Teatralne święto w Tarnobrzeskim Domu Kultury

Wkrótce Dni Teatru w TDK. W programie spektakle dziecięce, młodzieżowe i dla dorosłych, a także słuchowiska, rozmowy i konkurs recytatorski. Będzie też premiera teatru Magik.

Wyjątkowo ciekawie zapowiadają się tegoroczne Dni Teatru w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Wydarzenie organizowane jest od wielu lat w związku z obchodzonym 27 marca Międzynarodowym Dniem Teatru.

– W poprzednim roku odbyły się w formule online z powodu pandemii, ale teraz będzie już można zasiąść na widowni i spotkać się z teatrem na żywo – mówi Renata Domka z TDK-u. – Skorzystamy jednak z doświadczeń z ubiegłych edycji. Program jest bardzo zróżnicowany, będzie też zupełnie nowa forma, a mianowicie wspólne słuchanie słuchowisk Teatru Polskiego Radia, który ponownie objął nasze wydarzeniem swoim patronatem.

Dzięki tej współpracy będzie można wysłuchać dwóch słuchowisk nawiązujących tematycznie do Roku Romantyzmu i jednej z literackich patronek roku 2022. Już 23 marca TDK zaprasza do sali kameralnej na słuchowisko „Maria Konopnicka. Autobiografia” w reżyserii Janusza Kukuły na podstawie wierszy i listów poetki. Usłyszymy Grażynę Barszczewską, Annę Cieślak i Martę Żmudę-Trzebiatowską. Z kolei 28 marca zaplanowano poetyckie słuchowisko „Na świecie jeszcze, lecz już nie dla świata” w reżyserii i według autorskiej adaptacji Jerzego Machowskiego. Jest to opowieść na podstawie tekstów Adama Mickiewicza, m.in. „Upiór”, Lilije”, a także fragmentów II i III części „Dziadów”. W słuchowisku wystąpili m.in. Artur Barciś, czy Krzysztof Gosztyła. Słuchowiska będą mieć niezwykłą oprawę, organizatorzy zapewniają, że będzie to ciekawe doświadczenie i trening wyobraźni.

Organizatorzy zadbali także o ciekawe propozycje dla miłośników tradycyjnego teatru. Już w czwartek 24 marca wystąpi Teatr Okna z MDK w Stalowej Woli ze spektaklem pt. „Bajki dla…” Jest to ciekawa próba przełożenia na scenę „nieteatralnych” tekstów mistrza języka polskiego – Omara Sangare w formie miniatur scenicznych. Młodzi aktorzy zaproszą widzów do świata wykreowanego przez wyobraźnię, lęki i dziwny czas pandemii…

26 marca to będzie dzień Stanisława Jachowicza i prezentacje mini spektakli teatralnych przygotowanych przesz Publiczną Katolicką Szkołę Podstawową w Tarnobrzegu z okazji zeszłorocznego festiwalu Baśniowy Świat. Nie udało się ich wtedy zaprezentować szerszej publiczności z powodu pandemii, dlatego teraz będzie okazja, by obejrzeć te interesujące dziecięce interpretacje tekstów słynnego bajkopisarza. Wystąpią dwie grupy teatralne: Cud-Miód i Promyki. Także tego dnia organizatorzy zapraszają do świata wyobraźni. Będzie można posłuchać historii „O Stasiu Jachowicz, co został bajkopisarzem” wg scenariusza Iwony Rusek w reżyserii Anny Skuratowicz. Jest to słuchowisko, które powstało podczas festiwalu Jachowicza z udziałem tarnobrzeskich aktorów. W ramach Dni Teatru 30 marca odbędzie się też rozmowa z autorką dramatów radiowych, literaturoznawczynią i pisarką dr hab. Iwoną Rusek. Będzie to wywiad online o teatrze radiowym, o literaturze, inspiracjach i wyobraźni. Link do niego zostanie umieszczony na profilu TDK.

31 marca przyjedzie Teatr Rozmaitości z Mielca, który zaprezentuje swój najnowszy spektakl pt. „Teatr Variete” w reżyserii Jadwigi Klaus. Aktorzy zabiorą widzów jak piszą: w podróż jakieś sto lat wstecz, do jednego z ówczesnych teatrów położonego pewnie gdzieś blisko Kłaja, a może nie tak blisko, na próbę generalną pewnego przedstawienia rozrywkowego, połączoną z próbą pozyskania możnego sponsora, co wówczas jak i dziś nie jest sprawą ani łatwą, ani prostą.

Podczas Dni Teatru zaprezentują się także tarnobrzescy młodzi aktorzy. Będzie to premiera najnowszego spektaklu Grupy Teatralnej MAGIK działającej przy TDK pod tytułem „Mały książę” wg A. de Saint-Exupery’ego. Adaptacja i reżyseria Agnieszka Mroczka – instruktorka teatralna TDK.

– Pracujemy nad tym spektaklem z młodzieżą od kilku miesięcy – mówi Agnieszka Mroczka. – Będzie to nasza interpretacja tej słynnej historii o miłości, przyjaźni i dorastaniu. Zapraszamy wszystkich widzów do naszego świata wyobraźni.

Premierowy pokaz odbędzie się 2 kwietnia o godz. 16.00.

Tradycyjnie podczas Dni Teatru odbywa się także Konkurs Recytatorski „Dziecięce Interpretacje”, który w tym roku organizowany jest już po raz 20. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 25 marca, 4 i 5 kwietnia odbędą się eliminacje miejskie i powiatowe, a finał zaplanowano na 23 kwietnia.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Szczegóły można znaleźć na stronie Tarnobrzeskiego Domu Kultury www.tdk.tarnobrzeg.pl.

You May Also Like