Maraton bachowski w TDK-u

Tarnobrzeski Dom Kultury zaprasza na koncert z cyklu Akademia Kameralna. Będzie to maraton organowy z muzyką Jana Sebastiana Bacha, który odbędzie się we wtorek 29 marca.

Wydarzenie odbędzie się w związku z 337. rocznicą urodzin genialnego niemieckiego kompozytora.

– Zapraszamy na wieczór z najwybitniejszym kompozytorem i organistą, którego muzyka fascynuje i zachwyca od ponad trzech wieków – mówi organizator koncertu Mariusz Ryś. –Cały świat muzyczny końcem marca obchodzi urodziny Jana Sebastiana Bacha. Ich rocznica przypada 21 lub 31 marca. Ta nieścisłość w określeniu daty wynika ze zmiany kalendarza z juliańskiego na gregoriański. A dla muzyków to świetna okazja, by cały ten czas dzielący daty poświęcić na odkrywanie muzyki Bacha.

Na organach w pierwszej części wieczoru zagra Mariusz Ryś – zastępca dyrektora TDK, organista, muzykolog, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Tarnobrzegu i Sandomierskich Wieczorów Organowych. W drugiej części wystąpi Paweł Opala – sandomierski muzyk, organista koncertujący na festiwalach w całej Polsce, uczestnik corocznych prezentacji wielkich organów Bazyliki Licheńskiej, finalista I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Białymstoku oraz zdobywca II miejsca na X Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P.Sweelincka w Gdańsku.

Utwory Bacha słyszymy na każdym festiwalu muzyki kameralnej i organowej w Polsce i na świecie. W programie Maratonu znalazły się zatem najsłynniejsze i najważniejsze kompozycje lipskiego kantora.

– Mamy oczywiście świadomość, że nawet dla najwytrwalszego melomana kilkugodzinne słuchanie może być wyzwaniem, dlatego przewidzieliśmy przerwę, będzie można wypić herbatę, porozmawiać – dodaje Mariusz Ryś.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale organizatorzy proszą o dary dla uchodźców z Ukrainy. Obecnie najbardziej potrzebne są wiosenne ubrania, kosmetyki i chemia domowa. Rzeczy te zostaną przekazane Ukraińcom przebywającym w Tarnobrzegu.

MARATON BACHOWSKI”

W 337. ROCZNICĘ URODZIN JANA SEBASTIAN BACHA

29 marca 2022 r. (wtorek)
godz. 17.30 Mariusz Ryś – organy
Toccata i fuga d-moll BWV 565
Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659
Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 663
Preludium i fuga h-moll BVW 544
Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654
Preludium i fuga Es-dur BWV 522

godz. 18.30 przerwa – kawa, herbata, ciastko
godz. 19.00 Paweł Opala – organy
Preludium i Fuga e-moll, BWV 548
Dies sind die heiligen zehen Gebot BWV 678
Wir glauben all an einen Gott BWV 680
Vater unser im Himmelreich BWV 682
Christ, unser Herr, zum Jordan kam BWV 684
Aus tiefer Not schrei ich zu dir BWV 686
Passacaglia i Fuga c-moll, BWV 582

PAWEŁ OPALA – ur. 1993 r. w Sandomierzu. Pierwsze lekcje pobierał w klasie fortepianu Marka Jazgiera. Kolejnym etapem było Diecezjalne Studium Organistowskie w Sandomierzu, gdzie zdobywał umiejętności gry na organach w klasie Mariusza Rysia. Po ukończeniu Studium kształcił się u krakowskiego organisty dr hab. Marka Stefańskiego. W 2019 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, oraz studia magisterskie na wydziale Muzyki Kościelnej w klasie organów prof. Ireneusza Wyrwy. Z osiągnięć artystycznych warto wymienić udział w X Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J.P.Sweelincka w Gdańsku, w czasie którego zdobył drugą nagrodę oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Sweelincka. Kolejnym osiągnięciem było zdobycie tytułu finalisty podczas I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Białymstoku. Jest jednym z wykonawców corocznych prezentacji wielkich organów Bazyliki Licheńskiej. Koncertuje też w ramach Sandomierskich Wieczorów Organowych.

MARIUSZ RYŚ – urodził się w Tarnobrzegu. Muzykolog, organista, menedżer kultury, absolwent muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie (pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jana Chwałka – muzykologia i Roberta Brodackiego – organy), tam też ukończył studia doktoranckie.  Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej. Ma na swoim koncie liczne koncerty, jako solista i kameralista. Jako organista towarzyszył Mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. Sprawuje kierownictwo artystyczne Międzynarodowych Koncertów Organowych w Tarnobrzegu i Wieczorów Organowych w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Wicedyrektor Tarnobrzeskiego Domu Kultury i organista w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej OO. Dominikanów w Tarnobrzegu. Członek Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Sandomierskiej i wykładowca Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Sandomierzu. Jest powoływany na konsultanta przy budowie nowych i konserwacji zabytkowych organów. Za działalność artystyczną odznaczony w 2002 r Dyplomem Honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego.  W 2008 r otrzymał nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, oraz w 2009 roku uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Tarnobrzega za upowszechnianie kultury. W 2018 roku zarządzeniem Prezydenta Miasta Tarnobrzega otrzymał tytuł „Zasłużony Tarnobrzeżanin”.

You May Also Like