W Tarnobrzegu uśmiechnęło się niebo

Dziś na tarnobrzeskim niebie pojawiło się niezwykłe halo wokół słońca, zwieńczone odwróconą tęczą. Zebrałem trochę zdjęć i filmików, na których uwieczniłem to niezwykle rzadkie zjawisko.

Ostatnio o zjawisku odwróconej tęczy, czyli łuku okołozenitalnym pisałem w roku 2016, kiedy udało mi się go sfotografować. Informację z moim zdjęciem powieliła wówczas Interia: https://pogoda.interia.pl/wiadomosci/news-niebo-usmiechnelo-sie-w-tarnobrzegu-rzadkie-zjawisko-odwroco,nId,2263438 a filmik nadal dostępny jest na Youtube.

To co widzieliśmy 6 lat temu zbladło jednak zupełnie przy dzisiejszym niebie. Przed godziną 16tą można było zaobserwować piękne halo wokół słońca, z wyraźnym zaznaczeniem świetlnych punktów na aureoli po bokach i nad słońcem. Dodatkowo wysoko nad tym zjawiskiem pojawiła się intensywna odwrócona tęcza.

Mimo, że ludzie od zawsze próbowali w różny sposób interpretować znaki na niebie, a czas mamy gorący i sprzyjający interpretacji znaków, jest to zjawisko niezwykle rzadkie, ale jak najbardziej wytłumaczalne naukowo. O ile zwykła tęcza powstaje na kropelkach wody, o tyle odwrócona tęcza powstaje w wyniku odbicia promieni słonecznych na kryształkach lodu.

You May Also Like