Prostata – pamiętaj o profilaktyce!

Problemy z prostatą dotykają większości mężczyzn po 40. roku życia. Co więcej – wielu mężczyzn myśli, że słowo „prostata” oznacza chorobę. Jednak jest to gruczoł krokowy, który pełni bardzo ważne funkcje w organizmie mężczyzny. Prostata, jak każda część ciała, narażona jest na schorzenia i dolegliwości. W przypadku gruczołu krokowego mowa o łagodnym przeroście prostaty, zapaleniu prostaty i złośliwym nowotworze prostaty. Dbając o odpowiednią profilaktykę – można ograniczyć ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych dotykających prostaty. Istnieją również sposoby na złagodzenie występujących już objawów.

Co to jest prostata?

Prostata, nazywana jest również gruczołem krokowym czy sterczem, to bardzo ważna część układu moczowego i płciowego mężczyzny. Gruczoł ten występuje u każdego mężczyzny, w okolicy krocza. Jest gruczołem umiejscowionym pod pęcherzem moczowym, przylega do przedniej ściany odbytu. Przez prostatę przechodzi cewka moczowa. Badania prostaty  odbywają się drogą per rectum, a więc przez odbyt. Wielkość i kształt gruczołu krokowego można porównać do orzecha włoskiego czy kasztana.

Funkcje prostaty

Prostata pełni bardzo wiele funkcji w organizmie mężczyzny. Jedną z najważniejszych jest funkcja dotycząca zdolności rozrodczych. Prostata ma za zadanie produkować płyn, w którym znajdują się plemniki. Pełni on funkcje odżywcze dla plemników, dzięki czemu są one bardziej żywotne i ruchliwe. Podczas szczytowania mięśnie gładkie, umiejscowione na około prostaty, kurczą się i dochodzi do ejakulacji.

Gruczoł krokowy odpowiada również za zamykanie ujścia cewki moczowej do pęcherza podczas wytrysku. Dzięki temu nasienie nie dostaje się do pęcherza.

Kolejną funkcją prostaty jest zamykanie przewodów nasiennych podczas oddawania moczu. Nie można zapomnieć o metabolizmie hormonów – to w gruczole krokowym męski hormon płciowy testosteron przekształca się w biologicznie aktywną formę, DHT.

Dolegliwości i problemy zdrowotne dotykające prostaty

Do najważniejszych i najczęściej pojawiających się problemów zdrowotnych mężczyzny można zaliczyć łagodny przerost gruczołu krokowego, zapalenie prostaty oraz złośliwy nowotwór prostaty.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://cheers.com.pl/wiedza/przerost-prostaty-objawy-przyczyny-i-leczenie/

Nieprawidłowe funkcjonowanie prostaty objawia się następująco:

  • ból w trakcie oddawania moczu
  • częste wizyty w toalecie w celu oddawania moczu, nasilone również w nocy
  • nieustanne uczucie parcia na pęcherz moczowy
  • wąski i przerywany strumień moczu
  • pojawianie się infekcji bakteryjnych pęcherza i cewki moczowej

Powyższe dolegliwości skutecznie utrudniają normalne funkcjonowanie każdego dnia. Odbierają również ochotę na aktywność seksualną. Powoduje to frustrację, niższą samoocenę, uczucie wstydu. Żadnego z wymienionych objawów nie wolno zaniedbywać. Już pierwsze sygnały powinny zmotywować do wizyty u lekarza specjalisty, który wykona badanie per rectum, badanie USG oraz pomiar poziomu PSA.

Profilaktyka dla zdrowej prostaty

Dzięki zwróceniu uwagi na profilaktykę chorób prostaty, można uniknąć poważnych dolegliwości. Każdy mężczyzna zbliżający się do 40. roku życia powinien przekonać się do regularnych badań, które mogą wykryć nowotwór prostaty we wczesnym stadium i uratować życie. Jak wspomnieliśmy, już pierwsze dolegliwości ze strony układu moczowego i rozrodczego powinny być jasnym sygnałem, że należy udać się do lekarza i zbadać prostatę.

Aby uniknąć lub opóźnić konieczność stosowania silnych leków na prostatę (głównie rozkurczowych i przeciwbólowych, o właściwościach zmniejszających przerost gruczołu krokowego), warto korzystać z ziół i suplementów diety o naturalnym składzie. Przykładowym suplementem diety o składzie opartym o zioła korzystne dla funkcjonowania prostaty jest CHEERS Prostate Formula, o którym można dowiedzieć się więcej na stronie https://cheers.com.pl/produkt/prostate-formula/.

Zioła korzystne dla funkcjonowania męskiego gruczołu to chociażby palma sabałowa, śliwa afrykańska, pokrzywa zwyczajna czy wierzbownica drobnokwiatowa. Suplementy zawierające połączenie tych składników mogą wspierać prawidłowe działanie układu moczowego, pozytywnie wpływać na potencję, łagodzić objawy przerostu prostaty, a nawet wspierać działanie leków na prostatę przyjmowanych, gdy choroby gruczołu krokowego już się pojawią.

Mężczyzno, nie obawiaj się wizyt u lekarza urologa. Wczesne rozpoczęcie działań profilaktycznych to przepis na zdrowszą prostatę i możliwe zminimalizowanie dolegliwości. Jeśli zaniedbasz profilaktykę to więcej niż pewne, że problemy ze strony gruczołu krokowego pojawią się w Twoim życiu. Aby się im przeciwstawić – skorzystaj z pomocy specjalisty i rozważ stosowanie odpowiednio dobranych suplementów diety, które naprawdę mogą pomóc.

Materiał partnera