Tarnobrzeg – info z 11 tygodnia roku 2022

Temat tygodnia z jednej strony zupełnie poza nami, z drugiej strony niesłychanie lokalny, bo o „znakach na niebie” nie widziałem informacji ani z bliższych, ani dalszych okolic. Tymczasem w Tarnobrzegu mogliśmy obserwować w środę zjawisko atmosferyczne jakiego nie pamiętają najstarsi tarnobrzeżanie.

Znaki na niebie

Wokół słońca pojawił się pierścień halo z zaznaczonymi punktami po bokach i na górze, a jakby tego było mało, widok wieńczyła bardzo intensywna odwrócona tęcza. Mamy czasy jakie mamy, kolejno zaraza i wojna, czy to coś dziwnego, że ludzie zwracają uwagę na „znaki na niebie”? Ale czemu akurat w Tarnobrzegu?
Sporo moich zdjęć i filmów wrzucałem parę dni temu, materiały cieszyły się bardzo dużą popularnością.

Wojna trochę dalej od bram

W tym tygodniu bezpośrednie działania wojenne nieco odsunęły się od naszych granic, ale wojna wciąż nas wyraźnie dotyka. Paliwo potaniało, bezołowiowa około 6,55zł/l, ON około 6,85zł/l. Potaniały również waluty, a na półki w Biedrze wróciła normalna mąka.
W całym mieście widzimy wyrazy wsparcia dla walczącej Ukrainy. Spójrzcie np. na tę grafikę w oknach

albo na wyraźną dziurę na półce po kawiorze.

Damy radę bez kawioru.

Pomoc trwa i przyjmuje coraz bardziej celowane formy. Przykładowo Tarnobrzeg ma swojego pełnomocnika d.s. uchodźców

Nie jestem pewien jak z planowanym zakwaterowaniem uchodźców w dawnej szkole na Dekutowskiego, gdzieś pojawiła się informacja, że nasze dary dla Czernihowa utknęły od tygodnia we Lwowie i nie widać na razie opcji dostarczenia ich na miejsce. Kwoty przewijające się przez konta pomocowe rosną, a na przyszły weekend szykuje się dwudniowy koncert. Zapowiada się kolejne duże wydarzenie kulturalne. Pomagać można na różne sposoby.

Obszerną relację z harcerskiej służby na polskiej granicy wrzucił harcmistrz Mariusz Bezdzietny:

Wraz z oswajaniem z obecną sytuacją wracają dawne konflikty, w których wróg (bynajmniej nie Putin i Rosja) atakowany jest z całkiem instrumentalnym wykorzystywaniem tragedii Ukrainy. Winnym wojny staje się więc (NIE)odpowiednio albo Tusk i Niemcy, albo też PiS, który nawet wywołał w porozumieniu z Putinem i Orbanem tę wojnę, w celu przejęcia Lwowa. Jedni atakują KK, z papieżem włącznie, bo użala się nad wszystkimi zbyt po równo, inni atakują organizacje feministyczne, bo przecież tu też od dwóch lat „jest wojna”, a uchodźczynie dotarły właśnie do „piekła kobiet”. Żal patrzeć. Na krótko starczył nam wojennej zgody i współpracy. Na tarnobrzeskim Internecie też pojawiały się przepychanki polityczne, czyja pomoc większa, a czyja udawana, kto próbuje się na niej lansować, a kto pomaga po cichu.
Pozostaje robić swoje, bo wszystko wskazuje na to, że to nie sprint, ale bieg długodystansowy.

Inwestycje Tarnobrzeg

Rosną parkingi nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Z góry to wygląda jak rysunki Nazca, z dołu nie robi już takiego wrażenia. Na pewno się przydadzą, bo nawet w taką marcową niedzielę jak dzisiaj bardzo wiele miejsc wzdłuż drogi było zajętych.
Zdjęcie moje,

a poniżej zdjęcie Mariusza Dyszlewskiego i materiał z TVL

W Dzikowiaku mamy już ściany parteru

Wykonawca wziął się za obwodnicę w okolicy dworca PKP, to był chyba najdłuższy fragment na niskim stopniu zaawansowania. Zdjęcia poniżej.

Kontenery na elektrośmieci

W mieście pojawiły się kontenery na elektrośmieci. Oprócz kontenerów na odzież i kratkowych serc na nakrętki mamy nowy rodzaj śmietników. Firma obsługująca kontenery zachęca też do zamawiania odbioru większego sprzętu RTV/AGD.

Spalarnia

Internetową petycję przeciwko budowie spalarni odpadów nad Jeziorem Tarnobrzeskim podpisały do tej pory 133 osoby, z tego część spoza Tarnobrzega. Co ciekawe, są również podpisy z konkurującej o spalarnię Stalowej Woli.
Petycja do ewentualnego podpisania tutaj:
https://www.petycjeonline.com/petycja_nie_dla_spalarni_mieci_nad_jeziorem_tarnobrzeskim

Przy okazji na poniższym wycinku dokumentów możecie zapoznać się z planowaną skalą spalarni. Maksymalne planowane obciążenie to 60 ciężarówek ze śmieciami dziennie (w ciągu 10 godzin) i 22 wyjeżdżające ciężarówki z żużlem.


Witold Zych relacjonuje krótko spotkanie tematyczne na os. Ocice, zapowiadając że wkrótce podpisy pod petycją mają być zbierane osobiście na mieście.

TDK zapowiada Dni Teatru

Szczegóły w poniższym tekście.

Piosenki Cohena w Zamku Dzikowskim

Wiem tyle że kolejny koncert „z energią” się odbył, że sala była pełna, a na sali wyraźnie dominowały średnio-starsze słuchaczki. Kto by musiał przyjechać, żeby wyciągnąć z domu młodzież?

Tarnobrzeskie rozliczenie WOŚP

Tarnobrzeski sztab podsumował wyniki 30 finału WOŚP. Wyszło dokładnie 134803,50 zł.

Posiarkowe ruiny

Wygląda na to, że ten teren wciąż jest łatwo dostępny. Poniżej dwa filmiki z pozostałości KiZPS.


You May Also Like