie są przypadki.

Covid 19

Dzisiaj potwierdzone 5 nowych przypadków, ale kogo to jeszcze interesuje?

You May Also Like